Domů » Zajímavosti » Zima je tu, jste připraveni?

Zima je tu, jste připraveni?

0

Zima neúnavně klepe na dveře

Rok se s rokem sešel a zima již poslední týdny neúnavně klepe na dveře a dává nám plně najevo svou přítomnost. To samozřejmě potěší všechny děti, těšící se na sáňkování a stavění sněhuláků, stejně tak budou nadšení milovníci lyžování a ostatních zimních sportů.

Zima je tu, jste připraveni?

Koho zima ale určitě nepotěší jsou motoristé. Jistě se stále setkáváme s řidiči, kteří přes zimu své automobily odstaví a za volant se celou zimu neposadí. To samozřejmě není možné pro všechny. Většina z nás se tak s nástrahami mrazivého počasí musí na silnicích poprat tváří v tvář.

Co říkají statistiky?

Nejprve se pojďme podívat na statistiky nehodovosti. Na první pohled se může zdát že nehodovost v porovnání s letními měsíci klesá. A je tomu skutečně tak. Musíme si ale připomenout ten fakt, který jsme již zmiňovali. V zimních měsících a obzvláště pokud je nasněženo a mrzne, na vozovku vyjede jen řidič, který opravdu musí. Pokud tedy zakalkulujeme do statistik tuto skutečnost, zjistíme, že pro motoristy, kteří už se rozhodnou v zimě na silnici vyjet, je toto období skutečně nejriskantnější z celého roku.

Na co v zimě nezapomenout!

Jak tedy nehodám v zimě předcházet? Logicky je nutné zvýšit během zimních měsíců svou pozornost. S tím také souvisí nutnost býti dostatečně odpočinutý. Ona zvýšená pozornost si totiž často při delších cestách vybírá svou daň. Řidič by tak měl při cestách pamatovat na pravidelné přestávky. Snad nemá ani cenu zmiňovat zákonnou povinnost všech majitelů motorových vozidel přezout na zimní pneumatiky. K povinné výbavě by zodpovědný řidič měl samozřejmě přidat i sněhové řetězy, několik lopat písku či posypovou sůl a lopatku. Tyto předměty se možná mohou zdát poněkud zbytečné, pokud člověk nežije v horských oblastech. Jak ale praví známý citát slavného průmyslníka Henryho Forda: „Být připraven, je nejdůležitější předpoklad úspěchu.“ A i pokud nežijeme v horách, člověk nikdy neví, kdy se mu může tato zimní výbava hodit. Další samozřejmostí, kterou pravděpodobně nemá ani cenu zmiňovat, je sjednané povinné ručení motorového vozidla. To by mělo bezpodmínečně pokrýt veškeré náklady vzniklé možnou nehodou, nejen v zimních měsících.

Ano, být připraven a jezdi opatrně je jedna věc. Mnohokráte se ale může stát, že i přes velkou dávkou opatrnosti a celkové vybavenosti vozidla, se člověk stane účastníkem dopravní nehody. Pokud se jedná o o typickou zimní nehodu a incident se obejde bez zranění, bude vaší jedinou starostí vyjednávání s pojišťovnou.

Proto důrazně doporučujeme před začátkem zimní sezóny prozkoumat své současné povinné ručení. Pokud zjistíte, že vám to současné již nevyhovuje, je na čase sáhnout po jiném. To se pro běžného smrtelníka může zdát jako velice těžký úkol. Naštěstí nám dokáží poradit virtuální pomocníci v podobě online srovnavačů povinného ručení.

Zdroj fotografií: Wikipedia.cz, YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články