Domů » Zajímavosti » Ambientní osvětlení do auta

Ambientní osvětlení do auta

0
Ambientní osvětlení do auta

Pro ještě příjemnější řízení auta a dobrou náladu z něj začali výrobci do dražších vozů přidávat ambientní osvětlení. Zpravidla se jedná o proužky barevného světla na dveřích, u nohou nebo i na palubní desce. Pokud ambientní osvětlení interiéru nemá vaše auto ve výbavě, můžete si ho dodělat sami. 

Funkce ambientního osvětlení

  • Je praktické. Uvnitř vozu bude více světla, takže spolujezdec nebude muset rozsvěcet stropní světlo a rušit řidiče po každé, když nebude moct něco ve tmě najít. 
  • Dělá dojem. Na spolujezdce určitě zapůsobí, když si otevře dveře a kromě stropního světla se mu rozsvítí světlo i u nohou, aby lépe viděl, kam šlape. Navíc to bývalo vybavení spíše dražších vozů, takže dotvoří dojem luxusu. 
  • Potěší řidiče. Řidič, respektive majitel auta, si může pořídit takovou barvu LED pásků, jakou má rád. Klidně se mohou barvy i střídat a může je podle nálady přepínat dálkovým ovládáním.

Kam ambientní osvětlení umístit  

Možností je několik a záleží pouze na vás a na vašich očekáváních. Z praktického hlediska určitě dává smysl osvětlení kufru. Protože to poslední, co unavený řidič po příjezdu do destinace potřebuje, je hrabat se poslepu v kufru a mrznout. 

Také je vhodné osvětlení umístit do prostoru k nohám, aby pasažéři viděli, kam jim upadly věci a zbytečně nerozsvěcovali. Dále se LED pásky umisťují na strop, palubní desku a dveře. Touhle cestou se vydalo třeba vestavěné ambientní osvětlení ve Škodě Superb. Tady už však buďte opatrní, aby vás jako řidiče světla neoslňovala a neubírala vám pozornost. 

Jak instalovat LED pásky do auta

LED pásky prodávají v hobby marketech, prodejnách elektro i ve speciálkách s osvětlením. Do auta by vám měly stačit dva metry, což bude stát kolem 250 Kč. Dejte přednost páskům s ochranou vůči mechanickému poškození. Jednobarevné pásky budou sice decentnější, ale pokud by vám připadaly nudné, můžete použít i barevné RGB LED pásky. Barvy pak můžete přepínat na dálkové ovládání.  

Při instalaci odpojte napojení přípojných míst a dodržujte polaritu. Nejjednodušší na umístění je kufr, protože kabely stačí provléknout bočními lištami. Pokud chcete instalovat pásky s pevnými spoji, bude to sice složitější, protože budete muset vodiče připájet, ale zato vám po pár výmolech nepřestanou svítit. 

Kdo má obavu, jak by zvládl napojení do elektřiny v autě, má dvě možnosti. Buď si koupíte LED pásek na baterky, nebo zavítáte do diskusí o autech a určitě narazíte na nabídku od někoho, kdo instalaci osvětlení provádí na zakázku. 

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...