Domů » Zajímavosti » Ambientní osvětlení do auta

Ambientní osvětlení do auta

0

Pro ještě příjemnější řízení auta a dobrou náladu z něj začali výrobci do dražších vozů přidávat ambientní osvětlení. Zpravidla se jedná o proužky barevného světla na dveřích, u nohou nebo i na palubní desce. Pokud ambientní osvětlení interiéru nemá vaše auto ve výbavě, můžete si ho dodělat sami. 

Ambientní osvětlení do auta

Funkce ambientního osvětlení

  • Je praktické. Uvnitř vozu bude více světla, takže spolujezdec nebude muset rozsvěcet stropní světlo a rušit řidiče po každé, když nebude moct něco ve tmě najít. 
  • Dělá dojem. Na spolujezdce určitě zapůsobí, když si otevře dveře a kromě stropního světla se mu rozsvítí světlo i u nohou, aby lépe viděl, kam šlape. Navíc to bývalo vybavení spíše dražších vozů, takže dotvoří dojem luxusu. 
  • Potěší řidiče. Řidič, respektive majitel auta, si může pořídit takovou barvu LED pásků, jakou má rád. Klidně se mohou barvy i střídat a může je podle nálady přepínat dálkovým ovládáním.

Kam ambientní osvětlení umístit  

Možností je několik a záleží pouze na vás a na vašich očekáváních. Z praktického hlediska určitě dává smysl osvětlení kufru. Protože to poslední, co unavený řidič po příjezdu do destinace potřebuje, je hrabat se poslepu v kufru a mrznout. 

Také je vhodné osvětlení umístit do prostoru k nohám, aby pasažéři viděli, kam jim upadly věci a zbytečně nerozsvěcovali. Dále se LED pásky umisťují na strop, palubní desku a dveře. Touhle cestou se vydalo třeba vestavěné ambientní osvětlení ve Škodě Superb. Tady už však buďte opatrní, aby vás jako řidiče světla neoslňovala a neubírala vám pozornost. 

Jak instalovat LED pásky do auta

LED pásky prodávají v hobby marketech, prodejnách elektro i ve speciálkách s osvětlením. Do auta by vám měly stačit dva metry, což bude stát kolem 250 Kč. Dejte přednost páskům s ochranou vůči mechanickému poškození. Jednobarevné pásky budou sice decentnější, ale pokud by vám připadaly nudné, můžete použít i barevné RGB LED pásky. Barvy pak můžete přepínat na dálkové ovládání.  

Při instalaci odpojte napojení přípojných míst a dodržujte polaritu. Nejjednodušší na umístění je kufr, protože kabely stačí provléknout bočními lištami. Pokud chcete instalovat pásky s pevnými spoji, bude to sice složitější, protože budete muset vodiče připájet, ale zato vám po pár výmolech nepřestanou svítit. 

Kdo má obavu, jak by zvládl napojení do elektřiny v autě, má dvě možnosti. Buď si koupíte LED pásek na baterky, nebo zavítáte do diskusí o autech a určitě narazíte na nabídku od někoho, kdo instalaci osvětlení provádí na zakázku. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články