Technická kontrola – na kolik vyjde?

0
13407
Technická kontrola

Technická kontrola

Technická kontrola je nezbytnou nutností pro zajištění toho, aby se po silnicích pohybovala pouze vozidla v dobrém technickém stavu. Vozidlo nesplňující podmínky technické způsobilosti je nebezpečné, jízda s takovým vozidlem totiž přímo úměrně zvyšuje riziko dopravní nehody a škod nejen na majetku, ale také na zdraví a životech. Proto zákon číslo 56/2001 Sb. stanovuje povinnost podrobit každé vozidlo po dvou letech technické kontrole. Vozy uvedené do provozu jako nově vyrobené musí na kontrolu až po čtyřech letech.

Technická kontrola vozidla platnost

Technická kontrola vozidla pak má platnost na následující dva roky. Nemusí to ale platit za všech okolností. Pokud Policie ČR během silniční kontroly zjistí, že má vozidlo vážnou závadu, nařídí vám její odstranění, na které dostanete 30 dnů. Zkrátí vám tedy platnost technické kontroly právě do tohoto data.

Jízda bez technické kontroly

Pokud byste tak neučinili, nebo pokud byste opomněli obnovit technickou kontrolu i v řádném termínu, tedy po dvou letech od poslední prohlídky, a jezdili s vozem dál, mohli byste mít velké potíže. Jízda bez technické kontroly je totiž protizákonná, a pokud policie zjistí, že je na vašem voze prošlá technická kontrola, čeká vás tučná pokuta. Nejen že vám hlídka zakáže pokračovat v jízdě, ale můžete dostat pokutu pět až deset tisíc korun, a v následném správním řízení zákaz řízení až na jeden rok. Proto rozhodně svou zákonnou povinnost nezanedbávejte a své vozidlo podrobujte technické kontrole pravidelně.

Změny na technické kontrole od května 2018

Technická kontrola cena

Jak velký výdaj pro vás technická kontrola bude? Samozřejmě se to liší podle toho, kde si necháte kontrolu udělat. Obecně lze říct, že cena technické kontroly pro osobní vůz se pohybuje v rozmezí 400 – 1200 korun v závislosti na tom, kde jí necháte provést. Nezapomínejte ale na to, že povinnost technické kontroly se nevztahuje pouze na osobní vozy, ale také na motorky či přívěsné vozíky. A cenu je nutné navýšit ještě o měření emisí, které je taktéž povinné pro všechna motorová vozidla.

Ilustrační foto: stksagita.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno