Domů » Vozidlo » Péče o auto » Jak ochránit auto před kroupy

Jak ochránit auto před kroupy

0

Kroupy. Tvrdý nepřítel každého řidiče. Jakmile se tento meteorologický jev objeví, je to většinou problém. Ten může být o to větší, pokud nemáte proti němu i dostatečné pojištění. Náklady na opravu poškozené karosérie nebo třeba skel se totiž vlivem krup mohou vyšplhat až do několika tisíc korun. I proto si v tomto článku ukážeme, jak ochránit auto před kroupami. 

Jak ochránit auto před kroupy

Pokud vás krupobití zastihne za volantem, můžete se spolehnout na ověřené triky. Nejlepší samozřejmě je, pokud se vám podaří automobil rychle schovat pod nejbližší přístřešek. Další možností je zastavení v blízkosti nějaké výškové budovy, mezi které se řadí třeba několikapatrové panelové domy, kterých je po celé České republice spousty.

Třeba na dálnicích nebo rychlostních silnicích ale taková možnost povětšinou není. Štěstí byste jako řidiči museli mít případně jen na čerpací stanici, na kterou ale kromě vás dorazila i celá řada jiných řidičů, kteří se v důsledku působení krup o své automobilové miláčky obávají stejně jako vy. 

Natočte své vozidlo správným způsobem

Pokud se zrovna nacházíte v otevřené krajině, můžete natočit vůz proti směru krup. Čelní sklo je ze silnějšího materiálu a má tedy větší šanci kroupám odolat než boční skla. Tímto způsobem tak alespoň částečně můžete snížit riziko větších finančních nákladů během následné renovace a opravy. 

Hlavně žádné stromy

To, čemu se ale určitě během působení krup vyhněte, je hledání úkrytu pod stromy. Kromě poškození karoserie vás totiž může potkat i nebezpečí spadlé větve. Vystavujete se tak v takovém případě hned dvojitému riziku, což v žádném případě není možné označit za rozumný krok ani rozhodnutí. 

Co dělat, když se bouřka a kroupy teprve blíží?

Nejspolehlivější ochranou je garáž, ale ne každý ji má k dispozici. Stejně jako v případě dalších nemovitostí totiž cena garáží v posledních letech strmě roste, a i proto její koupě nebo třeba pronájem není pro běžného řidiče úplně levnou záležitostí. I proto je potřeba k běžným garážím najít alternativy, které před důsledky působení krup vašeho auto dostatečně ochrání.

Speciální plachta

Proto mnozí řidiči volí různá povrchová zabezpečení. Mezi ně patří i speciální plachta na auto proti kroupám, která je vybavena vyztuženou vrchní částí a ochrání tak váš vůz před nepříznivými povětrnostními podmínkami. 

Díky tomu dokáže plachta účinně ochránit karoserii vozidla a minimalizovat riziko poškození. Kromě toho jsou plachty na auto proti kroupám snadno skladovatelné a přenositelné, což z nich dělá skvělou volbu pro ty, kteří často cestují nebo mění své parkovací místo.

Pokud hledáte spolehlivou a cenově dostupnou ochranu pro své auto, tak plachta na auto proti kroupám může být pro vás skvělou volbou. Nejenže dokáže ochránit vaše vozidlo před nepříznivými povětrnostními podmínkami, ale také vám ušetří peníze za opravy poškození karoserie v důsledku krup.

Síť proti kroupám

Další variantou je síť proti kroupám, kterou můžete následně zavěsit nad vůz a vytvořit si tak jakousi provizorní garáž. Síť je vyrobena z pevného materiálu, který dokáže odolat kroupám, ale také větru a dalším vlivům počasí. Navíc díky tomu, že je síť průhledná, umožňuje zachovat dostatečnou viditelnost, takže můžete například snadno přemístit auto na jiné místo, aniž byste ji museli sundávat.

Při výběru sítě je důležité dbát na kvalitu materiálu a také na rozměry sítě, aby zakryla celé vozidlo a dostatečně ho tak chránila před kroupami.

Jsou i další možnosti ochrany

Pro řidiče, kteří nemají k dispozici ani garáž, ani ochrannou plachtu či síť, existují i další možnosti, jak minimalizovat riziko poškození auta krupobitím.

Především je důležité udržovat v dobrém stavu stěrače a čistit čelní sklo. Při jízdě v dešti a krupobití je totiž viditelnost zásadní pro bezpečnost.

Můžete také investovat do speciálních fólií, které lze aplikovat na čelní sklo i boční skla a které pomáhají odolat nárazům. Tyto fólie jsou však poměrně drahé a instalace často vyžaduje zkušeného odborníka.

Co dělat, když už vás kroupy zasáhly?

Pokud už se s důsledky působení krup potýkáte, můžeme doporučit následující postup řešení:

  • zastavte a poškození zkontrolujte, 
  • všechno vyfoťte,
  • ohlaste poškození vaší pojišťovně,
  • škody opravte,
  • myslete do budoucna preventivně a zvažte koupi třeba plachty nebo sítě, které vás před působením krup mohou ochránit.
Poškozené auto po kroupách

Při silném krupobití se může stát, že se poškodí i lak a lze také počítat s poškozením okolních plastových dílů. Pokud tedy nechcete riskovat vysoké náklady na opravy, měli byste se snažit zajet s autem do bezpečí co nejdříve. Jinak totiž mohou kroupy nadělat větší problémy než třeba nepříjemný ptačí trus.

Pamatujte si, že krupobití není jen hrozbou pro vaše auto, ale také pro vaše zdraví. Pokud jste venku, snažte se najít úkryt pod střechou nebo v budově a vyhněte se otevřeným prostranstvím.

Nejčastější dotazy

Jak mohu ochránit své auto před kroupami, pokud nemám garáž?

Můžete použít speciální plachtu na auto proti kroupám, která je vybavena vyztuženou vrchní částí a ochrání tak váš vůz před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Další možností je síť proti kroupám, kterou můžete zavěsit nad vůz a vytvořit si tak jakousi provizorní garáž.

Co dělat, když mě kroupy zastihnou za volantem?

Pokud se nacházíte v otevřené krajině, natočte vůz proti směru krup. Čelní sklo je ze silnějšího materiálu a má tedy větší šanci kroupám odolat než boční skla. Tímto způsobem tak alespoň částečně můžete snížit riziko větších finančních nákladů během následné renovace a opravy. Vyhněte se hledání úkrytu pod stromy, jelikož kromě poškození karoserie vás může potkat i nebezpečí spadlé větve.

Co dělat, pokud mé auto už bylo poškozeno kroupami?

Zastavte a zkontrolujte poškození, vyfoťte si vše, ohlaste poškození vaší pojišťovně a opravte škody. Myslete do budoucna preventivně a zvažte koupi plachty nebo sítě, které vás před působením krup mohou ochránit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články