Domů » Historie » Cadillac – americká legenda

Cadillac – americká legenda

0
Cadillac – americká legenda

Automobilka Cadillac je jedna z nezapomenutelných amerických legend. Její zakladatel získal cenné zkušenosti během práce ve zbrojovce ve Springfieldu. Nabyté znalosti tak mohl okamžitě přenést do produkce kvalitních a spolehlivých automobilů. Jméno onoho konstruktéra a zakladatele značky Cadillac je Henry Martin Leland.

Od motorů k automobilům

Samozřejmě nezačal okamžitě vyrábět celé automobily. K tomu se dostal postupně. Vše začalo produkcí motorů pro automobilku Oldsmobile. Pracoval na nich s partnerem ve své dílně. Díky jeho strojařské přesnosti a nadšení probíhala výroba motorů velice úspěšně. Tak úspěšně, že v roce 1902 vzal pod svá křídla v té době krachující Henry Ford Company. Tu během následující doby proměnil na prosperující. Tento krok byl důležitý ke vzniku značky Cadillac Automobile Company. Stalo se tak tedy 22. srpna 1902 v Detroitu. Značka fungovala samostatně do roku 1909, kdy se stala vlastnictvím General Motors, což platí až dodnes.

Mnohá prvenství

První vůz byl konstruován ještě v roce 1902. Byl nazván Cadillac 10 hp. Ano, označení doopravdy odpovídalo počtu koní. Cadillac ale dále neúnavně pracoval dál na nových modelech. I v dobách předválečných a meziválečných se neustále přicházelo s inovacemi. Roku 1910 byl představen první uzavřený vůz, což byl velký krok v komfortu cestujících. V roce 1912 se Cadillac stal prvním velkosériovým prodejcem, který do svých aut montoval elektrický startér a světla. Tím ale veškerá prvenství nekončí. O pět let později totiž přišli s vodou chlazeným osmiválcem. Ten disponoval silou celých 70 koní a umožňoval dosáhnutí rychlosti 100 km/h. Na dnešní poměry nic světoborného, ale jsme stále v roce 1915. O dalších 15 let později přišel motor s dvojnásobnou silou.

Dnes platí za legendy

Podívejme se na nejznámější modely trochu důkladněji. Mnohé z nich jsou totiž dnes modlami těch, kteří se zajímají o prodej veteránů. Z předválečné doby tady máme Cadillac A, který vypadá téměř jako kočár za koně poháněný motorem. Představen byl v roce 1903. O pět let později v roce 1908 přišel Cadillac S. Vzhled moderního vozu můžete najít u Cadillacu LaSale. Je z roku 1927 a po jeho představení přišla druhá světová válka a hospodářská krize. Tyto události znamenaly výrazný útlum produkce automobilů

Poválečné období znamenalo prosperitu

Po ukončení války na nic automobilka nečekala. Vždyť už roku 1949 sjel z linky miliontý vůz s označením Cadillac. Poválečné modely navíc disponovaly charakteristickým vzhledem s masivními zadními ploutvemi. Byly to modely Fleetwood, DeVille či Eldorado. U těchto modelů nechyběly panoramatická přední skla a velké chromované části. Tyto tři znaky byly pro modely charakteristické. Tato doba také znamenala největší rozmach automobilky Cadillac. Vozy se prodávaly jako na drátkách a ročně se vyrobilo až 200 000 kusů. To platilo do doby, než v 70. letech nastala ropná krize. Cadillac to nepoložilo, ale hlavním bodem zájmu se staly malé a úsporné vozy. Díky těmto změnám se automobily jako například Seville neustále prodávaly, ale i tak automobilka ztrácela a prodeje šly výrazně dolů.

Hrany a písmenka od roku 2000

Dostáváme se do doby po roce 2000. Automobilka přichází s kompletní designovou změnu své flotily vozů. Tento koncept nazvala Art&Science. Dává bohem uhlazeným tvarům a jemným obloukům. Přicházejí výrazné přechody, ostré hrany a mohutná přední mřížka. Vše doplňují vertikální světlomety vepředu i vzadu. První vozy, u kterých můžeme tento styl vidět v akci, jsou DeVille z roku 2002 a Escalade. Většina dalších modelů je nazvána zkratkou složenou z několik písmenek, tudíž se lidem tak dobře nepamatují. Od roku 2011 jsou to sedany STS a DTS, které byly v roce 2012 doplněny crossoverem SRX a SUV modelem Escalade.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nejrychlejší motorka na světě

TOP 10: Nejrychlejší motorky na světě

0
Motorky nejenže poskytují svým jezdcům adrenalinový zážitek, ale některé z nich dosahují rychlosti, které by mohly překvapit i ty největší nadšence rychlých jízd. Zde...