Domů » Aktuality » Chystané novinky- 140 km/h na dálnici, vysoké pokuty a těžké podmínky pro nové řidiče

Chystané novinky- 140 km/h na dálnici, vysoké pokuty a těžké podmínky pro nové řidiče

0

Jak už jsme zvyklí, tak si pro nás ministerstvo dopravy pravidelně přichystá nějaké změny. Někdy jsou příjemné a jindy už méně. Pojďme se tedy podívat na to, o čem se jedná tentokrát. Dopředu si můžeme říct, že cílem je zlepšení bezpečnosti na silnicích a dálnicích.

Chystané novinky- 140 km/h na dálnici, vysoké pokuty a těžké podmínky pro nové řidiče

Jak toho dosáhnout?

V praxi by se lepší bezpečnosti v dopravě mělo docílit pomocí vyšších pokut a přísnějších trestů. Předpokládá se tedy, že strach přiměje více řidičů k ohleduplné jízdě. Zatím ale k žádným změnám nedošlo. Návrh se nachází v mezisortním připomínkovém řízení. Čeká ho tedy projednávání vládou a poslední slovo budou mít senátoři a poslanci. Pokud se tedy ve všech krocích setká s úspěchem a nepotká ho nějaké oddálení, tak by měl vejít v platnost nejdříve v srpnu roku 2020.

Vyšší pokuty

Máme zažitý systém pokut, kde jsou podle závažnosti rozděleny do 7 kategorií. Pokud vejde novela v platnost, tak se jejich počet sníží na 4. Změn ale bude více. Podle okolností, které vedly k přestupku, bude možno uložit větší pokuty, než na jaké jsme zvyklí. V praxi to tedy znamená, že za stejný přestupek bude vyšší pokuta. Její výše ale bude pevně stanovena, tudíž nebude záležet na rozhodnutí policisty. Má se tak předcházet korupci.

V případě zavinění dopravní nehody z důvodu dopravního přestupku bude finanční postižení možná i zdvojnásobeno. Maximální výše by se tak dostala až na 100 000 Kč. Vyšší bude i pokuta udělená během správního řízení. Její hodnota se bude pohybovat mezi 25 až 70 tisíci Kč.

Změní se i bodový systém

V případě bodového systému bychom se dočkali změn dobrých i horších. Rozdávaly by se jen čtyři nebo šest bodů, ale malé přestupky by již bodově postihovány nebyly. Pokud jste ale nenapravitelný řidič a přijdete o řidičský průkaz, tak by se čekací doba měla výrazně prodloužit. Svůj bodový stav byste si ale měli snadněji kontrolovat. Po každém odečtení by aktualizovaný stav měl přijít formou SMS zprávy, či na e-mail.

Noví řidiči by měli být na pozoru

Čerství řidiči by si také museli dávat větší pozor. Během prvních dvou let za volantem by měli k dispozici pouze 6 bodů, které by mohly vyměnit za přestupky. Poté by je čekalo odebrání řidičského průkazu. Stačí tedy jeden vážný přestupek a čerstvý řidič zase o řidičský průkaz rychle přijde.

Zvýšení maximální rychlosti

Ano, čtete správně. Jedním z bodů chystané novely je možné zvýšení maximální povolené rychlosti na určitých úsecích dálnic. Po těch bychom mohli jet až 140 km/h. Spolu s tím ale začne být Policie České republiky výrazně přísnější na dodržování vzdálenosti mezi vozidly. Takzvané „lepení se na zadní blatník“ by bylo pokutováno ve výši 2 500 až 10 000 Kč. Na řidiče nákladních automobilů by měly být měřítka přísnější než na řidiče osobních automobilů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články