Domů » Zajímavosti » Facelift: Co to je a proč k němu výrobci přistupují?

Facelift: Co to je a proč k němu výrobci přistupují?

0

Facelift je označení pro úpravu automobilu. Někdy jde pouze o design, jindy se to týká i technické stránky. Jaká jsou jeho specifika, proč k němu automobilky přistupují a kterých aut se toto „omlazení“ týká? V textu se podíváme i na to, že ač by mělo jít především o změnu k lepšímu, ne vždy se to podaří.

Facelift: Co to je a proč k němu výrobci přistupují?

Co je facelift

Tak jako v plastické chirurgii, i v automobilovém průmyslu facelift označuje kosmetické úpravy. Můžeme si ho představit jako takové omlazení a zatraktivnění. Facelift auta přijde na řadu tehdy, když už se vůz nějakou dobu prodává (třeba po třech a více letech), ale jeho hvězda začíná zvolna pohasínat. Automobilka se tak snaží oslovit nové zákazníky a konkurovat ostatním značkám.

Je to docela chytrý tah. Místo toho, aby firma investovala enormní zdroje do nové modelové řady, raději trochu upraví stávající. To je ekonomicky výhodnější, a navíc to funguje. Tedy, pokud se to povede.

Výhodou naštěstí tak jako tak zůstává, že i když se úpravy zrovna dvakrát nepodaří, o autu se přesto zvýší zájem a prodeji to pomoct může. Kromě toho, že je omlazený model atraktivnější coby „nový“, lépe se takový vůz prodává i jako ojetina.

Čeho se facelift týká

Facelift je o změnách v designu či předělávkách interiéru. Na mušce bývá především vzhledová úprava karoserie. Důležitý je ovšem i uživatelský komfort a výbava. Úpravy by proto měly směřovat nejen k vizuální atraktivitě. Ale hlavně k tomu, aby byl vůz po faceliftu prokazatelně lepší a zbavil se i posledních chyb, které mohou kazit požitek z jízdy a brzdit celkový výkon.

2 typy faceliftu

Facelift lze rozdělit na dva typy.

  1. Vzhledový: Upravuje se pouze design. Mění se přední maska, nárazníky atd.
  2. Technický: Úpravy konstrukce automobilu. Nové motory, lepší technologie a výbava interiéru (multimédia, budíky), prodloužení rozvoru (uvnitř se získá o trochu víc místa) a další.

Jaký je význam faceliftu auta aneb co se obvykle mění?

Změny exteriéru vozidla

Velmi častou změnou je facelift designu přední nebo zadní části exteriéru celého vozidla. Můžete vidět změny v novém designu předních nebo zadních světel nebo jejich různé modifikace. Dále se velmi často mění a především zvětšuje mřížka chladiče nebo se přepracovávají celé nárazníky. Další změnou mohou být nová modernější litá kola.

Změny interiéru vozidla

Změny interiéru vozidla jsou buď velmi jemné a decentní nebo opak velmi výrazné. Těmito změnami myslíme nové čalounění, úplně nový volant nebo také nový design větracích otvorů a dalších komponentů na přední palubní desce. Těmi výraznými změnami máme na mysli kompletní přepracování palubních desek, ambientní osvětlení neboli osvětlení pomocí LED pásků. Dále se mohou změny projevit i ve vyšší úrovni výbavy a nebo jejího rozšiřování.

Technické změny vozidla

Těmi technickými změnami máme na mysli mechanické změny motoru, převodovky nebo vylepšení podvozku či další technické změny.

Zajímavé facelifty z poslední doby

  • Citroën C4 Cactus (od r. 2014): Důkaz toho, že méně je někdy více. Odlehčený vůz perfektní do města s pohotovostní hmotností 1080 kg potěší menší spotřebou paliva a bezproblémovou jízdou. Bohužel při faceliftu v roce 2018 přišel o praktické vzduchové polštáře Air Bumps, které pomáhaly chránit lak před odřením.
  • Peugeot 208: Během modernizace došlo k nejviditelnější změně ve spodní části nárazníku. Omlazení se v tomto případě rozhodně povedlo a Peugeotu 208 malá kosmetická úprava prospěla.
  • Toyota Auris: Auris po proměně vypadá lehce agresivněji, tvary v přední části prošly výraznou změnou. Na mušku si však vzali i palubní počítač a další prvky v interiéru.
  • Range Rover Evoque: Důkaz toho, že změny mohou být pouze minimální. U tohoto modelu facelift upravil pouze umístění světel pro denní svícení z LED diod.
  • Hyundai Verna z roku 2018 ve srovnání vozidla po faceliftu v roce 2020 změnil svůj vzhled především v přední části exteriéru. Vozidlo dostalo detailní facelift, a to nové moderní světlomety a také výrazně velkou mřížku chladiče, která dodává autu ještě větší atraktivnost. Interiér vozu byl také omlazen. Vůz je obohacen o větší informační panel, rozšíření displeje a také digitální přístrojovou desku, která ohromí každého majitele vozu. Omlazení vozidla Hyundai Verna se velmi povedlo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články