Domů » Zajímavosti » Jak účinně odstranit skvrny od nafty z oblečení, aby se nepoškodilo

Jak účinně odstranit skvrny od nafty z oblečení, aby se nepoškodilo

Možná to znáte? Chvilka nepozornosti při tankování a problém je již na světě. Odstranění mastných skvrn od nafty z oblečení může být náročný úkol, ale s několika osvědčenými postupy a správným přístupem lze dosáhnout úspěšných výsledků. V našem článku vám poradíme, jak na to, a čeho se vyvarovat.

Jak účinně odstranit skvrny od nafty z oblečení, aby se nepoškodilo

Rychlá reakce je klíčová

Pokud se nafta dostane na vaše oblečení, je důležité jednat co nejrychleji. Snažte se odstranit nadbytečnou naftu. Proto je nejvhodnější na skvrnu přitlačit starý hadřík, papírovou utěrku nebo houbičku, aby se nafta absorbovala z oblečení pryč. Tím minimalizuje pronikání skvrny do vláken látky. 

Nejdříve odstraňte skvrnu ručním praním

Ještě předtím, než budete chtít kus oblečení dát vyprat, mastnou skvrnu musíte odstranit ručně! Pokud byste oblečení dali do pračky s tímto mastným flekem, pračka by se vám mohla poškodit. Proč? Při praní se uvolňuje mastnota nafty, která se pak postupně dostane i do vnitřku pračky, kde se usadí a zanechá mimo to nepříjemný zápach.

Ruční praní opakujte několikrát

Snažte se skvrnu odstranit, co nejvíce ručně. Existuje mnoho různých způsobů, jak mastný flek odstranit, avšak je třeba počítat s tím, že některé nejsou účinné hned na první pokus, a proto je třeba nutné ruční praní a odstranění skvrny zopakovat hned několikrát.

Technický benzín

Nafta zanechává mastné stopy, a proto je zásadní odstranit tuto mastnotu pomocí vhodného prostředku. Při ručním odstraňování skvrny od nafty je nejúčinnějším řešením technický benzín. Technický benzín je vynikající odmašťovadlo. Je však důležité si dát pozor, abyste nezaměnily technický benzín s klasickým benzínem, který by nebyl tak účinný

Technický benzín je běžně k dostání v prodejnách s barvami, železářství a podobných místech. Při manipulaci s technickým benzínem buďte obezřetní, je těkavý. Vyhněte se zdrojům elektrického napětí, zapálených cigaret nebo ohni.

Jak na samotné čištění? Důkladně skvrnu od nafty polijte technickým benzínem. Poté vezměte oblečení do ruky a skvrnu drhněte, tak jak jste zvyklý u ručního praní. Nebojte se přidat tlak nebo přidat více technického benzínu, zkrátka podle potřeby. Pokračujte v tomto procesu, dokud většina nafty není odstraněna.

Návod, jak odstranit naftu z oblečení

Prací prášek nebo mycí prostředek na nádobí

V situaci, kdy nemáte k dispozici technický benzín a nechce se vám kvůli malé naftové skvrně běhat do obchodu, můžete vyzkoušet odstranění skvrny pomocí pracího prášku. Na postiženou oblast nanesete prací prostředek a jemně jej třete, podobně jako byste prali v ruce. Pokračujte v tomto procesu, dokud se nepodaří odstranit většinu mastnoty.

Podobně efektivní může být také mycí prostředek na nádobí. Tyto produkty jsou navrženy tak, aby účinně odstraňovaly mastnotu, a proto si poradí i se skvrnami od nafty. Je však důležité zvolit kvalitní variantu mycího prostředku. Naneste ho přímo na postiženou skvrnu a opět ji ručně ošetřete, jako byste provedli manuální čištění.

Žlučové mýdlo nebo jelen

Pokud skvrny zůstávají, můžete použít žlučové mýdlo nebo jelena, který se postará o odstranění posledních zbytků mastnoty, ale i nepříjemného zápachu. 

Jedlá soda, citron nebo ocet

Může se stát, že skvrna přetrvává nebo zkrátka chcete vyzkoušet přírodní varianty čištění. Vyzkoušejte jedlou sodu. Smíchejte jedlou sodu s vodou a vytvořte z ní pastu, kterou naneste na postižené místo a ručně propracujte, ať se dostane do vlákna látky. Jedlou sodu umyjte ve vodě. 

Poté ponořte postiženou část oblečení do octového roztoku, který pomůže neutralizovat zápach.

Poslední možností, kterou lze vyzkoušet je citron. Jeho šťáva má schopnost odstraňovat skvrny. Stačí ji pokapat na postiženou oblast a opět provést jemné ruční mytí.

Chemické čističe na trhu

Pokud jste zastánci chemického čištění, tak vás potěšíme, protože na trhu existuje mnoho různých speciálních čističů skvrn, které si vedou obstojně. Na mastnou skvrnu od nafty skvěle poslouží například Čikuli čistič skvrn nebo účinná pasta na mastnotu s názvem Monteráček. Oba dva přípravky odstraní tuky a oleje. 

Oblečení vyperte v pračce

Nejdůležitějším bodem je zapamatovat si, že oblečení znečištěné naftou by se nemělo prát s jinými kousky oblečení! Pokud po vyprání zůstává zápach nafty, tak byste neměli sušit oblečení v sušičce! Je to proto, že nadměrné teplo generované sušičkou může zapálit olej, zapálit oblečení a způsobit jeho vzplanutí.

Po dokončení procesu ručního praní, kdy je skvrna od nafty téměř odstraněna, můžete vložit oblečení do pračky. Vyperte oblečení alespoň na 60 stupňů a přidejte prací prášek a také aviváž. Tímto krokem by mělo dojít k definitivnímu odstranění skvrny a také k eliminaci případného zápachu. 

Jak vyprat naftu z oblečení

Je důležité si uvědomit, že každý materiál může reagovat jinak, a proto je vhodné před použitím jakékoli metody vyzkoušet na malém a neviditelném kousku látky. Pokud si nejste jisti, můžete zvážit konzultaci například s čistírnou, která si se skvrnou hravě poradí.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jak účinně odstranit skvrny od nafty z oblečení?

Pokud se nafta dostane na vaše oblečení, je důležité jednat co nejrychleji. Proto je nejvhodnější na skvrnu přitlačit starý hadřík, papírovou utěrku nebo houbičku, aby se nafta absorbovala z oblečení pryč. Poté použijte technický benzín, který naneste na mastnou skvrnu a ručně mastný flek vydrhněte. Až je skvrna odstraněna, můžete oblečení dát do pračky.

Jak vyprat oblečení od nafty v pračce?

Po dokončení procesu ručního praní, kdy je skvrna od nafty téměř odstraněna, můžete vložit oblečení do pračky. Vyperte oblečení alespoň na 60 stupňů a přidejte prací prášek a také aviváž. Tímto krokem by mělo dojít k definitivnímu odstranění skvrny a také k eliminaci případného zápachu.

Na co si dát při praní oblečení od nafty pozor?

Zapamatujte si, že oblečení znečištěné naftou by se nemělo prát s jinými kousky oblečení. Pokud po vyprání zůstává zápach nafty tak byste neměli sušit oblečení v sušičce! Je to proto, že nadměrné teplo generované sušičkou může zapálit olej, zapálit oblečení a způsobit jeho vzplanutí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články