Domů » Vozidlo » Jak efektivně odstranit zápach nafty z auta a jak vyčistit skvrny?

Jak efektivně odstranit zápach nafty z auta a jak vyčistit skvrny?

Zápach nafty v automobilu může být nejen nepříjemný, ale také dokáže způsobit určité nepohodlí nebo zdravotní komplikace. Mimo to skvrny z nafty na interiéru mohou znehodnotit jeho vzhled. V tomto článku se podíváme na různé způsoby, jak se zbavit zápachu nafty, jak odstranit naftové skvrny z interiéru a jak efektivně vyčistit naftu z podlahy nebo kufru auta.

Jak efektivně odstranit zápach nafty z auta a jak vyčistit skvrny?

Jak odstranit zápach nafty z automobilu?

Zápach po naftě nebo benzínu je velmi intenzivní a nepříjemný, a odstranění může být náročné. Ve vysokých koncentrací může nafta způsobit také otravu a další nepříjemné zdravotní komplikace. Nicméně existuje několik metod, které mohou pomoci tento zápach redukovat. 

V první řadě si dejte pozor na osvěžovače vzduchu, které nepříjemný zápach pouze maskují. Pokud je v interiéru přítomno mnoho naftových výparů, zakoupené vůně mohou situaci spíše zhoršit a zkomplikovat.

Větrání

Úplně nejdůležitější a nejspolehlivější věcí je samotné větrání. Je zkrátka jedním z nejjednodušších a také nejlepších způsobů, jak se zbavit zápachu nafty ve vašem vozidle. V létě a teplých měsících větrejte klidně nonstop, po celý den a po celou noc. Otevřete všechny okna a dveře, nechte čerstvý vzduch proudit do vozu, což pomůže odvést zápach ven. V zimních měsících a chladném období nechte auto otevřené jen na pár hodin. Pokud prší nebo je vysoká vlhkost, větrání v tomto případě bude neúčinné.

Aktivní uhlí

Aktivní uhlí má absorpční schopnosti, a umí tak pohlcovat pachy. Umístěte několik kousků aktivního uhlí na talíř nebo misku a umístěte je v interiéru auta na několik hodin nebo klidně přes celou noc.

Káva 

Káva umí absorbovat pach a zároveň uvolňovat příjemnou vůni. Dejte skleničku s čerstvě namletou kávou do vozidla, aby se neutralizoval nepříjemně linoucí zápach. Můžete také vysypat namletou kávu na postižená místa naftou. Nechte působit, poté vysajte vysavačem.

Jedlá soda

Jedlá soda je multifunkční produkt, který pohlcuje a neutralizuje pachy, ale také umí dobře vyčistit skvrny. Posypte jedlou sodou zasažené místo, nechte klidně celý den působit a poté vykartáčujte a vysajte vysavačem.

Ocet

Obyčejný stolní ocet také umí neutralizovat zápach z nafty a pomůže jej i dezinfikovat. Připravte si roztok, smíchejte si ocet s vodou v poměru 1:1. Roztok nalijte do láhve z rozprašovačem a roztok nastříkejte na postižená místa. Nechte působit klidně až hodinu a poté otřete vlhkým hadrem. 

Esenciální oleje 

Esenciální oleje mají schopnost rychle neutralizovat jiné pachy v interiéru. K tomuto účelu lze využít nejen zakoupené vůně ze specializovaných prodejen s autodoplňky, ale také éterické oleje dostupné v lékárnách.

Pro eliminaci zápachu paliva jsou zvláště účinné následující aromatické oleje: citrónu, pomeranče, jasmínu, borovice, grapefruitu nebo například levandule.

Lékárenské éterické oleje jsou snadno použitelné. Stačí namočit houbu do oleje a otřít s ní palubku, ale i další plastové části interiéru.

Jak odstranit naftu z kabiny auta

Jak vyčistit skvrny od nafty v interiéru?

Skvrny od nafty na oblečení nebo na sedadlech a potazích v autě lze vyčistit podobnými prostředky.

Tekutý prací prostředek, aviváž nebo prostředek na mytí nádobí

Na odolném povrchu, jako jsou například plastové komponenty nebo například koberečky či potahy od sedačky můžete použít tekutý prací prostředek, aviváž nebo prostředek na mytí nádobí, snadno se tím odstraňuje mastnota. Naneste přípravek na skvrnu, vytřete hadříkem nebo houbou a poté opláchněte.

Citron

Citrusové odstraňovače mají vynikající schopnost rozpouštět mastnotu. Naneste několik kapek citronu na skvrnu, nechte chvíli působit a poté setřete.

Ocet

Smíchejte kuchyňský ocet s teplou vodou v poměru 1:1. Touto směsí potřete naftovou skvrnu, nechte chvíli působit a poté opláchněte čistou vodou.

Návod, jak účinně odstranit naftu z auta

Krok za krokem: Jak účinně odstranit naftu z kabiny auta?

Zápach z nafty či benzínu je extrémně silný a nepříjemný, a odstranění ho z koberců automobilu, ze sedaček a potahů nebo například z kufru auta může být náročným úkolem. I když nafta má pronikavý zápach, který se z koberců automobilu jen těžko odstraňuje, existují způsoby, jak tento nepříjemný pach odstranit a zmírnit.

Pokud se nafta dostane na sedačky nebo podlahu, je důležité jednat rychle.

Co budete potřebovat:

 • Odsávač na olej nebo absorpční materiál (např. písek, soda, kočkolit nebo dětské plenky),
 • papírové ubrousky, houbičky nebo hadříky,
 • tekutý prací prášek nebo speciální čistící prostředek na mastné skvrny,
 • voda,
 • kartonové krabice,
 • čisté hadříky.

Postup, jak odstranit naftu z podlahy nebo z kufru:

 1. Ze všeho nejdříve se ujistěte, že je auto zaparkované na bezpečném místě a je vše vypnuté. Mějte na paměti, že práce s naftou nebo benzínem může být nebezpečná, takže dodržujte bezpečnostní opatření.
 1. Pokud máte k dispozici odsávač na olej, použijte ho k odsátí většího množství nafty z podlahy auta. Pokud odsávač nemáte, můžete na naftové skvrny posypat písek, sodu nebo sůl. Může také použít kočkolit. Nechte absorbovat po určitou dobu, aby materiál pohltil naftu. 
 1. Poté použijte papírové utěrky nebo hadříky či houbičku k utření nebo odsátí zbývající nafty z podlahy. K tomu jemně třete a otírejte povrch, dokud není nafta odstraněna.
 1. Dále použijte sypký prací prášek. Obecně platí, že čím jsou granule větší, tím lépe. Posypte prací prášek na zasažené místo, a opět ideálně přes noc, nechte působit. Následně prací prášek vysajte vysavačem. Prací prášek může nahradit také jedlá soda.
 1. Vyčistěte zasaženou oblast. Připravte si směs tekutého pracího prášku a vody. Můžete také do této směsi použít trošku citrónu nebo octa, ty umí neutralizovat zápach. Naneste tuto pastu na postižené místo na podlaze auta nebo do kufru. Nechte působit podle pokynů na etiketě čistícího prostředku.
 1. Pokud je nafta nebo benzín na sedačkách, nejlépe když sedačky a koberečky vytepujete mokrou cestou. Klidně i několikrát po sobě. Poté je nutné opět nechat vozidlo důkladně vyvětrat. Pokud se nepodaří, doporučujeme, koberečky a potahy vyměnit za nové. 
 1. Dále doporučujeme umýt kompletně celý interiér vozidla, i tam kde nafta nebyla. Použijte čistý hadřík k pečlivému otírání palubní desky, a dalších plastových komponent. Postupujte důkladně a opatrně, abyste odstranili nečistoty a tím i nepříjemný zápach. Nezapomeňte místa důkladně opláchnout čistou vodou, abyste odstranili zbytky čistícího prostředku.
 1. Zkontrolujte, zda jste odstranili veškerou naftu. Pokud je nafta stále cítit nebo jsou viditelné skvrny, můžete postup opakovat.
 1. Po dokončení čištění nechte podlahu nebo kufr auta důkladně oschnout. Pokud je to nutné, použijte kartonové krabice, které dobře do sebe natáhnou vlhkost.
 1. Pamatujte, že každý automobil a jeho interiér mohou být odlišné, takže vždy zvažte vhodnost a bezpečnost čištění pro váš konkrétní případ.

Pokud na čištění vozidla nemáte odvahu nebo se vám nepodařilo zápach z auta odstranit, bude nejlepší, když se obrátíte na služby profesionálního chemického čištění

Nejčastější otázky a odpovědi

Jak odstranit zápach nafty z automobilu?

Větrání je zkrátka jedním z nejjednodušších a také nejlepších způsobů, jak se zbavit zápachu nafty ve vašem vozidle. V létě a teplých měsících větrejte klidně nonstop, po celý den a po celou noc. Otevřete všechny okna a dveře, nechte čerstvý vzduch proudit do vozu, což pomůže odvést zápach ven. V zimních měsících a chladném období nechte auto otevřené jen na pár hodin. Pokud prší nebo je vysoká vlhkost, větrání bude neúčinné. Dále můžete použít kávu, jedlou sodu nebo ocet, protože umí neutralizovat zápach a odstranit jej. Pozor na osvěžovače vzduchu, které nepříjemný zápach z nafty jen zamaskují, ale neodstraní!

Jak vyčistit skvrny od nafty v interiéru?

Při odstranění používejte prací prášek nebo prostředek na mytí nádobí. Jsou vhodné pro odstranění mastnoty. Další možností je třeba i citron nebo ocet.

Jak účinně odstranit naftu z kabiny auta?

Ze všeho nejdříve odstraňte přebytečnou naftu, můžete místo posypat pískem, sodou nebo kočkolitem. Poté použijte papírové utěrky nebo hadříky či houbičku k utření nebo odsátí zbývající nafty z podlahy. Dále použijte sypký prací prášek, který nasypete na místo. Poté vyčistěte zasaženou oblast. Sedačky a koberečky vytepujte. Důkladně nechte všechno uschnout a vyvětrat. Dále doporučujeme umýt kompletně celý interiér vozidla, i tam kde nafta nebyla, tím se také částečně můžete zbavit zápachu z nafty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články