Domů » Pro řidiče » Jak se chovat při policejní kontrole?

Jak se chovat při policejní kontrole?

0

Policejní kontrola není nic příjemného a spousta z nás při ní zbytečně zmatkuje. Přitom to nemusí automaticky znamenat, že jste v průšvihu. Přinášíme rady ohledně toho, jak se během ní chovat. Zjistěte, jaké jsou vaše povinnosti a práva a na co byste se měli připravit.

Jak se chovat při policejní kontrole?

Kdo vás může kontrolovat

Zastavit a zkontrolovat vás může:

  • policista v uniformě,
  • vojenský policista v uniformě,
  • strážník obecní či městské policie v uniformě.

Poslední skupina má navíc pravomoc k zastavení pouze tehdy, pokud mají podezření na přestupek. Pokud jste však porušili pravidla silničního provozu, může se vám stát i to, že vás začne pronásledovat maskované policejní auto. Nejčastěji jsou to policejní Superby.

Připravte si doklady

Pokud vás policista vyzve k zastavení, zapněte blinkr a uposlechněte. Zastavte, vypněte motor a stáhněte z okénko. Z vozu vystupovat nebudete, pokud k tomu nebudete vyloženě vyzváni. Připravte si doklady, a to:

  • řidičský průkaz,
  • zelenou kartu (doklad o povinném ručení),
  • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla).

Co se občanského průkazu týče, tak na ten při namátkové kontrole nepřijde řada. Pokud byste však byli podezřelí ze spáchání přestupku, nebo dokonce trestného činu, občanku budete muset předložit. Nejlépe uděláte, pokud policistu ve všem poslechnete. Pokud byste mu chtěli některý z dokladů odepřít, pácháte tím přestupek.

Policista vysvětlí situaci

Po kontrole dokladů vám policista vysvětlí, proč vás zastavil. Může následovat i kontrola povinné výbavy (budete muset vystoupit) nebo dechová zkouška. Jakmile domluví, máte prostor na to, se k situaci vyjádřit. Pokud se nic závažného nestalo, po této rutině vás nechá odjet.

Kontrola policie

Pokud nesouhlasíte, dejte to najevo

V případě, že vám hrozí pokuta za přestupek, ale vy jste si jistí, že jste nic neudělali, máte právo se ozvat. Policista bude chtít věc vyřešit na místě, celý proces je tak pro něj jednodušší. Pokud odmítnete, přijde vám obsílka s předvoláním ke správnímu orgánu. Jestli jste se však opravdu provinili, je nejlepší trest přijmout. Snažit se vykroutit z nepříjemné situace a vyhnout se bodovému systému se nevyplácí.

Co lze dělat v případě pokuty

O výši pokuty můžete vyjednávat, pokud ovšem není fixně stanovená zákonem. Tak například pokuta za překročení rychlosti má pro konkrétní situace jasně daný strop, ale nižší být klidně ve většině případů může. Na úplatky určitě zapomeňte, tato praxe už je dávno pryč a může se vám to krutě vymstít. Pokud s uloženou částkou (nebo pokutou vůbec) nesouhlasíte, neplaťte ji. Nechte přestupek přesunout do správního řízení. V tom případě vás ale může čekat pokuta ještě vyšší.

Pozor na emoce

Při policejní kontrole často dojde na emoce. Je v naprostém pořádku vyjádřit nesouhlas se situací. Ale zkuste to udělat bez zbytečných excesů. Buďte slušní a zachovejte si nadhled. Opravdu nemá cenu provokovat nebo být ironický. A v žádném případě nevyhrožujte.

Na druhou stranu, i policista by se měl chovat slušně. Vše by mělo proběhnout na profesionální úrovni. I on je jenom člověk, a navíc dělá svou práci. Zkuste mu to neztěžovat, je to i ve vašem zájmu. Jsou ovšem věci, které by rozhodně neměl dělat. Mezi ně patří:

  • Vyhrožování, že vás nenechá odjet, pokud nezaplatíte pokutu.
  • Zakázat vám pořizovat záznam z kontroly (například točit video na mobil).
  • Poučovat vás a zkoušet z předpisů.
  • Nadávat vám a ponižovat vás.

Jak je to s kontrolou zavazadlového prostoru

Ač je to poměrně běžná praxe, policista na to nemá právo, pokud zrovna nepátrá po pachatelích trestného činu, nehledá omamné látky, zbraně, výbušniny nebo vás nepronásleduje. V případě, že vás k otevření zavazadlového prostoru vyzve, máte právo se zeptat, jaký k tomu má důvod. Pokud žádný závažný neexistuje, klidně můžete odmítnout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...