Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Příčiny a řešení úniku oleje z automobilu

Příčiny a řešení úniku oleje z automobilu

0

Únik oleje je jedním z nejběžnějších problémů, se kterým se můžeme jako majitelé aut setkat. Tato potíž může mít v praxi vážné důsledky a dlouhodobě může motor vašeho auta poškozovat. I proto je nutné, aby každý řidič včas rozeznal příčiny a věděl, jak únik řešit. Jen tak můžeme jako řidiči udržovat naše miláčky v dlouhodobě příznivém stavu.

Příčiny a řešení úniku oleje z automobilu

Motorový olej plní nejen v automobilech velmi důležité funkce. Zabraňuje nadměrnému a rychlému opotřebení, zajišťuje odvádění tepla z pohyblivých částí a zároveň je dostatečně chrání před možnou korozí. Skvělou vlastností oleje také je, že samotný motor čistí. 

Možných příčin úniku oleje z auta je ale celá řada, a právě na ně se v tomto článku společně podíváme.

Nadměrně opotřebované těsnění

Svítí vám olejová kontrolka? Jedním z hlavních důvodů úniku oleje je opotřebení těsnění. V průběhu času se těsnění motoru postupně opotřebovává a ztrácí svou původní pružnost. To může často vést k průsakům oleje a jeho úniku ven. 

Tento problém je obzvláště častý u starších vozidel, která mají za sebou dlouhé kilometry a často nebyla v průběhu jejich životnosti dostatečně prováděna potřebná údržba. Řešení je v takovém případě jednoduché. Je totiž potřeba olejová těsnění vyměnit.

Takových těsnění, které mohou být v praxi problematické, je na automobilech celá řada. Najít je můžete kupříkladu na víku rozvodového řemene či řetězu, kolem motorové hlavy nebo třeba klikové či vačkové hřídele.

Dohlédnout je ale potřeba i na těsnění olejového filtru, na karterové těsnění, těsnění ventilového víka nebo olejové vany. Je ale třeba dodat, že každé auto je v praxi trošku jiné a mezi konkrétními modely různých automobilek panují i ve vztahu k olejovým těsněním v praxi nemalé rozdíly. I to je proto třeba často řešit s odborníky.

Proražení olejové vany

Dalším důvodem úniku oleje může být proražení či jiné poškození olejové vany. Při jízdě po nerovnostech nebo při nárazech může poměrně snadno dojít k proražení tohoto komponentu, což následně způsobí nepříjemný únik oleje. Řešení je v tomhle případě jasné. Konzultace s odborníkem a její výměna za jinou. V některých situacích ale také postačí, když se lokální problém vyřeší možným svařením. 

Poškozený olejový filtr

Nesprávně utěsněné či poškozené olejové filtry rovněž představují poměrně silné riziko úniku oleje. Olejové filtry v případě správné funkčnosti mají za úkol odstranit možné nečistoty z této kapaliny. Při montáži filtrů je důležité zajistit jejich pevné a správné utěsnění, aby k únikům oleje nedocházelo. Pokud je filtr poškozen nebo je utěsněn nedostatečně, může dojít k průsakům oleje a jeho úniku, na což by měl každý řidič myslet. 

Uvolnění upevňovacích prvků

To, že v České republice nemáme zrovna ideální stav silnic, není žádná novinka. Jízda po těch zvlášť nekvalitních ale může přinést řadu problémů, jako kupříkladu nadměrné opotřebované zavěšení kol. V důsledku toho totiž často dochází k tomu, že zpod nich právě olej uniká, na což by měl každý řidič dostatečně myslet. 

Neutažené víčko olejové nádoby

Stává se, že při výměně nebo doplnění správné hladiny oleje se zapomene na úplně dotažení víčka této nádoby, a to v případě manuální i automatické převodovky. Vlivem obrovského tlaku následně může docházet k jeho úniku. Pokud takový problém opravdu v praxi identifikujte, víčko hned utáhněte, čímž by měl být problém ve většině případů vyřešen.

Hlavně jednejte rychle

S únikem oleje si nezahrávejte. Špiní se kvůli tomu tělo motoru a hromadí se v něm nečistota. Přispívá k nadměrné zátěži motoru a leckdy může vést i k jeho přehřívání. Hrozí riziko zničení izolace vodičů pod kapotou.

Pokud jste jako řidiči únik oleje z vašeho miláčka identifikovali, není čas ztrácet čas. Nedostatek maziva negativně dopadá na těsnění zdvihadel ventilů a navyšuje se opotřebení kontaktních ploch. 

Pokud tuto obtíž nebudete rychle řešit, může snadno dojít k nadměrnému tření a snadnějšímu opotřebení klíčových dílů, a to případně vést i k jejich selhání. To může mít za následek i drahé opravy, na které v mnohých rozpočtech není příliš prostor. Nedostatek maziva vede často také k destrukci a zablokování vačkové hřídele i pístů motoru. Inu, opravdu nic příjemného.

Mohu s autem jezdit, když olej uniká? 

To záleží na rozsahu úniku. Pokud je únik značný, nechte auto odstavené. Jeho navrácení zpět do provozu bez eliminace příčiny by totiž mohlo přinést závažnější motorové problémy. Raději si tak zavolejte odtahovou službu, která bývá zdarma součástí řady uzavřených havarijních i povinných pojistek. Pokud je únik drobnější, tak v případě vydání se na cestu hlavně neustále hladinu oleje ve vašem voze sledujte a případně jej doplňte. 

Únik oleje má i jiné dopady

Zapomínat bychom neměli ani na negativní dopad v oblasti životního prostředí. Olej totiž v sobě obsahuje nebezpečné látky, jako jsou těžké kovy a jiné chemické sloučeniny, které mohou v krajním případě snadno způsobit vážná znečištění půdy či vody. Pokud olej uniká na silnici, může se lehce dostat do kanalizační soustavy a odtud dále do řek, jezer nebo podzemních vod. V případě většího úniku oleje je potřeba zavolat hasiče, který uniklý olej zneškodní.

Zmínit je třeba i negativní vliv úniku oleje na lidské zdraví. Vdechování výparů z oleje může způsobit podráždění dýchacích cest a očí či nejrůznější alergické reakce. Při přímém kontaktu s pokožkou může olej způsobit nepříjemné podráždění, vyrážky a v některých případech i popáleniny.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaké jsou nejčastější příznaky úniku oleje z automobilu?

Nejčastějšími příznaky úniku oleje z automobilu jsou většinou tmavé skvrny nebo kaluže pod vozidlem, kouř z výfuku, nízká úroveň oleje na olejové tyči a v některých případech může být zaznamenán i silný olejový zápach. Při velkém úniku může dojít ke snížení výkonu motoru a zvýšenému hluku.

Co způsobuje únik motorového oleje v automobilech?

Únik motorového oleje může být způsoben různými faktory. Mezi ty nejběžnější patří opotřebení těsnění, netěsnosti v olejové vany nebo olejovém filtru, poškození motoru nebo jiných součástek automobilu. Nevyhnutelné opotřebení a stárnutí automobilu také může vést k úniku oleje.

Jaké jsou kroky k opravě úniku oleje z automobilu?

Při objevení úniku oleje by měl být prvním krokem diagnostický průzkum prováděný odborníkem, aby bylo možné určit zdroj úniku. Poté, co je zdroj úniku identifikován, může oprava zahrnovat výměnu poškozených těsnění, opravu nebo výměnu poškozených komponentů, nebo dokonce kompletní opravu nebo výměnu motoru v závažných případech. Je důležité nechat opravu na odborníkovi, aby se zabránilo dalším poškozením.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...