Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek » Kontrolka oleje. Oranžová, červená. Co s tím?

Kontrolka oleje. Oranžová, červená. Co s tím?

0

Rozsvítila se vám oranžově nebo červeně kontrolka oleje? Nebo dokonce začala blikat? Poradíme, co v takových situacích dělat a jak se na ně připravit.

Kontrolka oleje. Oranžová, červená. Co s tím?
Obsah: Kontrolka oleje. Oranžová, červená. Co s tím?

Co znamenají kontrolky v autě? Některé vídáme zcela běžně a ukazují, že je vše v pořádku. Jiné naopak dávají řidiči na vědomí, že se některý ze systému porouchal, případně mu porucha hrozí. Pokud jste narazili na to, že se palubní počítač chová nezvykle a ukazuje vám neznámé symboly, podívejte se na náš velký shrnující článek.

V tomto textu se zabýváme kontrolkou oleje. Co znamená, když se rozsvítí červeně nebo žlutě (oranžově)? A co s tím máte dělat? Je nutné okamžitě zajet do servisu, nebo si s tím poradíte sami?

Kontrolka oleje

Kontrolka oleje vypadá jako mala olejnička a je u všech aut více méně stejná nebo alespoň podobně vypadající.

Když se rozsvítí kontrolka motorového oleje, může to znamenat hned několik situací:

  • Je nedostatečný tlak,
  • nízké a nedostatečné množství oleje v kruhu,
  • teplota oleje je příliš vysoká.

Motorový olej souvisí s motorem, ale ten má svou vlastní kontrolku. Kdyby vám náhodou dělala potíž právě ta, podívejte se na to, co znamená kontrolka motoru a co v takových situacích dělat.

Kontrolka oleje je červená

Jakmile zpozorujeme červenou kontrolku, nevěstí to nic dobrého. Znervózní i zkušenější řidiči. Co znamená, když kontrolka oleje svítí červeně? Máte zaděláno na problém. Zastavte a vypněte motor. Nejspíš půjde o to, že je hladina oleje v motoru kriticky nízko. Kdybyste pokračovali v jízdě, můžete si poškodit neboli zadřít motor a nebo způsobit řadu vážných technických problémů. Proto je důležité, abyste vůz co nejdřív odstavili.

Co se s tím dá dělat? Kontaktujte známého, jestli vám auto neodtáhne. Nebo zavolejte asistenční službu a zařiďte si odtah do servisu. Olej se sice můžete pokusit dolít, ale není 100 % jisté, že závada bude v nízké hladině. Když se objeví červená kontrolka, je prostě lepší zajet za odborníkem. Oprava by potom mohla být mnohonásobně dražší. Jak dlouho může jet auto bez oleje? Klikněte na odkaz a podívejte se na článek, ve kterém jsme to prozkoumali.

Kontrolka oleje je oranžová

Oproti tomu oranžová (žlutá) kontrolka oleje dává většinou na vědomí nízký stav hladiny motorového oleje. Oleje je sice málo, ale ještě to není takový průšvih. Jestli jste kousek od domova, nepanikařte a v klidu dojeďte. Doma si potom olej doplňte. Trochu horší situace nastane, když máte do cíle daleko a olej není nikde po ruce. V takovém případě raději nepokračujte.

U některých modernějších aut tato kontrolka společně s informací na palubním počítači upozorňuje na výměnu oleje.

Správný motorový olej je možné sehnat na většině čerpacích stanicích. Jak zjistit, který motorový olej je ten správný? Řiďte se pokyny výrobce. Kupujte takový motorový olej, jaký doporučuje sám výrobce. Informaci najdete většinou v návodu, případně vám tuto informaci zjistí v autoservise.

Víte, jaký olej potřebujete a jak ho doplnit? Výměnu a výběr motorového oleje jsme probrali v našem článku na blogu. Najdete v něm tipy ohledně toho, jak postupovat při nákupu, doplnění, ale třeba i návod, jak motorový olej vypustit nebo jak vyměnit olejový filtr.

Olej může nadělat v autě i pěknou paseku, zejména, když se dostane tam, kde nemá co dělat. Přečtěte si o kouři z výfuku a jakou roli v tom může sehrát právě motorový olej.  

Únik oleje je jedním z nejběžnějších problémů, se kterým se můžeme jako majitelé aut setkat. Tato potíž může mít v praxi vážné důsledky a dlouhodobě může motor vašeho auta poškozovat. V našem článku o úniku oleje najdete všechny důležité informace.

Blikající kontrolka oleje

Kontrolka oleje začala nekontrolovatelně blikat? Nejspíš jde o poruchu čidla tlaku. Buď je špatný kontakt, nebo je hodně špinavé čidlo tlaku. Také se stává, že k tomu dochází tehdy, když je zanesený filtr olejového čerpadla. Jak to vyřešit? Buď navštivte servis, kde vám závady opraví nebo pokud si na to troufáte, můžete vyměnit závadné komponenty sami doma.

motorový olej

Změřte si hladinu oleje

Hladinu oleje je dobré kontrolovat pravidelně. Můžete tak předejít tomu, že se vám rozsvítí jeho kontrolka, ať už oranžově nebo červeně. Jak na to?

  1. Zastavte vůz na rovině (aby bylo měření přesné) a nechte trochu vychladnout motor. Vystačí počkat 10 až 15 minut.
  2. Připravte si hadřík. Otevřete haupnu a hledejte žluté oko. Vytáhněte ho společně s měrkou. Otřete ji hadříkem. Na měrce najdete rysky s minimálními a maximálními hodnotami.
  3. Měrku zastrčte do otvoru a vytáhněte. Podívejte se na ni – hned uvidíte, kolik oleje vám ještě zbývá a jestli ho není nejvyšší čas doplnit.
výměna oleje

Nejčastější otázky a odpovědi

Proč kontrolka oleje svítí červeně?

V tomto případě máte zaděláno na problém. Zastavte a vypněte motor. Nejspíš půjde o to, že je hladina oleje v motoru kriticky nízko. Kdybyste pokračovali v jízdě, můžete si poškodit neboli zadřít motor a nebo způsobit řadu vážných technických problémů. Proto je důležité, abyste vůz co nejdřív odstavili a zajistili si odtahovou službu.

Proč kontrolka oleje svítí oranžově?

Oranžová kontrolka signalizuje nízký stav hladiny motorového oleje. Oleje je sice málo, ale ještě to není takový průšvih. Jestli jste kousek od domova, nepanikařte a v klidu dojeďte. Doma si potom olej doplňte. Trochu horší situace nastane, když máte do cíle daleko a olej není nikde po ruce. V takovém případě raději nepokračujte.

Proč kontrolka oleje bliká?

Kontrolka oleje většinou bliká, protože jde o poruchu čidla tlaku. Buď je špatný kontakt, nebo je hodně špinavé čidlo tlaku. Také se stává, že k tomu dochází tehdy, když je zanesený filtr olejového čerpadla. Buď navštivte servis, kde vám závady opraví nebo pokud si na to troufáte, můžete vyměnit závadné komponenty sami doma.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články