Domů » Zajímavosti » Kontrolka oleje. Oranžová, červená. Co s tím?

Kontrolka oleje. Oranžová, červená. Co s tím?

0
Kontrolka oleje. Oranžová, červená. Co s tím?

Rozsvítila se vám oranžově nebo červeně kontrolka oleje? Nebo dokonce začala blikat? Poradíme, co v takových situacích dělat a jak se na ně připravit.

Obsah: Kontrolka oleje. Oranžová, červená. Co s tím?

Co znamenají kontrolky v autě? Některé vídáme zcela běžně a ukazují, že je vše v pořádku. Jiné naopak dávají řidiči na vědomí, že se některý ze systému porouchal, případně mu porucha hrozí. Pokud jste narazili na to, že se palubní počítač chová nezvykle a ukazuje vám neznámé symboly, podívejte se na náš velký shrnující článek.

V tomto textu se zabýváme kontrolkou oleje. Co znamená, když se rozsvítí červeně nebo žlutě (oranžově)? A co s tím máte dělat? Je nutné okamžitě zajet do servisu, nebo si s tím poradíte sami?

Kontrolka oleje

Když se rozsvítí kontrolka motorového oleje, může to znamenat hned několik situací:

  • Je nedostatečný tlak,
  • nedostatečné množství oleje v kruhu,
  • teplota oleje je příliš vysoká.

Motorový olej souvisí s motorem, ale ten má svou vlastní kontrolku. Kdyby vám náhodou dělala potíž právě ta, podívejte se na to, co znamená kontrolka motoru a co v takových situacích dělat.

Kontrolka tlak motorového olejeKontrolka tlak motorového oleje

Kontrolka oleje je červená

Jakmile zpozorujeme červenou kontrolku, nevěstí to nic dobrého. Znervózní i zkušenější řidiči. Co znamená, když kontrolka oleje svítí červeně? Máte zaděláno na problém. Zastavte a vypněte motor. Nejspíš půjde o to, že je hladina oleje v motoru kriticky nízko. Kdybyste pokračovali v jízdě, můžete si poškodit motor. Proto je důležité, abyste vůz co nejdřív odstavili.

Co se s tím dá dělat? Kontaktujte známého, jestli vám auto neodtáhne. Nebo zavolejte asistenční službu a zařiďte si odtah do servisu. Olej se sice můžete pokusit dolít, ale není 100% jisté, že závada bude v nízké hladině. Když se objeví červená kontrolka, je prostě lepší zajet za odborníkem. Oprava by potom mohla být mnohonásobně dražší. Jak dlouho může jet auto bez oleje? Klikněte na odkaz a podívejte se na článek, ve kterém jsme to prozkoumali.

Kontrolka oleje je oranžová

Oproti tomu oranžová (žlutá) kontrolka oleje dává na vědomí, že oleje máte sice málo, ale ještě to není takový průšvih. Jestli jste kousek od domova, nepanikařte a v klidu dojeďte. Doma si potom olej doplňte. Trochu horší situace nastane, když máte do cíle daleko a olej není nikde po ruce. V takovém případě raději nepokračujte.

Kontrolka množství motorového oleje Kontrolka množství motorového oleje Kontrolka množství motorového oleje

Víte, jaký olej potřebujete a jak ho doplnit? Výměnu a výběr motorového oleje jsme probrali v našem článku na blogu. Najdete v něm tipy ohledně toho, jak postupovat při nákupu, doplnění, ale třeba i návod, jak motorový olej vypustit nebo jak vyměnit olejový filtr.

Olej může nadělat v autě i pěknou paseku, zejména, když se dostane tam, kde nemá co dělat. Přečtěte si o kouři z výfuku a jakou roli v tom může sehrát právě motorový olej.  

Blikající kontrolka oleje

Kontrolka oleje začala nekontrolovatelně blikat? Nejspíš jde o poruchu čidla tlaku. Buď je špatný kontakt, nebo je hodně špinavé. Také se stává, že k tomu dochází tehdy, když je zanesený filtr olejového čerpadla.

motorový olej

Změřte si hladinu oleje

Hladinu oleje je dobré kontrolovat pravidelně. Můžete tak předejít tomu, že se vám rozsvítí jeho kontrolka, ať už oranžově nebo červeně. Jak na to?

  1. Zastavte vůz na rovině (aby bylo měření přesné) a nechte trochu vychladnout motor. Vystačí počkat 10 až 15 minut.
  2. Připravte si hadřík. Otevřete haupnu a hledejte žluté oko. Vytáhněte ho společně s měrkou. Otřete ji hadříkem. Na měrce najdete rysky s minimálními a maximálními hodnotami.
  3. Měrku zastrčte do otvoru a vytáhněte. Podívejte se na ni – hned uvidíte, kolik oleje vám ještě zbývá a jestli ho není nejvyšší čas doplnit.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Dopravní předpisy a pravidla v Dánsku

Dopravní předpisy a pravidla v Dánsku

0
Míříte na dovolenou do Dánska? Víme, na co si dát na silnicích pozor. Seznamte se s rychlostními limity, dálničními poplatky, sazbami za pokuty či tolerancí...