Domů » Pro řidiče » Upínací popruhy: Víte, kdy a jak je v autě využijete?

Upínací popruhy: Víte, kdy a jak je v autě využijete?

0

Auto je skvělý pomocník, když potřebujete převézt malý i větší náklad. Třeba když se stěhujete, nebo vyrážíte na dovolenou s malými dětmi a spoustou sportovního vybavení. Kromě pohodlí je však potřeba zajistit bezpečnost celé posádce i ostatním účastníkům silničního provozu. S bezpečností vám pomůžou upínací popruhy, přezdívané gumicuky nebo pavouk.

Upínací popruhy: Víte, kdy a jak je v autě využijete?

Jak upevnit náklad v autě

Řidič vozidla je podle české legislativy zodpovědný za bezpečné upevnění nákladu. Uvolněný náklad může za jízdy vypadnout a způsobit vážnou dopravní nehodu i úraz kolemjdoucím. Jak přesně se má upevnění provést definuje vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 341/2002 Sb. a nakládací směrnice.

Jak upevnit náklad na střechu

Budete potřebovat střešní nosič, tzv. zahrádku a upevňovací popruhy. V tomto případě poslouží pružné popruhy, tzv. gumickuky nebo pavouk. Jsou to elastická lanka zakončené háčkem. Náklad rovnoměrně rozmístíte a upevníte popruhy do hvězdice. 

Jak upevnit náklad v kufru

Uvnitř auta bude praktičtější využít pevné upínací popruhy, které se skládají ze dvou dílů spojených ráčnou. Zakončené jsou háky. Pokud přepravujete dlouhé tenké předměty jako jsou trubky, laťky, lišty apod. nejprve je svažte k sobě pomocí jednodílného upínacího popruhu a poté upevněte k interiéru vozidla. Využít můžete konstrukci kufru, opěrky sedadel apod.

Případně využijte tažné zařízení, pokud máte k dispozici. V tom případě kromě upevnění nákladu zkontrolujte, že vám fungují světla a blinkry.

Ujistěte se, 

  • že náklad neklouže
  • že popruhy nevedou přes ostré nebo hrubé hrany. Hrozilo by jejich přetržení.
  • Že popruhy mají dostatečnou nosnost pro náklad, na který působí napínací a tažná síla. Nestačí počítat pouze hmotnost nákladu jako takovou

Kde koupit upínací popruhy

Upínací popruhy pořídíte v obchodech s nářadím a hobby marketech. V nabídce je mají i velké e-shopy a specializované prodejny. Pro jednorázové použití si vystačíte s levnými produkty. Pokud je plánujete využívat dlouhodobě, raději si připlaťte. 

Jak skladovat upínací popruhy

Upínací popruhy byste neměli vystavovat extrémním teplotám a přímému slunečnímu záření, aby nedošlo k degradaci materiálů a následnému prasknutí. Není proto vhodné je neustále vozit v autě „kdyby náhodou“, protože v autě je v létě velké horko. Raději je schovejte do garáže nebo doma do stinné a vytápěné místnosti.

Před každým použitím zkontrolujte, zda popruhy nenesou známky defektu. Zda nejsou deformované, natržené. A to včetně háků. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, raději je hned vyměňte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články