Domů » Pro řidiče » Jaké změny nás na silnicích čekaní v roce 2016

Jaké změny nás na silnicích čekaní v roce 2016

0

Samozřejmě jsme motoristický web, proto se nebudeme zabývat úpravou výše minimální mzdy a už vůbec ne valorizací penzí. Pojďme se tedy podívat zblízka na novinky, které musí čeští řidiči znát.

Jaké změny nás na silnicích čekaní v roce 2016

„Espézetky“ na přání

Tato novinka jistě nemohla nikoho z nás minout. To hlavně díky mediálnímu poprasku, který se kolem této novinky po prvním lednu spustil. Pozornost médií, si poznávací značky vozů získali hlavně pro zájem, který se kolem nich vyrojil. Jen málokdo tušil, že by spořiví Češi utráceli pět tisíc za jednu poznávací značku dle svého přání. Přesně to se ale stalo a lidé stáli u úřadu dlouhé fronty, aby své čtyřkolové a dvoukolové miláčky mohli ozdobit jedinečnou „espézetkou“.

Jaká jsou pravidla?

Pravidla jsou velmi jednoduchá. Text na poznávací značce musí být tvořen z osmi písmen či číslic. Podmínkou je, že v každé kombinaci musí být alespoň jedno písmeno a jedna číslice. Zakázáno je použití jakéhokoliv hanlivého, rasistického nebo agresivního slova či slovního spojení. Velkou výhodou těchto SPZ je jejich přenosnost. Značka je totiž registrována na majitele vozu a nikoli na vůz samotný. Můžete tak střídat vozy, na kterých danou SPZ využijete.

Boj s neosvětlenými chodci

Řidiči ale nejsou jediní, kterých se novinky v silničním zákoně týkají. V našem nedávném článku jste si mohli prohlédnut smutnou statistiku, týkající se počtu usmrcených osob na našich silnicích, které se pohybovaly po neosvětlené vozovce, bez jakéhokoli světelného či reflexního prvku. A právě osoby, které tímto způsobem hazardují se životem svým, ale i ostatních účastníků silničního provozu, budou od letošního roku pokutovány až do výše 5 000,- Kč.

Zvýšení rychlosti

Stejně, jako problematice neosvětlených chodců na silnicích, jsme se v jiném předcházejícím článku věnovali i změně zákona, která umožňuje zvýšení maximální rychlosti na vybraných úsecích silnic první třídy, z 90 km/h na 110 km/h. Tento zákon je sice již platný, nicméně k žádnému zvýšení rychlosti dosud nedošlo. Poslední slovo totiž budou mít krajské dopravní odbory, které musí vybrané úseky posoudit.

130 km/h zůstává

O zvyšování rychlosti o 20 km/h, se hojně hovořilo i ve vztahu s naší dálniční sítí. K takovému zvýšení ale nakonec nedojde a řidiči si tak stále musí vystačit s rychlostním limitem 130 km/h.

Dálniční síť se rozrůstá, ale pouze na papíře

Od prvního ledna 2016 přibylo v České republice, jako mávnutím kouzelného proutku 450 km dálnic. Jedná se ale pouze o změnu značení vybraných rychlostních silnic první třídy. Namísto modrých značek, označující „silnici pro motorová vozidla,“ lemují tyto komunikace nyní dálniční symboly na zeleném podkladu.

Nové pravomoci policistů

Od letošního roku, mají policisté o další pravomoc víc. Nyní mohou při zjištění závažných technických nedostatků vozidla, řidiči zabavit malý technický průkaz. Ten mu bude vydán zpět až poté, co na příslušném úřadu dokáže, že závada byla odstraněna.

Foto: Wikimedia.org

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...