Domů » Pro řidiče » Pozor na chodce a cyklisty, kteří značně riskují

Pozor na chodce a cyklisty, kteří značně riskují

0

Podzim je se svou mlhou, brzkým stmíváním, častým deštěm a mrholením tím nejzákeřnějším ročním obdobím, alespoň co se týče z pohledu motoristy. Procento možnosti srážky se neuvěřitelně zvyšuje, pokud řidič na silnici potká nezodpovědného, neosvětleného cyklistu či chodce, který tak hazarduje nejen se svým ale i s životy ostatních účastníků silničního provozu.

Pozor na chodce a cyklisty, kteří značně riskují

Jen v roce 2014 zemřelo v České republice v nočních hodinách 65 osob. Ty byly zpravidla neosvětlené a pohybovaly se v místech, kde je řidiči vozidel nemohli čekat. Na tom se shodují všichni řidiči, kteří si prošli tím, že srazili chodce či cyklistu. To oni si budou muset projít popotahováním po soudech, přičemž vina jistě padá na bedra chodce, který byl neosvětlený.

Na vině je česká legislativa. Zatímco automobily, motocykly i cyklisté mají povinnost být na veřejných komunikacích dostatečně osvětleni, pro chodce toto dosud neplatí.

Konečně změna legislativy

To se ale změní od roku 2016, kdy budou mít konečně i chodci povinnost být řádně osvětleni, nebo mít alespoň na svém oblečení dostatečný počet reflexních prvků. Pokud toto nařízení nesplní, hrozí jim blokovou pokuta ve výši 2 000,- Kč, nebo ve správním řízení až 2 500,- Kč. Toto nařízení platí samozřejmě pouze při pohybu osob po vozovce, která není osvícena veřejným osvětlením. K tomu je ještě nutné dodat, že ne každý oděv určený pro cyklistiku reflexními prvky disponuje. Řeč je především o závodních trikotech, které jsou oblíbené hlavně ze slavných závodů jako jsou Tour de France a podobně. I přes jejich výrazné barvy, málokdy na nich najdete reflexní prvky, které vám pomohou se zviditelnit.

Inspirace ze zahraničí

Tato novinka v legislativě České republiky se opírá o zákony ostatních zemí, kde podobná nařízení platí již řadu let. Některé zdroje uvádí, že u chodců se jedná až o desetinásobný pokles počtu usmrcených osob mimo obce, u cyklistů až o třicetinásobný.

Nejlépe ale demonstruje účinnost tohoto zákona příklad z Estonska. V roce 1999 zde bylo usmrceno mimo obce 47 osob. Po zavedení povinného nošení reflexních vest, se tento počet snížil na pouhých 7 úmrtí v roce.

Doufejme tedy, že se podobného snížení počtu usmrcených a zraněných lidí dočkáme i v naší zemi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články