Domů » Pro řidiče » Je lepší koupit destilovanou vodu, nebo si ji vyrobit?

Je lepší koupit destilovanou vodu, nebo si ji vyrobit?

0

Chcete si udělat zásoby destilované vody? Většina řidičů si ji kupuje. Ale věděli jste, že si ji můžete vyrobit sami doma? Poradíme, jak na to.

Je lepší koupit destilovanou vodu, nebo si ji vyrobit?
Obsah: Je lepší koupit destilovanou vodu, nebo si ji vyrobit?

Destilovaná voda je základ

Ve výbavě žádného řidiče nesmí chybět destilovaná voda. Oproti kohoutkové je zbavená všech příměsí, tedy je chemicky neutrální. Proč ji v péči o automobil využíváme? Zejména proto, že po ní nezůstává vodní kámen a minerální usazeniny. Ty by v útrobách vozu nadělaly hotovou paseku.

S destilovanou vodou se doplňuje například chladící kapalina. Dále ji používáme do ostřikovačů nebo do koncentrátů nemrznoucích směsí a dalších kapalin. Klasická voda by je totiž příliš naředila a snížila jejich účinnost. U starších vozů se zase destilka dolévá do olověných baterií.

Je to zkrátka nezbytný pomocník. Poctivý řidič, který dodržuje servisní intervaly, se bez ní neobejde. Auto je totiž potřeba kontrolovat průběžně a ujišťovat se, že mu nic nechybí.

Vyplatí se destilovanou vodu kupovat?

Destilovaná voda nepatří mezi nejdražší položky. Typ, který potřebujete, tedy pro technické účely, stojí okolo 50 Kč za 5 l balení. 25 l kanystr vás vyjde cca 400 Kč.

Pokud se ale počítáte mezi domácí kutily a chcete ušetřit, nemusíte ji hned kupovat. Někdo používá zbytkovou vodu z klimatizace nebo z kondenzační sušičky. Zbytková voda z klimatizace skutečně je destilovaná.

Ovšem tu ze sušičky bychom přesněji označili pouze jako zčásti demineralizovanou. Nějaké příměsi v ní vždy zůstanou, a proto ji do auta raději nelijte, ať nepoškodíte jeho součástky. Ta z klimatizace je bezpečnější.

Další možností je si destilovanou vodu prostě vyrobit. V následující kapitole se podíváme, jak na to. S námi budete celoročně připravení, ať už vás čeká kontrola před zimou, nebo letní výlet s rodinou.

Jak vyrobit destilovanou vodu

Připravte si:

  • Vodu z kohoutku
  • Pánev s víkem nebo smaltovaný hrnec
  • Skleněnou misku
  • Rošt z trouby

Postup na výrobu destilované vody:

  1. Do smaltovaného hrnce nebo pánve položte rošt a na něj menší skleněnou nádobu.
  2. Do hrnce nalijte vodu tak, aby hladina byla těsně pod roštem. Neměl by být příliš vysoko nad ní.
  3. Hrnec nebo pánev zaklopte víkem vzhůru nohama. A na víko položte led.
  4. Zatopte na plotně a přiveďte vodu k varu.
  5. Začne se tvořit pára, která při kontaktu s víkem zkondenzuje. Tímto procesem vznikne destilovaná voda, která bude skapávat do menší skleněné misky na roštu.
  6. Výslednou tekutinu z menší skleněné misky přelijte do čisté, ideálně sterilizované uzavíratelné nádoby.

Vaše domácí destilovaná voda je hotová!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...