Nepodceňte přípravu na zimu

0
775

S blížící se zimou by každý motorista měl věnovat svému vozidlu zvýšenou pozornost. V zimním období rostou nároky na výbavu a na pozornost při řízení zvláště na zledovatělých a zasněžených komunikacích. Než nastane opravdová zima, je dobré se připravit předem, aby vás nemohlo nic zaskočit.

Zimní pneumatiky

auto-92129_640Povinnost používat zimní pneumatiky je podle zákona stanovena na období od 1.11. do 31.3. Rozhodně se nevyplácí spoléhat na tolerantnost dopravní policie při příznivých povětrnostních podmínkách. Pokud by vám vnikla na vozidle škoda v souvislosti s dopravní nehodou, pojišťovna by vám neuhradilo pojistnou událost, kdybyste neměli předepsané zimní obutí.

Přezutí na zimní pneumatiky se rozhodně vyplatí hlavně z hlediska bezpečnosti. Na rozdíl od letních pneu mají jiný dezén a také měkčí směs, díky které pneumatika lépe přilne k vozovce. Riziko smyku se tak výrazně sníží. Důležité je, aby vzorek byl dostačující, což znamená alespoň 4 mm. Při nákupu zimních pneumatik je důležité, abyste vybírali pneumatiky určené na vaše vozidlo podle údaje v technickém průkazu.

Ostřikovače stěračů

Náplň v ostřikovači je třeba vyměnit za zimní-nemrznoucí směs. Pokud byste v ostřikovači nechali letní směs, došlo by k jejímu zmrznutí v nádržce i hadičkách a ostřikovač by byl nefunkční. V zimních plískanicích by se vám toto opomenutí mohlo stát osudným, neboť výhled čelním sklem by po rozmazání nečistot byl prakticky nemožný.

winter-791086_640

Chladící směs

Pokud jste v létě měnili kapalnou směs v chladiči nebo ji pouze dolévali destilovanou vodou, raději ji nahraďte nemrznoucí chladící směsí, která vydrží i velké tepelné výkyvy a silné mrazy.

2713372462_34de6d3b21_z

 Autobaterie

Zkontrolujte její nabytí a pro jistotu si pořiďte startovací kabely, které vám pomohou v případě, že by se vám nepodařilo auto nastartovat.

sign-791333_640

Doporučená výbava

Pokud nebudete své auto zakrývat speciální plachtou, nebo používat alespoň karton na čelní okno, neobejdete se bez smetáčku na sníh a bez škrabky na led. Vlivem teplotních rozdílů uvnitř auta a nočních mrazů se sklo pokryje námrazou, kterou bez škrabky neodstraníte.

6832371887_85a3241d29_z

 

Podle předpisů musíte mít v povinné výbavě také reflexní vestu pro případ nutného vystoupení z auta. Důležitější než vidět, je mnohdy nutnost být viděn. Vestu mějte po ruce a ne uloženou v kufru. Pokud jezdíte v zimě na hory, vyplatí se vozit sebou lopatku, pytlík s pískem, umělohmotné mřížky používané na vymačkání malířského válečku, což vám usnadní vyproštění auta ze sněhu. Vyplatí se i sněhové řetězy, pokud bude sněhová nadílka bohatá.

foto: pixabay.com, flickr.com(kattebelletje, Daniel Lu, Valerie Hinojosa)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here