Kontrola auta před zimou – Na co vše se zaměřit?

0
1733
Kontrola auta před zimou

S blížící se zimou by každý motorista měl věnovat svému vozidlu zvýšenou pozornost. V zimním období rostou nároky na výbavu a na pozornost při řízení zvláště na zledovatělých a zasněžených komunikacích. Než nastane opravdová zima, je dobré se připravit předem, aby vás nemohlo nic zaskočit.

Zimní pneumatiky

Povinnost používat zimní pneumatiky je podle zákona stanovena na období od 1.11. do 31.3. Rozhodně se nevyplácí spoléhat na tolerantnost dopravní policie při příznivých povětrnostních podmínkách. Pokud by vám vnikla na vozidle škoda v souvislosti s dopravní nehodou, pojišťovna by vám neuhradilo pojistnou událost, kdybyste neměli předepsané zimní obutí.

Přezutí na zimní pneumatiky se rozhodně vyplatí hlavně z hlediska bezpečnosti. Na rozdíl od letních pneu mají jiný dezén a také měkčí směs, díky které pneumatika lépe přilne k vozovce. Riziko smyku se tak výrazně sníží. Důležité je, aby vzorek byl dostačující, což znamená alespoň 4 mm. Při nákupu zimních pneumatik je důležité, abyste vybírali pneumatiky určené na vaše vozidlo podle údaje v technickém průkazu.

Kapalina do ostřikovačů

Před udeřením mrazů si dejte také pozor na kapalinu do ostřikovačů. Je totiž třeba vyměnit ji za zimní-nemrznoucí směs. Pokud byste v ostřikovači nechali letní směs do ostřikovačů, tak by došlo k jejímu zmrznutí v nádržce i hadičkách a ostřikovač by byl nefunkční. Takové zamrznutí a poškození čerpadla ostřikovačů přitom může být nepříjemně drahá oprava. V zimních plískanicích by se vám toto opomenutí mohlo stát osudným, neboť výhled čelním sklem by po rozmazání nečistot byl prakticky nemožný. Pokud nevíte jakou kapalinu do ostřikovačů máte v autě teď, tak se můžete jednoduše orientovat podle barvy. U letní směsi se používají teplé barvy a zimní směs do ostřikovačů je většinou modrá. Hodit se vám může náš článek s názvem Co s letní kapalinou v ostřikovačích

Chladící kapalina

Možná jste v letních měsících dělali nějaké úpravy na motoru a následně jste dolili chladící kapalinu bez média proti zamrznutí (většinou bývá používán Fridex). Na to si dejte pozor. Pokud jste v létě měnili kapalnou směs v chladiči nebo ji pouze dolévali destilovanou vodou, raději ji nahraďte nemrznoucí chladící směsí, která vydrží i velké tepelné výkyvy a silné mrazy. Mohlo by dojít k zamrznutí chladící kapaliny, což by mohlo vést k porušení hadic či čerpadla, nebo dokonce k prasknutí bloku motoru.

 Autobaterie

Autobaterie trpí při extrémních teplotách. Nemají rády letní horka a v zimních měsících přímo trpí. Alespoň jednou za čas si zkontrolujte její nabytí a pro jistotu si do auta pořiďte startovací kabely, které vám pomohou v případě, že by se vám nepodařilo auto nastartovat. Vaše autobaterie možná mrazy vydrží, ale budete moci pomoct někomu jinému v nesnázích. V zimě navíc studený motor a ztuhlé palivo vyžaduje větší odběr energie z baterie a ta se proto více vybíjí. Pokud jezdíte krátké vzdálenosti, tak se možná vaše autobaterie v zimním období nestihne ani pořádně dobít. Dobíjení navíc není v zimě tak efektivní a trvá déle. 

Doporučená výbava do zimy

Pokrytí auta sněhem a námrazou prostě k zimním měsícům patří a během léta si nikdo neposteskne nad tím, že by mu chybělo ranní škrábání oken chybělo. Pokud nebudete své auto zakrývat speciální plachtou, nebo používat alespoň karton na čelní okno, neobejdete se bez smetáčku na sníh a bez škrabky na led. Vlivem teplotních rozdílů uvnitř auta a nočních mrazů se sklo pokryje námrazou, kterou bez škrabky neodstraníte. Pomůže vám nastartování auta pár minut před odjezdem. Teplem se námraza začne uvolňovat a navíc ulevíte motoru, který bude mít čas alespoň trochu se prohřát.

Často také narazíte na auta, kterým majitel chladič odstínil kartonem, aby se mu auto rychleji ohřálo. Tohle je dnes naprosto zbytečné a nefunkční, jelikož auta jsou vybaveny termostatem, který okruh chladící kapaliny uzavře, dokud se motor neohřeje. 

Sněhové řetězy a pytel s pískem?

Podle předpisů musíte mít v povinné výbavě také reflexní vestu pro případ nutného vystoupení z auta. Důležitější než vidět, je mnohdy nutnost být viděn. Reflexní vesta by měla být po ruce a ne uložená v kufru. Pokud jezdíte v zimě na hory, vyplatí se vozit sebou lopatku, pytlík s pískem, umělohmotné mřížky používané na vymačkání malířského válečku, což vám usnadní vyproštění auta ze sněhu. Hodí se v podstatě cokoliv, co umožní pneumatikám najít dostatek trakce. Vyplatí se i sněhové řetězy, pokud bude sněhová nadílka bohatá.

Jak používat sněhové řetězy?

  • Maximální rychlost 50 km/h
  • Ne všechny jsou použitelné s hliníkovými ráfky
  • Jejich použití nařizuje značka C 5a 
  • Na zbytku cest záleží na uvážení řidiče

Ani kvalitní zimní pneumatiky nejsou jistota toho, že v hlubokém sněhu nezapadnete. Pokud je situace doopravdy zlá, tak na scénu přicházejí sněhové řetězy. V některých zemích jsou dokonce v povinné výbavě a u nás jejich použití nařizuje příkazová dopravní značka C 5a (modrý terč se symbolem kola s řetězy). Se sněhovými řetězy nesmíte jet rychleji než 50 km/h a nic na tom mění různé druhy řetězů. Použít je můžete v podstatě kdekoliv a záleží tedy jen na vašem úsudku. Určitě jste již narazili na zimní pneumatiky s hroty. Tak ty u nás legálně použitelné nejsou a výjimku tvoří pouze automobilové soutěže. Ještě se hodí uvést, že ne všechny řetězy se kamarádí s litými koly. Při výběru si na tento aspekt proto dejte pozor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno