Domů » Pro řidiče » Kontrola dálniční známky. Kdo a kde ji provádí?

Kontrola dálniční známky. Kdo a kde ji provádí?

0

Kdo kontroluje platnost dálničních známek? A kde se tyto kontroly provádějí? Přinášíme seznam míst, kde můžete čekat hlídku. Kupte si dálniční známku online a vyhněte se potížím.

Kontrola dálniční známky. Kdo a kde ji provádí?

Kdo kontroluje dálniční známky

Papírovým známkám sice dávno odzvonilo, to ale neznamená, že podvodníci mají pré. Systém elektronických dálničních známek byl vymyšlený tak, aby fungoval. Odhalení neplatičů je snadnější.

Kontrolu dálničních známek provádí Policie České republiky a Celní správa. Za tímto účelem jsou vybavení speciálními zařízeními a samozřejmě přístupem ke kontrolním branám. Z průzkumů vyplývá, že neplatičů není víc, než když jsme ještě kupovali známky papírové. Trend je spíš opačný ­– kontroly odhalují méně hříšníku než dříve.

To je asi zčásti dáno i lepší dostupností dálničních známek. Přeci jen stačí vzít do ruky telefon s přístupem k internetu. Během pár kliknutí máte hotovo a můžete vyrazit na dálnici. Bez známky se jezdit nevyplácí – pokuty za jízdu bez dálniční známky jsou dost vysoké. Ne všechny úseky jsou však zpoplatněné. Znáte neplacené úseky dálnic?

Kde se kontroluje platnost dálničních známek

Podle serveru Seznam zprávy existuje na 32 míst, kde vás mohou coby neplatiče nachytat. Mapa míst je k vidění zde: 32 míst se stacionárními kamerami. Jak to celé funguje?

Stacionární kamery jsou kamery, které vídáte připevněné na ocelových rámech nad dálnicí. Jedná se o původní mýtné brány, které vybudovala firma Kapsch. Policisté a celníci mají ke stacionárním kamerám přístup. Většinou stojí v autu opodál a napojí se na ně, například na tabletu.

Jakmile stacionární kamera zaznamená průjezd řidiče bez zaplacené dálniční známky (pozná to podle SPZ v databázi), hlídka dostane na své zařízení signál. Policista či celník následně vyráží neplatiče zastavit.

Další variantu představuje hlídku s vozidlem, které je vybavené vlastní mobilní kamerou. Kamera je opět propojená s tabletem. Sleduje dálnici a kontroluje SPZ projíždějících vozidel s daty z databáze. Jakmile detekuje SPZ, na které není zakoupená dálniční známka, dá hlídce signalizaci.

Kupte si elektronickou dálniční známku online

Elektronickou dálniční známku pořídíte na webu edalnice.cz. Auta na CNG a biometan mají snížené sazby. Elektromobily a některé hybridy jsou od poplatků zcela osvobozené, stejně jako určité skupiny řidičů. Od března 2024 přijdou v platnost novinky! Jednodenní dálniční známka vyjde pro osobní automobil na 200 Kč, desetidenní známka 270 Kč, měsíční pak vyjde na 430 Kč a roční se zdraží na 2 300 Kč.

Bezplatně budou po dálnici moci jen motocykly, elektromobily a auta na vodík. To znamená, že hybridní vozidla s kombinovaným pohonem a množství emisí do 50 g CO2/km již nebudou osvobozena od dálniční známky, ale nově si budou muset dálniční známku zakoupit. Cena dálniční známky pro tyto vozidla bude významně zvýhodněna. Hybridní vozidla budou platit za jednodenní známku 50 Kč, desetidenní 60 Kč, měsíční 100 Kč a roční dálniční známka bude stát 570 Kč. Vozidla na zemní plyn a biometan pocítí také nepatrné zdražení. Jednodenní vychází na 100 Kč, desetidenní 130 Kč, měsíční 210 Kč. Roční dálniční známka se zvýší z aktuálních 750 Kč na 1 150 Kč.

Na webu edalnice.cz lze ověřit platnost současné dálniční známky, změnit SPZ, na kterou je zakoupená atd.

Elektronickou dálniční známku ale koupíte i na České poště, na čerpacích stanicích EuroOil a v samoobslužných kioscích. Více se dozvíte v článku Elektronické dálniční známky.

Dopravní značky na zpoplatněné dálnici

Nejčastější dotazy

Kdo provádí kontroly dálničních známek?

Policisté a Celní správa.

Kde se kontrolují dálniční známky?

Na dálnicích je na 32 míst se stacionárními kamerami. Dálniční známky ale kontrolují také hlídky s auty, které mají vlastní kamery s přístupem do databáze.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články