Domů » Pro řidiče » Kontrola dálniční známky. Kdo a kde ji provádí?

Kontrola dálniční známky. Kdo a kde ji provádí?

0
Kontrola dálniční známky. Kdo a kde ji provádí?

Kdo kontroluje platnost dálničních známek? A kde se tyto kontroly provádějí? Přinášíme seznam míst, kde můžete čekat hlídku. Kupte si dálniční známku online a vyhněte se potížím.

Kdo kontroluje dálniční známky

Papírovým známkám sice dávno odzvonilo, to ale neznamená, že podvodníci mají pré. Systém elektronických dálničních známek byl vymyšlený tak, aby fungoval. Odhalení neplatičů je snadnější.

Kontrolu dálničních známek provádí Policie České republiky a Celní správa. Za tímto účelem jsou vybavení speciálními zařízeními a samozřejmě přístupem ke kontrolním branám. Z průzkumů vyplývá, že neplatičů není víc, než když jsme ještě kupovali známky papírové. Trend je spíš opačný ­– kontroly odhalují méně hříšníku než dříve.

To je asi zčásti dáno i lepší dostupností dálničních známek. Přeci jen stačí vzít do ruky telefon s přístupem k internetu. Během pár kliknutí máte hotovo a můžete vyrazit na dálnici. Bez známky se jezdit nevyplácí – pokuty za jízdu bez dálniční známky jsou dost vysoké. Ne všechny úseky jsou však zpoplatněné. Znáte neplacené úseky dálnic?

Kde se kontroluje platnost dálničních známek

Podle serveru Seznam zprávy existuje na 32 míst, kde vás mohou coby neplatiče nachytat. Mapa míst je k vidění zde: 32 míst se stacionárními kamerami. Jak to celé funguje?

Stacionární kamery jsou kamery, které vídáte připevněné na ocelových rámech nad dálnicí. Jedná se o původní mýtné brány, které vybudovala firma Kapsch. Policisté a celníci mají ke stacionárním kamerám přístup. Většinou stojí v autu opodál a napojí se na ně, například na tabletu.

Jakmile stacionární kamera zaznamená průjezd řidiče bez zaplacené dálniční známky (pozná to podle SPZ v databázi), hlídka dostane na své zařízení signál. Policista či celník následně vyráží neplatiče zastavit.

Další variantu představuje hlídku s vozidlem, které je vybavené vlastní mobilní kamerou. Kamera je opět propojená s tabletem. Sleduje dálnici a kontroluje SPZ projíždějících vozidel s daty z databáze. Jakmile detekuje SPZ, na které není zakoupená dálniční známka, dá hlídce signalizaci.

Kupte si elektronickou dálniční známku online

Elektronickou dálniční známku pořídíte na webu edalnice.cz. Auta na CNG a biometan mají snížené sazby. Elektromobily a některé hybridy jsou od poplatků zcela osvobozené, stejně jako určité skupiny řidičů. Na webu edalnice.cz lze ověřit platnost současné dálniční známky, změnit SPZ, na kterou je zakoupená atd.

Elektronickou dálniční známku ale koupíte i na České poště, na čerpacích stanicích EuroOil a v samoobslužných kioscích. Více se dozvíte v článku Elektronické dálniční známky.

Dopravní značky na zpoplatněné dálnici

Nejčastější dotazy

Kdo provádí kontroly dálničních známek?

Policisté a Celní správa.

Kde se kontrolují dálniční známky?

Na dálnicích je na 32 míst se stacionárními kamerami. Dálniční známky ale kontrolují také hlídky s auty, které mají vlastní kamery s přístupem do databáze.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...