Domů » Pro řidiče » Jak poznat neoznačená policejní auta

Jak poznat neoznačená policejní auta

0

Na silnicích se pohybuje spousta neoznačených policejních aut. Jak skrytý dohled spolehlivě rozpoznat, a předejít tak problémům? V článků upozorníme i na to, v jakých vozech policisté nejčastěji jezdí.  

Jak poznat neoznačená policejní auta

Poznat neoznačené policejní auto se vždy vyplatí. Rozhodně ne kvůli tomu, abyste mohli porušovat zákon. Ovšem někdy se zkrátka dostaneme do situace, která není tak úplně v našich rukou. Dávejte si pozor zejména na měření. Bodový systém je neúprosný. A navíc, pokuta za překročení rychlosti není nic příjemného.

Kromě radaru je důležitou součástí policejního vozu i kamera.  Ty chytřejší už neslouží jen k záznamu videa, ale i k rozeznání, zda některé z projíždějících aut není kradené. Skener SPZ sleduje i to, zda máte zaplacenou dálniční známku.   

Jak snadno poznáte neoznačené policejní auto

Neoznačené policejní auto je nenápadné a dokonale splývá s okolím. Takto maskovaná je až jedna třetina vozidel, které policie vlastní. Mají běžnou barvu (například černou, stříbrnou, modrou nebo bílou) a vlastně na první pohled nejsou ničím výjimečné.

Policejní vestavby si těžko všimnete, stejně jako toho, že má radar. Přesto existuje několik poznávacích znamení, podle kterých bezpečně poznáte, o koho jde.

Nejvýraznějším prvkem bývala nezvykle dlouhá anténa. Ta už se dnes tak často nevidí (například na policejním passatu), moderní vozy ji totiž nemají. Po čem byste se tedy měli dívat?

  • Ztmavená skla. Nejčastěji se to týká jen těch zadních.
  • Měřící kamerka. Uprostřed čelního skla. Policisté se ji často snaží skrýt.
  • Skryté majáky. Můžete je zpozorovat, když jedete za vozem, a to ve vrchní polovině pátých dveří. Nejlépe si jich všimnete, když je hezké počasí a prosvítají.
  • Kamera v chladiči masky. Není na první dobou tak dobře viditelná. Raději se na ni příliš nezaměřujte, abyste nezpůsobili nehodu.
  • Dvě svítilny navíc ve spodní části nárazníků pod registrační značkou.

Všímejte si stylu jízdy

Na silnicích poznáte maskovaný automobil nejen podle výbavy, která navíc často není vidět, ale především podle stylu jízdy. Policie většinou jezdí 80 až 100 km/h a ráda se schovává za větší vozy, aby na ně nebylo dobře vidět. Drží se v pravém pruhu. Pokud si v zrcátku všimnete, že někdo kopíruje váš styl jízdy a jeho auto vypadá celkem tuctově, nejspíš to bude právě policie.

Jaká auta policie používá

Kromě základní výbavy vozového parku policie do flotil bere i vozy, které odebrala zločincům a nejsou příliš extravagantní, například Audi RS 6 na jižní Moravě. Pojďme se podívat na to, které typy na silnících potkáte nejčastěji.

Dvojkové a trojkové Octavie

Nejčastěji vás policie zastaví právě ve trojkové Octavii s motorem 1.5 TSI, nebo větším 2.0 TSI. Poznávacím znamením může být výrazný přední ochranný rám. Méně často narazíte na Octavie druhé generace, přesto s nimi občas stále jezdí.

Superb

Policejní Superby potkáte zejména na dálnicích. Toto auto má mimochodem v oblibě i Ministerstvo vnitra. Díky silnému výkonu 280 koní si na dálnici poradí prakticky s každým. Kromě toho pomáhá i při nehodách.

Většinou mají tmavě modrou, černou, stříbrnou nebo vínovou barvu. V případě potřeby mohou jet i 300km/h, a proto jim určitě nezkoušejte ujet. Díky tahu na všechna čtyři kola jsou nelítostným dravcem i v nepříznivém počasí, kdy je vozovka kluzká.

Hyundai

Policisté jezdí buď v SUV Hyundaie Tuscon nebo v elektrickém Ioniq. Maskovaná auta mají stejné atributy jako obvykle. Obojí jsou určené hlavně k hlídkování ve městech, Ioniq navíc také jako služební vůz.

BMW

Policejní BMW je k vidění jak v policejním zbarvení, tak v civilním provedení. Na dálnicích jsou tyto extra výkonné vozy určené zejména k tajnému stíhání a dohled.

Aktuálně má dopravní policie rozšířenou svoji flotilu o další vozidla BMW řady 5. Celkem jich je k dispozici sedmdesát, z toho čtyřicet je v policejních barvách a třicet je v civilním provedení. Tato vozidla mají zabudované zařízení k měření rychlosti, ovšem prozatím nemají potřebný certifikát k samotnému provádění měření. Vozidla jsou také vybavena kamerami vpředu a vzadu pro zmapování a zdokumentování protiprávního jednání.

Zdroj: BMW Česká republika
Zdroj: BMW Česká republika

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články