Domů » Pro řidiče » Odtah auta při čištění ulice. Na kolik vás vyjde?

Odtah auta při čištění ulice. Na kolik vás vyjde?

0

Dávejte si pozor na oznámení o tom, že se chystá čištění vozovky. Jakmile se nějaká taková akce chystá, máte povinnost postavit své auto jinam. Majitel silnice, tedy obec, má totiž nárok vám auto nechat odstranit. V praxi to vypadá tak, že vám ho nechá odtáhnout. Na kolik vás to vyjde? A musíte platit i tehdy, když jste byli nemocní nebo na dovolené?

Odtah auta při čištění ulice. Na kolik vás vyjde?

Odtah auta není nikdy zadarmo. Přidejte k tomu ještě ceník za pobyt na záchytném parkovišti. A může se vám to pěkně prodražit. Na co si dát pozor? A jak to celé funguje?

Odtah i parkovné, ale s omezením

Dříve bylo běžné, že pokud jste blokovali vozovku při čištění ulice, po odtahu jste platili nejen odtah samotný, ale právě i parkovné na záchytném parkovišti. Dokud jste si ho nevyzvedli, nabíhalo parkovné. A rostla tedy i finální suma, na kterou vás měl tento karambol vyjít.

To už naštěstí dneska na základě rozsudku Nejvyššího soudu ČR neplatí. Obce smějí zadržovat auto jen po dobu, kdy tzv. existuje veřejný zájem. Jak tomu rozumět? Auto vám mohou na parkovišti nechávat jen po dobu čištění ulice. Jakmile je hotovo, měli by ho vrátit na své místo.

Kdyby auto zůstalo na odtahovém parkovišti i potom, co už komunikace zářila čistotou, nesmějí po vás chtít peníze za celý „pobyt“. Ze zákona platíte jen za časové okénko, kdy se čistilo.

Na odtahovém parkovišti už ale vůz nezůstává. Dnes se to dělá tak, že vám ho zase odtáhnou zpět. Samozřejmě za odtah zpět musíte zaplatit. Druhou variantou je, že auto dají na odtahové vozidlo a nechají ho tam jen po dobu čištění ulice. Potom ho zase vrátí na původní místo.

Kolik stojí odtah auta při čištění ulice

Stalo se vám, že vám auto při čištění ulice odtáhli? Tak to vás nepotěšíme – připravte si peněženku. Na kolik vás to vyjde?

  • Jednorázové přesunutí – cca 1500 Kč (auto dají na chvíli na odtahového vozidlo, aby nepřekáželo, ale nikam ho neodvezou)
  • Zpětný odtah (odtah tam i zpět a pobyt na odtahovém parkovišti) – 4050 Kč

Pozor – pokud na váš prohřešek přijdou také policisté, čeká vás pokuta za parkování nebo pokuta za porušení zákazu stání. Ta se může vyšplhat do výše 2000 Kč.

Co když jste o čištění ulice nevěděli?

Někdy se to tak sejde a auto vám odtáhnou, i když jste ho na místě nenechávali z nedbalosti, ale jen shodou nešťastných náhod. Nemoc, dovolená…vyberte si.

Nejvyšší soud v této věci rozhodl tak, že vlastně nijak nerozhodl. Z jeho pohledu je to váš problém. Obce však naštěstí v naprosté většině případů postupují jinak. Pokud zvládnete dokázat, že jste o čištění nevěděli, a ani vědět nemohli, snad vám vyjdou vstříc.

Odtah auta při čištění ulice

Na co si dát pozor a kdy probíhá čištění?

Na čištění ulice obec upozorňuje tradičně dvěma způsoby:

  1. mobilními značkami s upozorněním
  2. a oznámení o čištění na webu, úředních nástěnkách atd.

Nebojte se, dají vám vědět s dostatečným předstihem. Většinou minimálně týden dopředu. Okamžitě si toho všimnete právě díky přenosnému dopravnímu značení s dodatkovou tabulí. Na ní najdete datum a čas čištění.

Strojové čištění ulice, tedy silnice včetně chodníků a kanalizačních vpustí, provádí Technická správa komunikací (TSK) dvakrát do roka. Většinou na jaře okolo Velikonoc a před zimou na konci podzimu. Zabere jen pár hodin. Zpravidla se čistí mezi osmou a třetí odpoledne. Obec plánuje čištění vždy s ohledem na řidiče, tedy aby měli kam přeparkovat v nejbližším okolí.

Plánujete delší dovolenou a chcete mít přehled? Podívejte se na webové stránky Technických služeb. Informace o čištění ulic tam dávají s větší časovou rezervou. Pražanům navíc nabízí službu TSK-Info. Po zaregistrování vás budou o čištění informovat přímo po e-mailu (až 20 dní předem).  

Nejčastější dotazy

Kolik stojí odtah auta při čištění ulice?

Záleží na tom, zda vám auto pouze jednorázově přesunou, nebo odtáhnou, a to včetně zpětného odtahu. Když se k tomu navíc přičte pokuta od policie, částka vyšplhá až na 6000 Kč.

Co se stane, když mi odtáhnou auto kvůli čištění ulice a já jsem byl na dovolené/nemocný?

Z pohledu práva musíte zaplatit tak jako tak. V praxi jsou ale obce naštěstí celkem benevolentní. Když dokážete, že jste skutečně byli pryč nebo z jiného důvodu neschopní auto přeparkovat, většinou vám poplatek odpustí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články