Domů » Pro řidiče » Pokuty za parkování v placených (modrých) zónách

Pokuty za parkování v placených (modrých) zónách

0

V našem hlavním městě a ostatních velkých městech je parkování vozidel velmi komplikované a často není možnost, kde auto v klidu zaparkovat. I v přeplněných lokalitách je nutné parkovat dle pravidel a parkovacích zón, které se často vyskytují v Praze a začínají být samozřejmostí například i v Brně nebo dalších velkých městech. Jestliže nedodržíte všechny předpisy při parkování, může se vám stát, že na vás bude čekat pokuta za parkování

Pokuty za parkování v placených (modrých) zónách

Parkovací zóny v Praze

Už nějaký ten pátek jsou zavedeny parkovací zóny v Praze a postupně jsou zaváděny i do ostatních měst jako jsou Brno, České Budějovice či Ostrava. Parkovací zóny byly zřízeny, aby postupně bylo regulováno, jak přeplněné parkování, tak i někdy kolabující doprava. Hlavním cílem je dosáhnout, aby obyvatelé konkrétní zóny měli možnost zaparkovat svoje vozidlo v přiměřené vzdálenosti od svého domu či bydliště, nebo podnikající osoby blízko své provozovny a práce. Parkování v Praze je tak potřeba trochu naplánovat.

V Praze jsou parkovací zóny rozděleny dle způsobu parkování:

  • Modrá parkovací zóna pro rezidenty
  • Fialová parkovací zóna smíšená 
  • Oranžová parkovací zóna pro návštěvníky

Přehled parkovacích zón

Jestliže si potřebujete ověřit, zdali se v dané lokalitě nachází modré zóny, můžete použít také mapy od Seznamu, kde najdete všechny modré, fialové a oranžové zóny po celé Praze. Na Mapy.cz vložte konkrétní ulici a vyhledejte ji. Po přiblížení se vám zobrazí konkrétní parkovací zóna. Kliknutím na parkovací zónu se vám dále zobrazí bližší informace, kdy je zóna v provozu, jak dlouho je možné zde parkovat nebo kolik stojí hodina. 

Modré parkovací zóny v Praze

Modré zóny jsou označovány modrým pruhem (tedy svislým a vodorovným značením). A jsou bez omezení určeny pro tzv. rezidenty (osoba, která má trvalé bydliště v dané lokalitě), abonenty (fyzické nebo právnické osoby podnikající) nebo vlastníky nemovitostí. Všechny tyto osoby musí disponovat platným zakoupením parkovacího oprávnění na konkrétní oblast Prahy, ve které mohou parkovat bez omezení.

Rezidenti zaplatí poplatek 1200 Kč za rok pro jedno vozidlo. Naopak právnické osoby zaplatí 7000 Kč za rok a platnost se vztahuje pouze pro jedno vozidlo. Ceny dlouhodobých parkovacích stání se liší i dalšími pravidly, například zdali budete chtít parkovat i více vozidel. Více informací o platném ceníku najdete zde.

Jak zaplatit jednorázové parkování na modrých parkovacích zónách v Praze?

Jestliže jste návštěvník a chcete sem tam zaparkovat v modré zóně, musíte se řídit pravidly. Vy jako návštěvník můžete zaparkovat až po uhrazení poplatku pouze na časově omezenou dobu. Parkování je možné zaplatit prostřednictvím webové aplikace s názvem Virtuální parkovací hodiny MPLA nebo je možné si stáhnout aplikaci s názvem Parkování v Praze. Aplikace jsou dostupné, jak pro Android, tak i pro uživatele Apple. Hodina stání v modrých zónách stojí podle místa, obvykle 40 Kč, 60 Kč nebo 80 Kč za hodinu.

Maximální doba parkování na modrých zónách jsou 3 hodiny za den na dané ulici v zóně. Abyste se vyhnuli pokutě, můžete o ulici dál zaparkovat své vozidlo na další 3 hodiny.

Fialové parkovací zóny v Praze

Fialové parkovací zóny jsou označovány fialovým pruhem na svislém dopravním značení. Jsou také doplněny bílým vodorovným značením nebo také modrým vodorovným značením. Fialové parkovací zóny jsou tzv. smíšené a mohu na nich bez problémů parkovat pouze osoby s platným parkovacím oprávněním nebo návštěvníci, kteří zde mohou parkovat maximálně 24 hodin, avšak jen po platbě v parkovacím automatu nebo prostřednictvím aplikace Virtuální parkovací hodiny.

Oranžové parkovací zóny v Praze

Oranžové parkovací zóny jsou označovány oranžovým pruhem na svislém dopravním značením. Jsou primárně určeny pro návštěvníky a jejich krátkodobé parkování. A proto nejsou určeny k parkování na základě dlouhodobého parkovacího oprávnění. Na těchto zónách je parkování časově omezeno. Platba je možná na parkovacím automatu nebo prostřednictvím aplikace Virtuální parkovací hodiny.

Pokuty za parkování v modrých zónách

Výše pokuty za špatné parkování se odvíjí od toho, zdali dostanete blokovou pokutu, tedy přímo od policisty nebo bude pokuta postoupena ve správním řízení. Jestliže budete parkovat své vozidlo v modrých zónách bez placení může vám být udělena pokuta, která je stanovena na 500 , avšak se může vyšplhat až na 1500 Kč. Ve správním řízení to může být od 2000 Kč do 5000 Kč

Za špatné parkování na modrých zónách můžete dostat jen jednu pokutu. Ovšem za tohoto předpokladu, pokud řidič nechá své vozidlo zaparkované na modré zóně bez placení několik dní a nepřeparkuje ho a nechá ho na stejném místě, přijde mu jen jedna pokuta. Jak je to možné? Bude se totiž jedna o tzv. dlouhotrvající přestupek a v tomto případě mu bude udělena pokuta ve výši od 500 Kč až do 2500 Kč. Pokud by řidič své vozidlo přeparkoval, jednalo by se tak o dva různé přestupky tedy dvě různé pokuty, které by bylo nutné zaplatit.

Pokutu za parkování v modré zóně za stěrač častokrát už ani nedostanete, protože policisté mají tablet, díky kterému pošlou informace o špatně parkujícím vozidle do speciální databáze a ta pokutu vygeneruje. Poté vás dopravní odbor příslušného města kontaktuje a vyzve k zaplacení pokuty. Další možností je, že vám pokuta přijde do datové schránky, jestliže ji máte zřízenou. V Praze i v Brně je většina dopravních přestupků za parkování v parkovacích zónách dokumentována vozidlem Eltodo. 

Jak zaplatit pokutu za parkování v modré zóně?

Pokutu za parkování v modré zóně v Praze můžete zaplatit obdobně několika způsoby. Pokud vás policie ihned odchytí je možné situaci projednat a zaplatit na místě. Další možností je bankovním převodem, kdy na uvedený bankovní účet zaplatíte určitou částku. Tyto informace jsou většinou na složence, která vám přijde poštou na vaši adresu nebo například do datové schránky. Další možností je navštívit služebnu městské policie a tam pokutu uhradit.

Jak zjistit nezaplacené pokuty?

Pokud se vám stalo, že jste obdrželi pokutu a zapomněli jste na ni. Nejjednodušší je kontaktovat celní úřad v místě vašeho bydliště. Ten vám poskytne bližší informace o případné dlužné částce a nezaplacených pokutách.  

Parkovací návštěvnické zóny v Brně

V Brně jsou parkovací zóny rozděleny nebo Zóny A, B a C

Parkování v Zóně A je umístěno v historickém centru města, a proto zde mohou parkovat pouze a jen rezidenti a abonenti, kteří mají dlouhodobé oprávnění k parkování. 

Parkování v Zóně B se nachází v okruhu historického centra města. Zde mohou parkovat návštěvníci za cenu 30 Kč/hod. První hodina parkování je zdarma. Regulace je 24 hodin denně. Toto platí pro všední dny. 

Parkování v Zóně C je zřízeno pro zbytek městských částí. Avšak pouze pro ty oblasti, které jsou v parkovací zóně C připojeny. Návštěvníci mohou využít parkování a parkovat za cenu 20 Kč/hod. Opět jedna hodina parkování je zde zdarma. Tato pravidla platí ve všední dny od 17:00 do 6:00 hod.

Jak zaplatit jednorázové parkování na parkovacích zónách v Brně?

Jestliže jste návštěvníkem a chcete zaparkovat v některé z parkovacích zón, musíte si za to zaplatit. Platby za parkování je možné provádět pomocí parkovacích automatů, online webovou stránkou parkovacím automatem MPLA, nebo je možné si stáhnout aplikace s názvem ParkSimply Brno, které jsou dostupné, jak pro Android, tak i pro uživatele Apple. Další možností jsou parkovací automaty nebo tradiční SMS platby.

Konkrétní mapu parkovacích zón v Brně najdete zde

Nejčastější dotazy

Jak parkovat v modrých zónách?

Modrá parkovací zóna je vyhrazena pro rezidenty, abonenty, kteří mohou parkovat bez omezení s platným parkovacím průkazem. Ostatní návštěvníci si musí zaplatit parkovné přes webovou stránku nebo aplikaci Virtuální parkovací hodiny.   

Jak zaplatit pokutu za parkování v modré zóně?

Pokutu za parkování je možné zaplatit osobně na místě policistovi, bankovním převodem nebo osobně na služebně městské policie.  

Jak zjistit, zdali mám nějakou pokutu?

Nejjednodušší je kontaktovat nebo navštívit celní úřad v místě vašeho bydliště a ten vám poskytne informace o případné pokutě. 

Zdroj: Parkujvklidu.cz, Parkovanivbrne.cz 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články