Domů » Pro řidiče » Pokuta za jízdy bez pásů: Platí ji řidič nebo spolujezdec?

Pokuta za jízdy bez pásů: Platí ji řidič nebo spolujezdec?

1

Jezdíte bez bezpečnostních pásů a máte pocit, že se vám nemůže nic stát? Pokud ano, nejenom, že hazardujete s vlastním životem, ale zároveň vám za jízdu bez bezpečnostních pásů hrozí ztráta až 3 trestních bodů.

Pokuta za jízdy bez pásů: Platí ji řidič nebo spolujezdec?

Jízda z bezpečnostními pásy je předpis, který ale nejvíce porušují samotní spolujezdci. Především ti na zadních sedadlech, kteří nepovažují používání bezpečnostních pásů za důležité. Přitom cestující na zadních sedadlech mohou při nehodě jednoduše usmrtit cestující na předních sedadlech. Při nárazu nebo prudkém brždění se totiž hmotnost lidského těla zvyšuje až desetinásobně.

Nepřipoutaný spolujezdec

Za bezpečnost přepravovaných osob ve vozidle zodpovídá řidič. Ten by měl styl jízdy přizpůsobit stavu vozovky a cestující přepravit tak, aby se jim nic nestalo. Co se však týká bezpečnostních pásů, zodpovídá řidič za své vlastní připoutání

Spolujezdci jsou svéprávné osoby a řidič má pouze povinnost je o tomto předpisu poučit. Pokutu tak platí spolujezdec sám. A stejné je to i v případě dopravní nehody. Jestliže se spolujezdec při nehodě zraní, nemůže vinu svalovat na samotného řidiče. Jeho povinností bylo se připoutat, což ale neučinil.

Povinné ručení a spolujezdec

Povinné ručení se nevztahuje jenom na škody, které způsobíte dopravní nehodou třetím osobám, ale rovněž na přepravované osoby ve vašem vozidle. Pojistka ale zohledňuje pouze škody, nikoliv úraz. Pod škodu se vztahuje např. bolestné, ušlý zisk na výdělku během pracovní neschopnosti atd.

Pokud byste chtěli mít bezpečí svých spolujezdců pod kontrolou, můžete si v rámci povinného ručení sjednat tzv. úrazové pojištění spolujezdců.

1 komentář

  1. Koukám teď nějakou dobu po novém povinném ručení a přijde mi, že ty ceny se u online srovnávačů moc neliší. Před 5-ti lety to bylo jiné, to člověk mohl ušetřit třeba 5.000 Kč u Oktávky, když vybral nejlevnější povinné ručení – proti klasické drahé pojistce od České pojišťovny. Teď jsem porovnal ceny na tom webu, co zde odkazujete a zde: http://www.topsrovnani.cz/povinne-ruceni
    No a? Rozdíl 200 Kč. To se skoro ani nevyplatí nějak moc pátrat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články