Kamera do auta může být velice vhodným pomocníkem v případě nehody. Pomůže prokázat vinu v situacích, kdy není jistá. Například při vybržďování. Jenže i umístění takové autokamery za předním oknem je regulováno. A při nesplnění nařízení upravujících jejich umístění a užívání mohou přijít nepříjemné pokuty.
Co na záběrech být nesmí
Velkým problémem může být známá ochrana osobních údajů a práv třetí strany. Co to znamená v praxi? Na záběru nesmí být zachycen obličej osoby nebo registrační značka. Záznamy navíc nesmějí být dále šířeny. Ono zveřejnění videa s české silnice může dopadnout pokutou až 10 000 Kč.
Jak kameru umístit
Je jasně dáno, že kamera nesmí během řízení řidiče omezovat ani ohrožovat. To stejné platí u přepravovaných osob. V zorném poli řidiče se nesmí vyskytovat žádné předměty, které by snižovaly viditelnost. To platí i o kamerách. Pokud tohle splněno není, tak může přijít pokuta až 2000 Kč na místě.
Do míst, kudy na cestu stejně nevidíme
Přesně ale „legální“ umístění určeno nemáme. Problémem je ono určení zorného pole. Řidič přece může používat celý průzor oken. A jeho velikost je liší podle model vozidel. Obecně je nejvhodnější umístění pod zatemňovacím pásem čelního skla. Nebo za zpětné zrcátko. Dalším vhodným místem je i spodní strana okna, neboť ve výhledu dole překáží kapota.
Jak je to v zahraničí?
Ještě přísnější je situace u západních sousedů. V Belgii je možné záznam použít jen se souhlasem všech zúčastněných. Například v Maďarsku je zase povinností natáčet záznam v nízkém rozlišení a zabezpečit ho proti shlédnutí třetí osobou. V Itálii musejí být rozostřeny registrační značky. A v případě, že se váš záznam stane virálem a rozšíří se do celého světa, tak vás čeká pokuta až 100 000 korun. To ale není nic proti Rakousku. Tam je zákaz pořizovat záznam veřejného prostředí. V některých případech může pokuta znamenat až 25 000 Euro, což je 640 00 korun. Tady kameru raději schovejte a nejlépe přelepte objektiv páskou.