Domů » Vozidlo » Ošetření zámků v zimě. Jak na to a čím?

Ošetření zámků v zimě. Jak na to a čím?

0

Autozámky v zimě rády zamrzají. O důvod víc je před zimou poctivě promazat. Pokud jste to letos nestihli, nic se neděje. Existují i přípravky, které pomohou, když už je pozdě a zámky „rozmrazí“.

Ošetření zámků v zimě. Jak na to a čím?

Nezapomeňte zámky před zimou promazat

To, že musíte přezout na zimní pneumatiky nebo čas od času doplnit olej do motoru, víme tak nějak všichni. Ale kdo z vás pravidelně promazává zámky? Jestli vůbec, tak stačí, aby se sešlo vlhko s pořádnou zimou a problém je na světě.

Jak se zamrzání zámků bránit? Odborníci doporučují nastříkat teflonem, WD-40 nebo jiným mazivem. Stačí vzít přípravek a nanést ho na potřebná místa. Vsuňte klíč dovnitř a přípravek s pomocí klíče naneste po celém mechanismu. Nechte působit. Následně zkontrolujte funkčnost celého systému tak, že klíčem odemknete a zamknete.

Koukněte se na video, jak vyčistit a namazat zámek od dveří. Jednou za čas byste se do toho měli pustit, zejména před zimou. Zapněte si u něj české titulky.

Výhodou je, že tyto přípravky chrání nejen před hromaděním vlhkosti a zamrzáním. Ale také před nečistotami. Takže se vyhnete nejen zamrzlému, ale i zaseklému zámku.

Ošetřovat byste měli nejen zámky u dveří, ale i zámek víka kapoty. I ten potřebuje čas od času pořádně promazat. Jinak se vám může stát, že se neotevře, když to budete nejvíc potřebovat. Anebo naopak – bude se otevírat v naprosto nečekaných situacích. Dále doporučujeme promazat také panty.

Jak si poradit se zamrzlým zámkem

Pokud jste na prevenci zapomněli, nebo z nějakého důvod selhala, nevadí. Na trhu seženete tzv. rozmrazovače zámků. Použití je podobné jako u preventivních přípravků – tekutinu aplikujete na zámek a čekáte cca 2 minuty. Chemikálie zamrzlou vodu rozpustí a mechanismus zámku promažou. Potom už byste měli bez problémů odemknout. 

Nepodceňujte přípravu auta na zimu

Zima je pro všechny plechové miláčky zatěžkávací zkouškou. I když máte auto v garáži, přeci jen byste to neměli podcenit. Kontrole auta před zimou jsme se věnovali v samostatném článku. Najdete v něm tipy ohledně toho, na co všechno se zaměřit, co vyměnit, zkontrolovat a jakou výbavu si do zimy pořídit.

Tak jako zámky se vyplatí ošetřit i gumy u dveří. Zima, vlhko a mráz totiž mají negativní dopad i na těsnění. Určitě to znáte – přijedete s vlhkým autem před barák a necháte ho přes noc venku. Voda okamžitě přimrzne, společně s těsněním, a tedy dveřmi. Potom už jen stačí, abyste ráno přišli k autu a silou se snažili dostat dovnitř. Můžete tak poškodit nejen samotné těsnění, ale i kliku.  

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články