Jak vybrat startovací kabely

0
5227
startovací kabely

Startovací kabely, nezbytnost rozmanité kvality

Snad každého někdy „vypekla“ autobaterie. Typicky v zimě a typicky když zrovna pospícháte do práce, nebo třeba na letiště pro tchýni auto nenaskočí. Soused, od kterého jste si kabely půjčoval minule, se právě věnuje popíjení bombardina na sjezdovce v Itálii a vy jste slušně řečeno v háji.

Nepříjemnosti spjaté s tímto selháním autobaterie vás přivedou na vizionářskou myšlenku pořídit si startovací kabely vlastní, leč podle čeho tyhle „špagáty“ vybrat? Právě tomu se chceme v našem článku krátce pověnovat.

Funkce startovacích kabelů

Funkce startovacích kabelů spočívá v tom, že jimi propojíte vybitou autobaterii s baterií v jiném autě, popřípadě se startovacím zdrojem. Měly by mít co největší průřez vodiče v kabelu, který je v ideálním případě měděný. Dobré startovací kabely nastartují i velkou dodávku s turbodieselem, ty nekvalitní nenastartují ani moped.

Průřez vodiče, první kritérium

Informace, kterou musíte hledat na obalu nových startovacích kabelů je údaj o průřezu vodiče. Jak již bylo řečeno, kabely s malým průřezem vodiče nastartují leda menší benzínový automobil, ovšem na větší auta a diesly je třeba kabelů se silnějším vodičem. Průřez vodiče označuje plochu průřezu vodivé části kabelu bez izolace.

Jakou hodnotu hledáte?

Pro osobní automobily se používají kabely s průřezem vodiče 16-35 mm².  Malá osobní vozidla lze nastartovat i s kabely s průřezem 10 mm² a osobní a menší dodávková vozidla můžete nastartovat pomocí kabelů s průřezem vodiče 16 mm². Na obalu se také přesvědčte, že startovací kabely odpovídají normě DIN 72 553 nebo ISO 6722. Obecně se kabely s průřezem od 16 mm² doporučují pro auta s benzínovými motory do obsahu 2,5l. Pro dieselové a silnější benzínové motory se pak doporučují kabely s průřezem alespoň 25 mm².

Při výběru těch správných kabelů se však nenechte zmást jejich tloušťkou. Některé kabely, které se jeví jako dostatečně masivní mohou mít pouze silnou izolaci a mohou skrývat nekvalitní tenký vodič a pořídíte si tak pouze dvě drahá švihadla.

Materiál, dejte dobrý pozor

Pozornost je také třeba věnovat materiálu vodiče. To co potřebujete jsou kvalitní měděné vodiče, které jsou samozřejmě nákladnější, než ty hliníkové, které se mimo jiné snadněji zlomí. I zde používají někteří výrobci jedoduchý trik, jak obelstít zákazníky. Potahují totiž hliníkové jádro mědí a orientovat se tedy musíte podle informací na obalu kabelů, či vznést jasný dotaz na jejich prodejce.

Shrnutí

Než tedy za kabely v obchodě zaplatíte, ujistěte se, že mají dostatečně velký průřez vodičem, že odpovídají jedné z norem  DIN 72 553 nebo ISO 6722 a že materiál vodiče je měď. Pokud si tato kritéria ohlídáte, je pak již jen na vás, jakou délku startovacích kabelů zvolíte. Doporučujeme ty delší, které se na trhu objevují, tedy v délce cca. 3,5 metru, protože ne vždy je možné přistavit oživovací vůz dostatečně blízko bezvládnému autu, kterému vypověděla baterie službu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno