Startovací powerbanky – nahradí startovací kabely?

Vybitá baterie v automobilu už v životě potrápila asi každého z nás. Dlouhá léta řešila většina řidičů tento problém prostřednictvím startovacích kabelů. To ale mimo jiné znamenalo, že řidič musel o pomoc žádat i jiné šoféry a celkově jejich použití nebylo pro řadu lidí vůbec komfortní. Před pár lety se ale začaly na trzích objevovat speciální startovací powerbanky (nebo také startovací boxy) a firmy se jejich užití snaží stále více zdokonalovat.

Startovací powerbanky tak představují jasnou a stále používanější alternativu ke klasickým startovacím kabelům, v jejichž případě ani mnoho motoristů třeba neví, jak je zapojit. Při pohledu na ně je patrné, že nejsou o moc jiné než třeba klasické powerbanky, které řada z nás dlouhá léta užívala k běžnému dobíjení mobilních telefonů.

Zobrazit

    Obrovská kapacita startovacích powebank

    Oproti powerbankám pro mobilní telefony se ale podle odborníků minimálně ve dvou klíčových věcech liší. Mají výrazně větší kapacitu a zároveň i speciální konektor pro připojení startovacích kabelů. 

    Kabely jsou přitom velmi krátké, a to proto, aby proudové ztráty byly co možná nejmenší. Powerbanky pro auta poznáte mimo jiné i tak, že na konci mají jakési zubaté svorky, díky kterým se snadno přicvaknou na póly vaší vybité automobilové baterie.

    Manipulace s nimi je jednoduchá

    Většina těchto zařízení zároveň funguje tak, že je stačí prostřednictvím standardního USB kabelu připojit k počítači a plnohodnotné nabití pak bude probíhat zhruba tři až čtyři hodiny.

    Konkrétní manipulační postup pro zapojení a zprovoznění se ale liší typ od typu. V rámci tohoto článku si ale jejich konkrétní užití představíme na přístroji od společnosti Baseus. V jeho případě stačí nejprve připojit konektor nabíjecího kabelu (výrobce označuje jako svorku) do zdířky na powerbance. Na minidispleji kabelů se následně objeví dvě diody, zelená a červená. Zjistěte, který pól na baterii je plusový (+) a který minusový (-) a poté připojte jako první červený plusový kabel k plusové svorce a jako druhý černý minusový kabel k mínusové svorce. 

    A máte skoro hotovo. Poté už sedněte do auta, nastartujte ho a okamžitě powerbanku odpojte. Pak už jen musíte s autem jet alespoň pár kilometrů, aby se baterie alespoň částečně dobila.

    Tříletá životnost

    Výrobci této novinky se často chvástají, že jejich powerbanky zvládnou až tři tisíce nabíjecích cyklů. V praxi je ovšem jejich životnost nižší a odhaduje se na dva až tři roky. Ve vztahu k ceně takových powerbank je ale pro řadu lidí taková životnost více než akceptovatelná. 

    Vsaďte na ověřené powerbanky

    Obecně ale platí, že těm nejlevnějším startovacím powerbankám se raději vyhněte. Vsaďte na značkový výrobek, který už stihl posbírat nějaká kladná hodnocení. Připlatit si pár stovek navíc vám přinese klid na duši a potřebných výkonů díky tomu budete dosahovat mnohem snadněji. 

    Startovací powerbanky v té nejnižší cenové hladině jsou zároveň často až nebezpečně jednoduché. Nemají třeba ani displej, ze kterého by bylo možné poznat, jakou míru nabití powerbanka vlastně má. 

    V současné době je na trhu hned několik takových nejrůznějších zařízení, které většina uživatelů doporučuje. Mezi ty nejoblíbenější se třeba řadí:

    • Compass Powerbanka 10.000mAh 600A,
    • Compass Powerbanka 20.000mAh 2000A,
    • Noco GB40,
    • Noco GB150,
    • Hummer H3.

    Startovací powerbanky tak mají potenciál změnit dosavadní trendy. Už žádné roztlačování aut. Díky nim nebudete muset volat ani asistenční službu, kamaráda s kabely nebo krajním případě využívat městskou hromadnou dopravu. Respektive přesně to výrobci těchto zařízení každému motoristovi zaručují.

    Závěrem tohoto článku ale určitě radíme, abyste startovací powerbanku nosili vždy u sebe, a to nabitou. Nenechávejte ji v autě a nespoléhejte se jen na ni. Třeba během tvrdých zimních nocí nemusí v některých případech na rozjetí zmrzlého motoru stačit. Problémy ale mohou nadělat i extrémně vysoké teploty, které umí i trvale poškodit potřebné akumulátory. I proto na běžné startovací kabely zatím úplně nezanevřete.

    Nejčastější otázky a odpovědi

    Co je to startovací powerbanka a jak funguje?

    Startovací powerbanka je přenosné zařízení, které poskytuje náhradní energii pro startování automobilu, když je jeho baterie vybitá. Funguje tak, že ukládá elektrickou energii a ta je pak schopna předat dostatečnou proudovou zátěž pro startování motoru vozidla.

    Jak se používá startovací powerbanka?

    Startovací powerbanku nejprve musíte nabít pomocí elektrické zásuvky nebo USB portu. Jakmile je nabitá, připojíte ji k prázdné baterii automobilu pomocí přiložených kabelů, přičemž kladný kabel připojíte na kladný pól baterie a záporný kabel na záporný pól. Po připojení se pokuste nastartovat vozidlo.

    Jakou kapacitu by měla mít startovací powerbanka pro můj automobil?

    Kapacita startovací powerbanky potřebná pro nastartování vozidla se liší podle typu a velikosti motoru vašeho automobilu. Větší motory, jako jsou ty v nákladních vozech nebo SUV, vyžadují powerbanku s vyšší kapacitou. Pro průměrný automobil by měla mít powerbanka kapacitu alespoň 5000mAh, zatímco pro větší vozidla může být potřebná kapacita až 20000mAh. Je důležité si před nákupem ověřit specifikace výrobce.

    Picture of Jiří Lacina

    Jiří Lacina

    Svoboda, nezávislost, vysoká rychlost. Přesně to jsou důvody, proč auta miluji. Rád je poznávám, testuji a píšu o nich.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *