Domů » Vozidlo » Dojezd elektromobilu v zimě. Proč se snižuje?

Dojezd elektromobilu v zimě. Proč se snižuje?

0

Dojezd elektromobilu se v zimě snižuje. Proč se to děje? A můžete to nějak ovlivnit? Pojďte se s námi podívat na to, s jak velkými ztrátami můžete počítat a jaké jsou příčiny. V textu najdete i porovnání, jak velké ztráty vznikají u různých značek a modelů.

Dojezd elektromobilu v zimě. Proč se snižuje?

Proč se dojezd elektromobilu v zimě snižuje

Elektromobily mají během zimních měsíců problém – zkracuje se jim dojezd. To se samozřejmě děje i u konvenčních automobilů. Ovšem studie nasvědčují tomu, že ne o tolik, jako se to děje elektrickým autům.

Chladné počasí zpomaluje chemické reakce, což má negativní vliv na výkon a celkovou kondici baterie. Ovšem lví podíl na tom má hlavně regulace klimatu uvnitř auta. Vytápění (na druhou stranu i klimatizace v létě) další akce náročnější na energii, si vybírají svou daň. Kapacita baterie se kvůli systému ohřevu snižuje.

Pokud chcete dojezd v zimě prodloužit, vyplatí se auto před jízdou vyhřát na nabíječce. Tedy na topení využít elektřinu ze sítě, ne z baterie.

dojezd elektromobilu v zimě

Co je takovým „mezníkem“, který naznačí, že byste si měli na stav baterie dávat větší pozor? Jakmile teploměr ukazuje nulu a méně, přišel ten správný čas. Nakonec, nejde jen o snížený dojezd. Ale i o to, že se v chladu auto pomaleji nabíjí. Jedno s druhým dokáže pěkně nabourat jakékoliv plány. Více o nabíjení se dozvíte v článku Jak nabíjet elektromobil.

Pamatujte, že když je auto zapnuté nebo připojení k síti, odebírá se energie, aby se teplota udržela na přijatelných hodnotách. Výjimkou je Tesla. Ta si tepelnou regulaci zapíná i tehdy, když je auto vypnuté nebo není zapojené. Což může být v některých situacích trochu mrzuté.

O kolik se tedy dojezd elektrického automobilu v zimě zkracuje? Určitě vás, stejně jako nás, zajímají tvrdá data. A proto jsme si vypůjčili výsledky studie organizace Recurrent. Ta se dlouhodobě zabývá zkoumáním elektromobilů a elektromobility jako takové.

Sbírali informace od sedmi tisíců elektrických aut různých značek, konkrétně o tom, jak si vedou při různých podmínkách a jak jim klesá dojezd.

Dojezd elektromobilu v zimě klesá až o 33 %

Dříve se hodně vycházelo z dat měření, které provedl Úřad pro ochranu životního prostředí (EPA). Recurrent nicméně zjistil, že dojezd klesá až o 33 %.  Jak výsledkům rozumět? Svá procenta vztahovali právě k původnímu měření EPA.

Ale nebuďme hned pesimisté – těch 33 % je totiž naprostý extrém, který se naštěstí netýká všech značek. Například Audi e-tron klesá v mrazech dojezd jen o 8 %.

Výsledky jsou samozřejmě trochu zkreslené vzhledem k tomu, že do průzkumu vstupuje hned několik faktorů. Tak například někdy je pokles menší v případě menší udávané kapacity baterie, když jich je pro vozidlo dostupných víc.

ModelVypozorovaný dojezd při 21 °CVypozorovaný dojezd při -1 až -7 °CPokles
Audi e-tron367 km338 km8 %
BMW i3 (42 kWh)241 km182 km24 %
Chevrolet Bolt (60 kWh)375 km253 km33 %
Ford Mustang Mach-E (99 kWh)404 km282 km30 %
Hyundai Kona Electric465 km386 km17 %
Jaguar I-Pace396 km384 km3 %
Nissan Leaf 62 kWh382 km331 km13 %
Tesla Model 3 Long Range AWD308 km260 km16 %
Tesla Model S 75D242 km188 km22 %
Tesla Model X 75D211 km184 km13 %
Tesla Model Y Long Range336 km244 km27 %
VW e-Golf (36 kWh)223 km177 km21 %
VW ID.4 (82 kWh)423 km297 km30 %
zdroj: Recurrent

Ke ztrátám dochází i v teple

Stejně jako vám „žere baterky“ přehnané vytápění, i klimatizace dokáže s dojezdem nepěkně čarovat. Recurrent uvádí, že u nejpopulárnějších značek dochází při jízdě se zapnutou klimatizací ke snížení dojezdu až o 40 %.

Pozor na Tesly

Ač vám Tesla na přístrojové desce bude ukazovat dojezd stejný (a dokonce i skoro stejný jako v katalogu), ať už je venku jakkoliv, není příliš radno se na tyto údaje spoléhat. Většinou je reálný dojezd zhruba na 70 % toho, co ukazuje displej.

Počítač totiž do výpočtů nezahrnuje žádné vnější faktory, ale počítá si ho na základě přednastavené pevné hodnoty. Navíc se Tesla svědomitě stará o to, aby měla baterii vždy optimální teplotu. A to nějakou energii stojí. Jenže ani tento ohled při výpočtu dojezdu nezohledňuje.

Závěr

Menší dojezd v zimě je u některých značek elektrických automobilů znatelnější než u jiných. Přesto to v porovnání s konvenčními automobily není žádná výhra. Potvrzuje to trend, že se elektromobily hodí hlavně na městské popojíždění do lidnatějších oblastí, kde ostatně běžně nepanují tak kruté mrazy. Podívejte se, kolik vám může elektromobil ušetřit, posvítili jsme si na to v článku Cena za km pro elektromobil

Zdroje: Recurrentauto.com

Nejčastější dotazy

O kolik se snižuje dojezd elektromobilu v zimě?

V zimních měsících můžete počítat zhruba s 30 % snížením dojezdu. Záleží ale na značce a modelu auta – více info najdete v článku.

Co ovlivňuje snižování dojezdu?

Největší vliv má regulace teploty uvnitř auta, ale například i to, zda jste auto předtím vyhřáli na nabíječce a další faktory.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články