Domů » Pro řidiče » Předjíždění cyklisty, jaká je správná vzdálenost?

Předjíždění cyklisty, jaká je správná vzdálenost?

0

Předjíždění cyklisty má svá pravidla. Víte, jaká je správná vzdálenost a jak ji na silnici dobře odhadnout? Poradíme triky, díky kterým to pro vás bude hračka. Zároveň se podíváme na další situace, které vás při předjíždění cyklistů mohou potkat.  

Předjíždění cyklisty, jaká je správná vzdálenost?

Předjíždění cyklisty – vzdálenost, kterou musíte dodržet

Novela silničního zákona platná od roku 2022 přinesla drobné změny co se týče předjíždění cyklisty. Vzdálenost při předjíždění se upravila na 1,5 metrů s několika výjimkami. Jestli tedy jedete po silnici a chcete předjet cyklistu, musíte od něj mít rozestup 1,5 metru.

Proč byl ustanoven odstup právě 1,5 metrů? Podle dopravních odborníků tato vzdálenost bezpečně předchází rizikovým situacím Cyklista se například může znenadání vyhnout díře v silnici a najet blíž k vám, právě když ho chcete předjet. A nehoda je na světě.

Nakonec ale nejde jen o hloupé náhody. Auto zase vytváří vzdušný vír, který umí být pěkně nepříjemný. Pozor by si měly dát hlavně nákladní vozy, ty by mohly v úzkém rozestupu a vyšší rychlosti cyklistu dokonce smést.

To ale neplatí tam, kde je nejvyšší povolená rychlost 30 km/h. V takovém případě se vzdálenost při předjíždění snižuje na 1 metr. Jízda je v takových úsecích obecně zvladatelnější a přehlednější, a tak podle zákonodárců není potřeba takový odstup.

Existuje ještě třetí situace, kdy při předjíždění cyklisty neplatí vzdálenost 1,5 metru. A to tam, kde existují vyhrazené pruhy pro cyklisty. Setkáte se s nimi hlavně v městských zástavbách či tam, kde na vozovku navazuje cyklostezka.  

Jak poznat vzdálenost 1,5 metrů

Chcete dodržovat vzdálenost 1,5 metrů, ale nejste si jistí, jestli ji správně odhadnete? Odborníci radí: Představte si, že předjíždíte auto. Zároveň se můžete řídit podle středové čáry. Té byste se měli při předjíždění cyklisty přiblížit pravým kolem.

Pamatujte, že 1,5 metrů se odměřuje od bodu cyklisty, který nejvíc vstupuje do vozovky, tedy od jeho řídítek. Nejjistější proto budete kolem něj projet tak, jako byste předjížděli jiné auto.

Jaká je pokuta?

Původní návrh byl dost tvrdý. Počítalo se s desetitisícovou pokutou a také sankcí podle bodového systému řidičů, konkrétně jste za špatné předjíždění cyklisty mohli dostat 7 trestných bodů. To ale nakonec neprošlo, body vám nehrozí a pokutu dostanete do výše 2000 Kč.

Otázkou je, jak moc je to vymahatelné a zda policista zvládne vzdálenost v daný moment vyměřit. Jestli jste nedodrželi odstup 1,5 metrů vám tak prokážou jen těžko. Navíc každý máme trochu jiný odhad.

Problém nastává hlavně v situaci, kdy kvůli neohleduplnosti způsobíte dopravní nehodu. To už se dodržení odstupu stává důležitým hlediskem a určitě ho budou zkoumat.

cyklista znak

Předjíždění cyklisty na plné čáře, ano, nebo ne?

Předjíždění na plné čáře je obecně trochu problematické. Není to tak, že by bylo úplně zakázané, ale musíte si dát pozor, abyste plnou čáru nepřejeli. V případě cyklisty však smíte podélnou čáru svislou přejet. Dávejte si jen pozor na to, abyste neohrozili ostatní účastníky provozu a dbejte na včasnou signalizaci.           

Předjíždění cyklistů zprava

Cyklista může předjíždět vozidla zprava. To se hodí hlavně během kolon na silnicích. Smí tak učinit v případech, kdy mění směr jízdy vlevo nebo tehdy, když jede v průběžném pruhu a řidič se pohybuje v pruhu připojovacím nebo odbočovacím.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...