Domů » Pro řidiče » Předjíždění přes plnou čáru: Kdy se smí?

Předjíždění přes plnou čáru: Kdy se smí?

0

Možná se vám už stalo, že jste si důkladně nachystali předjížděcí manévr, ale přišla plná čára a mohli jste se zase uklidnit. Plné čáry bývají většinou v nepřehledných úsecích, aby se předešlo vzniku nebezpečných situací, ale někde jsou možná zbytečně. Obecně se ví, že se přes plnou čáru předjíždět nesmí. Jenže to není tak úplně pravda. Vztahuje se to ale na velmi specifickou situaci a výjimkou není ani dvojitá plná čára. 

Předjíždění přes plnou čáru: Kdy se smí?
Předjíždění přes plnou čáru

Rozdíl mezi plnými čárami

Jak první si řekneme, co je to plná čára V1a. Jedná se o vodorovné dopravní značení, kde nesmíte přesahovat vozidlem ani nákladem. Musíte si tak dát pozor i v případě, že vezete něco na přívěsném vozíku. Tohle značení ale nesmíte předjíždět pouze v případě, pokud to není nutné k objíždění, vjíždění na pozemní komunikaci a odbočování na místo, které leží mimo pozemní komunikaci. 

Další je na řadě dvojitá plná čára V1b. Tohle vodorovné značení nesmíte předjíždět v případě, že to není nutné k objíždění objektu či odstaveného vozu.

Z těchto dvou krátkých odstavců je jasné, že v případě potřeby je možné tyto ustanovení porušit. Je tomu tak v případech, kdy předjíždíte odstavené vozidlo u krajnice nebo odbočujete. U dvojité plné čáry je rozdíl v tom, že ji nesmíte přejíždět ani přesahovat nákladem ani při odbočování. Při objíždění ji ale samozřejmě přejet můžete.

Kdy teda plná čára nezakazuje předjíždění?

Z toho všeho je jasné, že v principu plná čára předjíždění nezakazuje. Jen při něm nesmíte vozem nebo nákladem plnou čáru přejet. Pokud to situace umožňuje a vyžaduje, tak můžete předjet motocyklistu, cyklistu i jiné auto. Vždy si ale dávejte pozor na to, abyste se nedostali za plnou čáru, jinak na vás čeká pokuta. Za přejetí plné čáry nehrozí veřejné lynčování, ale policista vás může obdarovat blokovou pokutou až 2 000 Kč. Další postih vám nehrozí. 

Skutečný problém může nastat se značkou B21a

Nesmíte ale sledovat pouze vodorovné značení, ale také značky podél cesty. V mnoha případech před úsekem s plnou čárou stojí dopravní značení B21a – Zákaz předjíždění. Ta dává jasně najevo, že možnost předjíždění v rámci jednoho pruhu zakazuje. Jenže i tady je samozřejmě výjimka. I za značkou B21a můžete spokojeně předjíždět motocykly bez postranního vozíku, chodce, cyklisty a jezdce na zvířatech. Jednoduše si tak musíte dávat pozor na to, abyste předjížděli jen jednostopá vozidla. 

Při ignorování této značky se totiž dopouštíte Nedovoleného předjíždění. Pokuta možná není něco, co by vás vás odradilo. Jenže k pokutě 5 až 10 tisíc korun přičtěte ještě hrozících 7 bodů a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články