Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Operativní leasing – jak na přenechání?

Operativní leasing – jak na přenechání?

0

Operativní leasing je tu pro každého, kdo chce jezdit v novém voze, ale nemá zájem o klasickou koupi. Leasingová společnost za vás navíc řeší i věci jako je servis či údržbu. Co ale dělat, pokud jsou pro vás splátky najednou příliš velkým břemenem, nebo byste se náhle raději viděli za volantem jiného modelu? Operativní leasing můžete přenechat někomu dalšímu. Poradíme, jak na to.

Operativní leasing – jak na přenechání?

Co je to operativní leasing

Operativní leasing je dlouhodobý pronájem vozu. Zajišťují ho leasingové společnosti. Pronajmout si můžete buď auto nové, roční auto či o trochu starší ojetinu. Nejlépe dostupné jsou však vozy nové. U starších ročníků je už lepší zvážit klasický nákup ojetého vozu.

Pronájem je stanovený na určitou dobu, nejčastěji dva až tři roky. Najdete ale i firmy, které nabízí zapůjčení jen na půl roku. Jak už asi tušíte, na rozdíl od klasického leasingu nebude auto po zaplacení poslední splátky vaše. Vrátíte ho firmě a rovnou si u nich můžete půjčit další. Díky tomu budete neustále jezdit v novém voze. Další možností je auto od společnosti odkoupit.

Auto na operativní leasing si mohou půjčovat jak soukromé, tak fyzické osoby. Společnosti nabízí zapůjčení i 10 a více vozů najednou za výhodných podmínek.

Výhody a nevýhody operativního leasingu

Operativní leasing je pohodlný způsob, jak se vyhnout spoustě papírování a starostem, které jsou spojené s nákupem a vlastnictvím vozu, například údržbě a servisu. Výhodou je i to, že je vozidlo k dispozici v podstatě ihned bez čekacích lhůt. Jakmile s ním odjedete, jediná vaše starost bude pravidelně tankovat.

Dejte si pozor na stanovený počet kilometrů, které s vozem smíte ujet. Ty jsou zanesené do smlouvy a leasingová společnost vás o nich bude informovat dopředu. Pokud byste je překročili, budete penalizovaní. Stejně jako v případě poškození vozidla či jeho opotřebení.

Většina společností po vás bude chtít doklad o doložení příjmu, setkáte se ale i s výjimkami, kde na to nehledí, stejně jako na zápis do registru dlužníků. Tak jako tak platí, že nemusíte skládat žádnou akontaci, ani kauci.

Když se náhodou dostanete do úzkých a nebudete schopni auto dále platit, popř. zatoužíte po novém modelu, můžete operativní leasing přenechat někomu jinému, kdo váš závazek převezme.

Jak přenechat operativní leasing

Jak na přenechání operativního leasingu

Přenechání operativního leasingu je způsob, jak ukončit pronájem auta a zbavit se splátek. Další možností je leasing zcela zrušit. Tuto variantu vám příliš nedoporučujeme, jelikož firmy zrušení pronájmu pokutují opravdu vysokými částkami. Mnohem elegantnějším řešením je proto finanční závazek společně s autem přenechat někomu jinému.

Než začnete oslovovat potencionální zájemce, vraťte se ke smlouvě s leasingovou společnosti a pečlivě si pročtěte, za jakých podmínek je možné auto na operativní leasing přenechat někomu jinému. Nebo firmu kontaktujte a informujte se přímo u nich. V právnických formulích je občas těžké se vyznat. Tato záležitost by měla být zanesená i v obchodních podmínkách na webu společnosti.

Většinou je to tak, že nový nájemce musí převzít celý zbývající finanční závazek. Počítejte s mírným odstupným, rozhodně to ale nebývá tak vysoká částka, jako kdybyste přenechávali klasický leasing.

Jak najít někoho, kdo se vozu ujme? Pokud zrovna nemáte žádného zájemce ve svém okolí, podejte inzerát. Do hlavičky napište Přenechám operativní leasing. Nezapomeňte uvést výši měsíčních splátek a do jakého data se bude pronájem platit.

Stejným způsobem můžete i vy auto na operativní leasing po někom „přebrat“. Vyhnete se tak dlouhodobějšímu splácení a po uplynutí stanovené doby si můžete půjčit zase jiné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články