Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Roční vozy: Vyplatí se jejich koupě?

Roční vozy: Vyplatí se jejich koupě?

0

Roční vozy jsou k nerozeznání od těch nových. Přesto je pořídíte až o pětinu levněji. Co to vlastne roční vůz je, vyplatí se ho kupovat a na co si dát při nákupu pozor? Seznámíme vás s hlavními výhodami a nevýhodami.

Roční vozy: Vyplatí se jejich koupě?

Nákup nové ojetiny je dobrou volbou pro každého, kdo chce něco ušetřit, ale zároveň touží po co nejnovějším voze. Ač má tato volba spoustu výhod, má i svoje nevýhody. Především, pokud nevíte, jak ojeté auto vybrat a na co si dát při nákupu pozor. Pojďme se podívat na specifika nákupu ojetin a na to, kde pořídíte nejlepší roční vůz.

Co jsou to roční vozy

Roční vůz nemusí být nutně přesně rok staré auto. Nejčastěji se tak označují vozy, které nejsou starší 18 měsíců. Horní hranice najetých kilometrů není stanovená. V nabídce najdete i auta, která jsou stará třeba jen 12 měsíců, za to mají najeto víc než vozy o něco starší výroby. Hodně tedy záleží na tom, na co narazíte.  

Výhody a nevýhody ročních vozů

Kde koupit roční vůz

Roční vůz koupíte u automobilky, z autosalonu nebo v bazaru. U automobilek nečekejte tak široký výběr jako například v autosalonu. Zajímavou nabídku najdete i v některých autobazarech, tam ale při nákupu doporučujeme obezřetnost. Nejlepší je si na prohlídku přizvat skutečného odborníka, aby se na auto společně s vámi podíval.

Roční vůz z automobilky

Nakupovat roční vůz přímo od automobilky je nejjistější varianta. Jedná se hlavně o referenční vozy, které slouží jako služební auta a k reprezentaci dané značky. Jsou servisované a měly by za sebou mít pečlivou údržbu. Navíc dostanete záruku přímo od výrobce.

Roční vůz z autosalonu

V autosalonu lze pořídit předváděcí vozy, které slouží pro zkušební jízdy zákazníků. Nevýhodou je, že s ním tedy pravděpodobně jezdilo dost lidí převážně na krátké trasy, což pro motor není bůhvíjaká výhra. Pokud má však vůz najeto do zhruba 10 tisíc kilometrů, stále jde o poměrně dobrou koupi. Dejte si pozor na to, aby auto bylo po technické stránce v pořádku.

Roční vůz z bazaru

Zde je jistota nejmenší. Pokud byste po koupi přišli například na to, že je auto bourané, jen těžko prodejce poženete k odpovědnosti. Právě zatajování nehod je u autobazarů taková nekalá praktika. Proto si dejte na podvody při prodeji aut dobrý pozor.

Pokud se pro autobazar přesto rozhodnete, doporučujeme si prodejce prověřit. K důležitým informacím a recenzím se dnes naštěstí díky internetu dostanete snadno a během pár minut.

Klíče od ročního vozu

Vyplatí se kupovat roční vůz?

U čerstvých ojetin je nabídka opravdu zajímavá. Za výrazně levnější cenu (až o 20% levněji) dostanete v podstatě nové auto. Nižší rozpočet pro koupi ojetiny je jednoznačně nejsympatičtější stránka věci. Další výhodou je i to, že jsou okamžitě dostupné. Vzhledem k tomu, že nabídka nových vozů v současnosti za moc nestojí, jedná se dobrou alternativu.

Nenechte se však uchlácholit sliby prodejce. Raději si na prohlídku přizvěte odborníka a koupi s ním prokonzultujte. U autosalonů a bazarů si pečlivě proklepněte technický stav a také to, zda auto nebylo bourané. U automobilky byste se s tímto problémem setkat vůbec neměli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články