Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Základní údržba vozidla, která prodlouží jeho životnost

Základní údržba vozidla, která prodlouží jeho životnost

0
Základní údržba vozidla, která prodlouží jeho životnost

Každé vozidlo potřebuje základní údržbu, aby spolehlivě fungovalo a dělalo vám úsměv na tvář. A tato údržba neznamená jen vůz umýt nebo vyčistit sedačky. Automobily jsou velice složité mechanismy a v pravidelných intervalech vyžadují výměny filtrů a kapalin. I přes svou složitost dokážou spolehlivě sloužit dlouhou dobu, ale to jen za předpokladu, že ony servisní intervaly nebudete přejíždet a automobil vždy dostane to, co si zaslouží a řekne.

Kdy vyměnit filtry?

Stav filtrů vozidla nemá vliv jen na zdraví auta samotného, ale i na to vaše. Proto je důležité vyměnit filtry v autě dostatečně brzo. V autě se nachází několik druhů filtrů, které vždy brání nečistotám v postupu vpřed, čímž udržují motorový prostor v čistotě. Opomenout nesmíme ani kabinový filtr, přes který jde do auta vzduch, který při jízdě dýcháte. Filtry ve většině případů stojí maximálně několik stovek korun a dokážou udělat velký rozdíl.

Jak vyměnit olej v motoru?

Motorový olej udržuje motor v chodu díky tomu, že snižuje tření a motor také chladí. Bez něj se za krátkou chvíli motor zadře a je po srandě. Jenže nebezpečný není pouze nedostatek olej, ale také jeho stav. Abyste udrželi motor v co nejlepším stavu, tak nesmíte podceňovat pravidelné výměny motorového oleje, které někteří motoristi často rádi oddalují. I při normálním používání olej postupně řídne a ztrácí své mazací schopnosti. A přece kvůli poměrně levné proceduře nebudete riskovat nenávratné poškození motoru.

Jak zvládnout malou opravu laku?

Občas se prostě stane, že přijdete k autu a uvidíte na něm nehezký šrám. Nebo si ho neopatrným parkováním přivodíte sami. Jakmile se z toho šoku psychicky dostanete, tak začnete přemýšlet nad tím, jak ho odstranit. Malé opravy laku dokonce zvládnete sami a nemusíte kvůli tomu ani jezdit do lakovny. Důležité je prvotní zhodnocení poškození a podle je toho vybírejte další postup. Odstranění malých poškození se věnujeme v článku Opravu laku zvládnete sami jednoduše a levně.

Jak se starat o turbodmychalo?

V dnešní době má většina automobilů přeplňování turbodmychadlem, díky kterým automobilky z malinkých objemů získávají obstojné výkony. V minulosti disponovaly přeplňováním hlavně diesely, ale dnes turbo najdete u většiny benzínů. Jsou to ony známé motory TSI a TFSI. Ačkoliv na to dnes automobilky nekladou důraz, tak i o moderní turba je potřeba se starat. Turbodmychadla jsou poměrně drahé součástky a s dodržováním několika základních bodů můžete norně prodloužit jejich životnost.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

kontrolky v autě

Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek

0
Automobily stále více technologicky vyspívají a disponují tak vyspělejšími a složitějšími funkcemi a bezpečnostními systémy, proto potřebují i sofistikovanější palubní počítače, jejichž hlavním úkolem...