Domů » Zajímavosti » Jak na spaní v autě? Bezpečně a pohodlně!

Jak na spaní v autě? Bezpečně a pohodlně!

0

Pokud už jste unavení klasickými ubytovacími službami a chcete vyzkoušet něco nového, není nic snadnějšího než spaní v autě. Nikdo vás nebude otravovat ohledně check-inu, ani budit s tím, že už musíte odejít. Zažijete dobrodružství a dostanete se blíž přírodě. A ta cena – zcela zdarma! Zní to jako idylka. Avšak má to svá specifika. Předně to chce řádnou přípravu. Od toho jsme tu my, abychom vám poradili.

Jak na spaní v autě? Bezpečně a pohodlně!

TIP: Plánujete zažít svůj roadtrip do vaší vysněné země? Podívejte se na náš článek: Jak si užít svůj roadtrip: Kompletní průvodce přípravou pro nezapomenutelný zážitek.

Vyzkoušejte, zda je vaše auto na tento typ cestování to pravé

Před cestou si vyzkoušejte, zda je vaše auto na nocování vůbec vhodné. Je jedno, jestli vlastníte hatchback nebo prostornější rodinný kombík. Je ale důležité, aby bylo dostatečně dlouhé a vy jste si v něm pohodlně lehli.

Pro vícečlennou partu je vždy lepší, když se dají sklopit a zarovnat všechna sedadla. Získáte tak poměrně velkou plochu na spaní. Druhou variantou je sklopit jen sedačky vzadu a spojit je s kufrem. 

Pokud nemáte v autě dostatek místa, spát můžete i ve stanu. Dejte si ale pozor na to, kde ho postavíte. Ne všude jsou benevolentní jako u nás v Čechách. Kromě stanu a osobního automobilu dnes narazíte i na kempování v dodávkách. Pokud vás tedy svoboda na cestách nadchne, proč do toho nejít naplno.

Myslete nejen na sebe, ale i na bagáž

Leží se vám dobře? Perfektní. Teď si do prostoru domyslete také zavazadla. Popř. malé děti, pokud vyrážíte s celou rodinou. Raději si zkuste dát do auta i nějaké cestovní kufry, abyste měli představu, jak se vejdete. 

Udělejte si pohodlí

Každý není dobrodruh a spaní jen tak na sedačkách ho neuspokojí. Na trhu naštěstí najdete spoustu šikovných vychytávek, díky kterým se ve voze budete cítit úplně jako v hotelu. Co se vyplatí pořídit?

Matrace

Na spaní v osobním autě je ideální nafukovací matrace. Večer ji nafouknete a ráno zase vypustíte. Výhodou je, že jsou skladné a nezabírají místo během přesunů. Pokud se s pumpičkou příliš nekamarádíte, k dostání jsou i samonafukovací varianty. U těch akorát stlačíte ventilek a počkat, až se sama napustí vzduchem. Případně vám pomůže kompresor do autozapalovače, kterým matraci pohodlně nafouknete. Molitanové příliš nedoporučujeme, zbytečně zabírají místo. 

Polštář

Někdo si vystačí s dekou nebo mikinou pod hlavou. Ale pokud byste takto spali delší dobu, vaše krční páteř vám rozhodně nepoděkuje. Pořiďte si do sady nafukovací polštářek. Je praktický a šetří místo.

Stínítka a zatemňovací clony

Slunce může být někdy po ránu pěkně nepříjemné. Obzvlášť v letních měsících. Stínítka či zatemňovací clony vás před ním ochrání, a vy si tak budete moci trochu přispat. Navíc vám zajistí dostatek soukromí.

auto na ceste

Pozor na zimu a horko

Zima je pěkný prevít. Především v horách vás může zaskočit, a to i během teplých měsíců. Vybavte se proto izolačními termofoliemi nebo plachtou na auto. Termofolie využijete také proti horku a slunečnímu svitu. Před zimou vás ochrání také dostatečně teplý spacák

Cestu si pečlivě naplánujte

Nezapomeňte naplánovat trasu. Pořiďte dálniční známky a také cestovní pojištění. Co se samotného kempování týče, myslete na přestávky na hygienu a dostatek pitné vody. Ta je důležitá nejen na pití, ale i pro vaši pojízdnou kuchyni a omývání. 

Pořádek je důležitý

Snažte se mít ve všem pořádek a prostor si zorganizovat. Pomohou vám v tom například kapsáře na sedadla, plastové vaničky, síťky do kufru atd. Pořádný úklid před cestou je samozřejmost. S průběžným úklidem už je to horší. Vysávat se dá na čerpacích stanicích. My jsme si oblíbili praktický AKU vysavač do auta. 

Jak vyřešit elektřinu 

V autě bez problémů dobijete drobnou elektroniku (telefon, navigaci atd.). Pokud vyrážíte v partě, raději si kupte rozdvojku, aby si mohlo nabíjet více lidí najednou. Kempy jsou ideální na dobíjení větších zařízení. Skvělým pomocníkem také může být powerbanka, dneska se vyrábí powerbanky s velkými kapacitami, které vám mohou vystačit i na několik dní v přírodě.

Jak vyřešit vaření

Bez teplého jídla, kávy nebo čaje to nikdy nebude dovolená se vším všudy. Vybavte se proto plynovým vařičem, trvanlivými potravinami a základním nádobím. Pokud se chcete opravdu rozšoupnout a užít si pohodové chvíle s rodinou na 100 %, kupte si přenosný elektrický gril a přenosnou ledničku. Tu využijete i na chlazení nápojů. 

Kde přespat

Ideální je parkovat v autokempech. Pokud se ale chcete odtrhnout od civilizace a zažít nějaké to dobrodružství, můžete přespat i někde stranou. Tomu se říká tzv. volné kempování. Ne všude je však povolené.

Seznam zemí, kde je volné kempování povolené

 • Bulharsko
 • Česko 
 • Estonsko
 • Finsko
 • Francie
 • Norsko
 • Polsko
 • Rumunsko
 • Skotsko
 • Švédsko

Ač je kempování povoleno, nesmí se nocovat v chráněných krajinných oblastech, vojenských objektech a na soukromých pozemcích. Vždy si raději udělejte průzkum o konkrétní lokalitě. Některé státy totiž zakazují kempovat například u pláží atd. Ve Španělsku se to zase liší kraj od kraje. Na Balkáně doporučujeme obezřetnost.

Spaní v autě ČR

V Čechách můžete kempovat a spát v autě všude kromě CHKO, NP, vojenských oblastí a soukromých pozemků.

Spaní v autě Slovinsko

Volné kempování je ve Slovinsku zakázané. Pozor – policisté si to opravdu hlídají a poblíž národních parků jsou pravidelné kontroly. Využijte kemp.

Spaní v autě Rakousko 

V Rakousku se „na divoko“ kempovat nesmí. Pokuty jsou opravdu vysoké. Proto si raději zaplaťte kemp. 

Seznam dalších zemí, kde je spaní „na divoko“ zakázané

 • Belgie
 • Chorvatsko
 • Itálie 
 • Maďarsko
 • Německo
 • Nizozemsko
 • Rusko
 • Řecko 
 • Slovensko
 • Srbsko
 • Švýcarsko

Zdroj: Web Ridestore.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články