Domů Dálniční známky a poplatky

Dálniční známky a poplatky

Chystáte se na cestu do zahraničí, ale dálniční známky a poplatky vám zamotaly hlavu? Ve většině případů se totiž stát od státu liší a někdy dá pořádně zabrat, aby se v tom člověk vůbec zorientoval. Právě proto jsme vám připravili kompletní přehled evropských zemí, díky kterému se vždy dozvíte potřebné informace ohledně platby dálničních poplatků v zemi, do které právě míříte. Abychom ušetřili váš cenný čas, tak stačí jednoduše na mapě kliknout na vámi zvolenou zemi, což vás automaticky pošle na stránku s informacemi. Případně můžete využít rozcestník s názvem a vlajkou země, který naleznete níže pod mapou.

Dálniční známky versus dálniční poplatky

Při cestování narazíte na to, že v některých zemích jsou potřeba dálniční známky, ale v jiných zase platíte dálniční poplatky za průjezd dálničního úseku na mýtných bránách. Můžeme si uvést několik příkladů. Dálniční známka v České republice je již dobře zažitá, stejně tak jako ta na Slovensku a v Rakousku. A co naši ostatní sousedé? V Polsku zaplatíte poplatky na mýtných bránách a v Německu je používání dálnic pro osobní automobily zatím zcela zdarma.

Dálniční známky v Evropě

Níže naleznete 10 evropských zemích, ve kterých je nutné k používání dálnic zakoupit dálniční známku. Země jsou seřazené dle abecedy.
Elektronické dálniční známky: e-viněty

Moderních technologií využíváme ve všech ohledech našeho života a placení mýtného již dnes není výjimkou. Každý rok více a více zemí zavádí takzvané e-viněty, což jsou v podstatě elektronické dálniční známky. Nabízejí hned několik výhod. Nehrozí situace, že jste na poslední benzínové pumpě před nájezdem na dálnici, a tam vám řeknou, že už jsou vyprodané. Nemusíte také čekat fronty, které se většinou tvoří před mýtnicemi. Přes internet je můžete koupit předem a vážou se na registrační značku vozidla. Vaše RZ následně stačí k tomu, aby byla platnost dálniční známky zkontrolována.Dálniční poplatky v Evropě

Níže naleznete země, ve kterých není nutná dálniční známka. Platba probíhá formou mýta. V mnoha zemích navíc nebudete platit pouze za používání dálnic a placených úseků, ale také za průjezd tunelů a mostů. Abyste na ně překvapeně nenarazili, tak jejich výpis i s cenou za projetí vždy najdete na stránce týkající se vybrané země. Stejně tak jsme do přehledu zavedli i země, v nichž se za využívání dálnic neplatí.