Domů » Zajímavosti » Svět zná nové Světové auto roku 2016!

Svět zná nové Světové auto roku 2016!

0

V předvečer ženevského autosalonu již tradičně proběhla volba Evropského auta roku. Tuto anketu, o jejímž výsledku rozhodují přední evropští novináři, vyhrál, stejně jako většinu podobných národních anket, nový Opel Astra.

Svět zná nové Světové auto roku 2016!

 

Astra letos zkrátka v Evropě kralovala. Na trůn se dokázala probojovat i u našich slovenských bratří. Jednou z mála zemí, kde si prestižní ocenění Auto roku Astra neodnesla, byla naše vlast. V České republice si bohužel Opel nedrží příliš dobrou pověst. Tuzemskou soutěž auto roku tak přirozeně zdvihla nad hlavu vlajková loď automobilky Škoda – Superb.

 

Světové auto roku

Nedávno se automobily utkaly v podobném klání opět. Tentokráte ale na mnohem větším kolbišti. Proběhlo totiž bedlivě sledované vyhlášení prestižní ankety Světové auto roku.
Do finálního výběru se probojovaly v každé z vyhlašovaných kategorií hned tři vozy.

 

Do kategorie World Car Design Of The Year byly nominovány vozy Jaguar XE, Mazda CX-3 a Mazda MX-5. Vítězství se dočkal japonský roadster MX-5, který se již od svého představení těší neuvěřitelné oblibě novinářů i veřejnosti.

 

Pořadatelé ankety samozřejmě myslí i na udržení životního prostředí matičky Země. Proto se již pravidelně vyhlašuje v anketě i „Zelené auto roku“. Zde se od užšího výběru dostaly Chevrolet Volt, Toyota Mirai a Toyota Prius. Vítězství si odnesla Toyota Mirai, která se stala prvním masově vyráběným automobilem poháněným energií vytvořenou z vodíkových palivových článků.

 

Aby nebylo ekologie až přes příliš, dočkali jsme se i vyhlášení nejlepšího sportovního automobilu roku. Zde bylo jako vítěz označeno Audi R8 Coupé, které dokázalo orazit Hondu Civic Type R a Mercedes-AMG C 63 Coupé.

 

Ke slovu se dostali i luxusní vozy. Zde se o titulu rozhodovalo mezi Audi Q7, BMW řady 7 a Volvem XC90. Vítězství si z této kategorie odneslo bavorské BMW.
A konečně. Do velkého finále hlavní kategorie večera, Světové auto roku, se dostaly vozy Audi A4, Mazda MX-5 a Mercedes-Benz GLC.

 

Jen málokdo čekal, že v takto tvrdé konkurenci dokáže s naprostým přehledem zvítězit Mazda MX-5. Přesto se tomu tak stalo a Mazda se svým sporťáčkem na hlavu porazila své německé rivaly přeplněné luxusem. Vítězství Mazdy MX-5 není ale bez opodstatnění. Mazda MX-5 se dokázala i v anketě Evropské auto roku umísti na druhém místě.

 

 

Na závěr se sluší zmínit i pravidla této soutěže. Kandidáty na zisk tohoto titulu vybírají světoví automobiloví novináři již půl roku. Pravidlem je, že automobil se musí prodávat minimálně na dvou světových kontinentech. Do konce roku 2015 se na seznamu dokonce pohybovalo i české želízko v ohni – Škoda Superb. Nakonec se ale do užšího výběru kandidátů nedostala.

 

Foto: Toyota

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články