Domů » Srovnání » TEST: Škoda Fabia 1 s motorem 1.2 HTP – Má ještě smysl?

TEST: Škoda Fabia 1 s motorem 1.2 HTP – Má ještě smysl?

0

Dnes se podíváme na jeden z dříve nejprodávanějších modelů značky Škoda. Do dnešních dob mnoho z těchto vozů brázdí naše silnice. Sice jim již nechal čas šrámy na karoserii, ale pořád se najdou pěkné kusy.

TEST: Škoda Fabia 1 s motorem 1.2 HTP – Má ještě smysl?

Má v dnešní době Škoda Fabia první generace smysl?

Toto je snad nejdůležitější otázka nejen pro tuto ojetinu, ale i další. Rovnou si řekněme, že ano. Škoda Fabia nám má stále ještě co nabídnout. Tento model si vydobyl své místo na slunci a to ne náhodou. Z mého hlediska se tehdy jednalo o velice slušný posun v oblasti designu a vybavenosti vozů. Pokud si vzpomeneme na Škodu Felicii, tak když přišla Fabia jednalo se o doslova novou éru. Srdce českých zákazníků si získávala i cenou, která tehdy nijak extra nevybočovala.

Cenovka

V dnešní době cena jedničkové Fabia klesla téměř na minimum. O to těžší však bývá vybrat pěkný kousek. Zub  času do mnoha karoserií těchto prvních Fabií vyhlodal kvůli korozi mnoho děr. Nicméně lze říci, že její cenovka začíná kolem 5000 Kč a roste, až po to co jsme ochotni za nějaký krásný schovaný kousek zaplatit. Myslím si, že rozumná cena je kolem 35 000 Kč, kdy se dají sehnat hezké kousky.

Na co si dát pozor

První generace Fabie nepatří mezi nějak zvláště záludné vozy a její problémy jsou takřka notoricky známé.

Koroze

Jak již zaznělo výše, první generaci Fabie už koroze doběhla. Mnoho kousků, už je doslova, jako „řešeto“. Kontrolujte klasická místa, jako jsou prahy, blatníky, spodky dveří i těch pátých. Pozornost věnujte i korozi podvozkových dílů a jejich nosných částí.

Škoda Fabia 1 koroze

Motor

To se především týká motorů 1.2 HTP, kdy bychom měli mít jistotu, že byly opravdu dělané servisní úkony (rozvody), které dělané být měly. Dále, zda motor nebere olej, auto nedýmí a nebo nenalezneme emulzi oleje ve vodě. A to stejné i u PD a to hlavně zda byl měněn olej jak měl.

Podvozkové díly a brzdy

Ty bych shrnul jen objektivně, díly na Fabii jsou opravdu levné a pokud si zvládnete tyto věci udělat doma sami, dá se nad spotřebním materiálem přivřít oči.

Fotogalerie

Motory

Do Fabie bylo montováno několik motorů a ne každý dosahoval stejných kvalit.

Benzín

1.0 MPi

Toto byl ten nejzákladnější motor Fabií. Většinou se vkládá do tzv. „oholených“ verzí pod přízviskem Junior. Motor je to bytelný a spolehlivý. Nemá příliš slabých stránek. Jedná se o čtyřválec s malým obsahem. Nečekejte však žádné archaické výkony, nicméně na popojíždění po městě a velmi klidné a defenzivní řidiče nejspíše postačí. Jeho výkon byl 37 kW.

1.2 HTP

Tento motor míval problémy s podpálenými ventily, spotřebou oleje, selhávajícím rozvodem, atd.  Verze HTP byly dvě a to dle počtu jejich ventilů. První verze s výkonem 40 kW měly 6 ventilový rozvod (dva ventily na válec), pozdější verze měly 12v (4 ventily na válec). Zlepšení se objevilo v roce 2006 (u 6ti ventilu 44 kW CHFA, BMM, kdy se motor bohužel dodává pouze do Fabie 2. generace (12 ventil BZG, CHTA, CEVA), ale obecně tyto motory trpěly na olej, uživatele i servis. S jízdou po dálnici si motor příliš nerozuměl, hlavně v jeho prvních verzích a spotřeba zde také rapidně rostla.

1.4 MPi

Tento motor byl spolehlivý. Neměl příliš slabých stránek. Pozor, i zde existovaly dvě verze a to 8v, nebo 16v. Rozhodně sahejte po té 8v, která je spolehlivější, kdy výkonově byly 44 a 50 kW. Motor je to jednoduchý a vcelku s normální spotřebou kolem cca 7L/100Km. Zde bych doporučoval častější výměny chladící kapaliny, kvůli opotřebovávání těsnění pod hlavou, jinak je to vlastně to, nač jsme byly zvyklí z Felicie. Motor není žádný střelec, ale nejede špatně.

2.0 MPi

Toto byl vrcholný benzínový motor známý i ze Škody Octavie 1. Měl 8v a byl to bytelný agregát a s Fabií uměl hnout, ale „hnout“ nečekejte nic extra. Nicméně pro normální řidiče uměl tento motor jet hezky, svižně a s Fabií si poradil. Spotřeba je zde dle nohy, dá se sním jezdit podobně jako s 1.4 MPi, ovšem to vyžaduje určitou dávku sebezapření i plynulosti, jinak má apetit už jen vzhledem k objemu o něco větší. Jedná se však o zajímavou a vzácnější motorizaci, která by stála za hřích.

Nafta

1.4 TDI PD

Jedná se o tříválec diesel se vstřikováním PD. Jako každé PD i toto je choulostivé na olej. Má taky vyvažovací hřídel, což není ideální, ale dá se s tím žít. Má několik výkonových verzí. Osobně bych rozhodně nebral verzy s DPF filtrem. Za mě se nejedná o vyloženě špatný motor a osobně bych po něm sáhl spíše, než po 1.2 HTP. Taky spotřeba není špatná a na Fabii stačí.

1.9 SDI

Toto je jeden z mých favoritů. Tento motor je jednoduchý a bytelný. Nemá turbo, takže o jednu věc co se může pokazit méně. Je extrémně spořivý, ale není to žádný výkonový zázrak. Dá se však s přivřením očí říci, že na Fabii dostačuje. Nebudete sice trhat rychlostní rekordy, ale za to pojedete velice úsporně. Motor nemá mnoho slabin, byť už na něm zub času zahlodal a nejhorší věcí, co by se vám mohla pokazit je vstřikovací čerpadlo, ale dá se sehnat repas třeba kolem 14 000 Kč i levnější. Pak se dá říci, že zbytek je bytelný.

1.9 TDI PD

Tento motor je vlastně ten, který naleznete i ve Škodě Octavii. S Fábií dokáže pěkně zahýbat a není mu příliš co vytknout. Je však vcelku těžký a bude více namáhaná přední náprava a její životnost bude kratší než u benzínových verzí, to je však obecně známý fakt u dieselových motorů. 

RS 1.9 TDI PD 96 kW

Verze 1.9 TDI PD se objevila i v RS verzi tohoto stroje. S výkonem 96 kW má tak tahle Fabie sil na rozdávání a jedná se o docela svižnou střelu. Jedná se o úsporný a zároveň “rychlý” vůz. Mě osobně se Fabia RS 1. generace moc líbí a myslím, že je to velmi dobrá koupě.

Proč ji koupit?

  • Cenovka.
  • Za tu cenu se jedná o skvělé auto.
  • Levný servis.
  • Tento vůz vyservisujete doslova za „hubičku“ a servis zvládne, kde kdo.
  • Ve verzi kombi navíc dostane zajímavý prostor za pár korun.

Jak jezdí?

Námi testovaný vůz má pod kapotou motor 1.2 HTP s 6v a 40 kW a vyroben byl v roce 2005. Musím uznat, že auto jezdí pěkně. Vždy se mi líbil určitý jízdní komfort, který Fabie na svou třídu poskytuje. Jede zlehýnka a lehce. Je to zvláštní, ale jedničková Fabie mě baví řídit. Auto je i po letech hezky tiché a jelikož je postaráno, tak i podvozkově pevné. Tento vůz měl jen jednoho majitele a je to znát.  Bavit se o řezání zatáček nebo sportovních dojmech je u Fabie asi mírně úsměvné, hlavně u této verze, ale je to zkrátka fajn.

Interiér a infotainment

Interíer Fabie se mi vždy líbil. Přijde mi přehledný a velmi dobře zpracovaný. Ani po letech nejeví nějaké extra opotřebení , je stále hezký a nevrže. Sedačky jsou vcelku komfortní a je tu, tak nějak vše, co řidič potřebuje. Tato verze má jen základní výbavu a nenaleznete tu ani klimatizaci. Komfortem tak jsou pouze přední okna v elektrice, proto nemá moc smysl se zaměřovat na vybavenost vozu.

Exteriér

Stejně, jako interiér i exteriér Fabií mám rád. Tato verze v sedanu se mi líbí asi nejméně a nejraději mám kombi, ale je to taková zvláštnost. Přemýšlel jsem nad významem sedanu, ale nic praktického, ani vzhledově prospěšného mne nenapadlo. Přijde mi to, jako takový „zbytečný“ módní výstřelek.  Líbí se mi přední maska vozu, která působí mohutnějším dojmem. Z mého hlediska není vozu co vytknout, nejspíš, protože mám stále zakořeněné to, že když toto auto vyšlo, strašně moc se mi líbilo, takže mne to nejspíše poznamenalo. Nyní to hodnotím kladně, není to nic s čím oslníte okolí, ale účel to splní. Nicméně vzhled první generace, je za mne mnohem lepší než té druhé, která na mě působí, jako „koza“.

A co slavné HTP?

Tenhle motor má trochu jiný projev, než na jaký jste u čtyřválců zvyklí, neboť tříválec zní jinak. Mě se vždy s „Hátépéčkem“ jezdilo hezky, i když jsem jich viděl několik umřít. Na popojíždění po městě, na nákupy i chatu není absolutní problém. Na to, že se jedná o malý motůrek nejede zas tak zle. Na takové poježděníčko „okolo komína“ bohatě stačí. Spotřeba je moc dobrá a to kolem 5L/100Km. Nejspíše bych denně dálniční provoz s tímto motorem, asi nechtěl absolvovat, ale není v podstatě nic na co bych si stěžoval. Ano, dnes už jsou vozy mnohem rychlejší a technologie šla kupředu, proto bude předjíždění o předvídavosti a obtížnější, i tak se sním dá žít.

Tento kousek je zachovalý…

Auto je v mojí rodině a má poctivých cca 100 000 km. Je to neuvěřitelné, ale na přední nápravě jsou stále původní podvozkové díly. Byly zatím měněny jen brzdy a to je klasický spotřební materiál a jeden zapalovací modul svíčky a zadní tlumiče, kdy jeden vytekl. Zbytek byl jen olejový servis a výměna svíček, filtrů a toho potřebného. Nejhorší závadou byl asi nefunkční termostat, jinak je více méně vůz v původním znění. Je to opravdu zachovalé auto a jezdit s ním je i po letech radost.

Kufr

Kufr sedanu je samozřejmě méně využitelný než u kombi. Dá se však říci, že je větší než u hatchbacku. Limitem je však nakládací otvor, který je zde malý. Tuto variantu bych pro rodinu příliš nedoporučoval. Stěží bych zde naložil rybářské pruty, kočárek a další potřebnou výbavu „správného fotra“.

Zadní lavice

Té přední se nemá cenu příliš věnovat. Dvě sedačky a dva dospělý lidé, nebo v případě převozu novorozence, tak vajíčko. Zadní lavice je pro dva dospělé a tečka. 3 se tam nevměstnají, alespoň ne normálně velcí lidé. I tak si zde vložíme dětské sedačky a prostor měříme, viz přiložené fotografie. Neboť pokud v předu sedí rodiče a vzadu mají své dva potomky, tak to dává větší smysl.

Ceny náhradních dílů

Zde si shrneme pár cen:

  • Olejový servis a filtry (olej 5W40 nor. 502.00 4L, olej. filtr, vzduch. filtr. paliv. filtr) celkem: cca 1000 Kč
  • Přední kotouče a desky: 2 ks kotouč, 4 ks desky cca 1600 Kč
  • Přední tlumič (komplet): 1 ks tlumič KYB, 1 ks horní uložení SKF, prachovka, 1 ks pružina Losrjorse: cca 2000 Kč 

Verdikt

Jak již celou dobu naznačuji, Škoda Fabia první generace ještě nepatří do „věčných lovišť“, alespoň ne ty pojízdné a zachovalé. Stále si v ní dokážu představit cestovat a jistě se najdou lidé, kterým ještě poslouží. Shrňme si tedy její klady i negativa.

Plusy a mínusy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články