S pojmem chiptuning jste se již určitě setkali. Často se slovo chiptuning přímo spojuje s nižší spotřebou a lepší dynamikou auta. Jak je ale něčeho takového vůbec možné dosáhnout? A je to vlastně možné? Vždyť automobily jsou přece od výroby dokonale vyladěny automobilkami tak, aby fungovaly co možná nejefektivněji. Dává tedy smysl nechat upravit tovární ladění auta a jaké to přinese dlouhodobé pozitiva? Podívejme se také na to, jak je na tom po chiptuningu záruka a výdrž samotného motoru.
Co je to chiptuning?
Chiptuning je způsob optimalizace řídící jednotky vozu. Řídící jednotku mají všechny moderní auta, takže nemusíte přemýšlet nad tím, jestli je vaše auto možné tímto způsobem upravit. Optimalizací parametrů zapsaných v paměti řídící jednotky je možné zvýšit výkon a točivý moment. Některé zdroje udávají, že je možné navýšit výkon až o 35 %. Konečné výsledky se vždy odvíjí od modelu vozu, typu motoru a také závisí na schopnostech úpravce. Nikdy svůj vůz nesvěřujte člověku, kterému s úpravou vozu zcela nevěříte.
Nikdy svůj vůz nesvěřujte člověku, kterému s úpravou vozu zcela nevěříte.
Co je to řídící jednotka motoru ECU?
Řídící jednotka motoru je v podstatě takový malý počítač, který řídí chod motoru. Pomocí množství čidel a senzorů sbírá informace o tlacích, otáčkách a také třeba o rychlostech. Ty následně zpracovává a podle nich ovlivňuje funkci akčních členů motoru. Mezi ně patří vstřiky, regulace turbodmychadla, a podobně. Řídící jednotka má uložené různé mapy, které podle daných podmínek ovlivňují chod motoru.
Co vše je potřeba při chiptuningu upravit
Protože jsou motory velice komplexní a složité, tak je potřeba pochopit, že ani u chiptuningu nestačí nastavit například tlak turba na maximum. Při chiptuningu se pracuje s otáčkami motoru, teplotou motoru a zatížením, přičemž je potřeba stále myslet na rozumnou spotřebu vozu, jízdní vlastnosti a výfukové splodiny. Tady se mohou objevovat rozdíly podle toho, kde je auto provozováno. Některé země nejsou tolik přísné na emisní normy a někde se třeba tankuje méně kvalitní palivo. Výrobci proto v základu nastaví motory tak, aby mohly být provozovány v různých oblastech, čímž ušetří finance, ale vy z vozu můžete dostat více. Výkon motoru je i kvůli životnosti automobilkou údajně nastaven zhruba na 60 %.
Jaké vozy je možné upravit?
Jak jsme si již řekli, tak chiptuning je způsob úpravy řídící jednotky. A také jsme si řekli, že řídící jednotku mají všechny moderní vozy. Z toho je tedy jasné, že upravit je možné doslova libovolný typ vozidla a nezáleží na tom, jestli se jedná o MPV, hatchback, sportovní sedan nebo rodinný kombík. Ve většině případů se upravují hlavně turbodmychadlem přeplňovaná auta, ale chipovat je možné i atmosférické motory. Vzpomeňme třeba druhou generaci Škody Superb s atmosférickým motorem 3,6 litru, kde je možné z původních 191 kW chiptuningem zvýšit výkon až na 210 kW.
Kde udělat chiptuning?
Jak jsme již zmiňovali výše, tak svůj vůz svěřte pouze lidem, kteří mají zkušenosti a můžete jim s klidným svědomím auto přenechat. Snažte se vyhledat co nejvíce recenzí a zjistěte si, jestli už úpravce má zkušenost s vaším typem motoru. Aby byla úprava motoru optimální, tak je potřeba, aby byla odladěna dlouhodobějším testováním.
Životnost automobilu po chiptuningu
Zde hodně záleží na tom, kde si vlastně auto necháte upravit. Jedině důkladným testováním se zjistí, jestli se po několika tisících kilometrů neobjeví nějaké závažné problémy. Při správné optimalizaci řídící jednotky při chiptuningu je kladen důraz na životnost motoru, převodovky, spojky a dalších komponent. Myslete také na to, že pokud je již něco „načaté“, tak tomu rozhodně chiptuning nepomůže. Takové odcházející turbo tak bude mít ještě kratší život.
Končí záruka u nových vozů po provedení chiptuningu?
Firmy, které se chiptuningem zabývají udávají, že v případě pravidelného servisu není možné jakoukoliv úpravu softwaru zjistit. Pro její odhalení by se musel technik v upraveném autě projet. Jak je tomu v reálu, tak to bohužel z vlastních zkušeností nemůžeme potvrdit. V případě výrobní vady na vozidle ale většina firem nabízí možnost, kdy vrátí řídící jednotku do původního stavu. Při výběru firmy pro úpravu vozu se tedy nezapomeňte zeptat ani na tuhle maličkost.
Úvodní foto: vtechdyno.eu