Vlhkost v autě: Jak se jí rychle a efektivně zbavit?

0
1196
Vlhkost v autě
Vlhkost v autě

Nejspíš to sami velice dobře znáte. S příchodem zimní sezóny si začnete všímat toho, že se vám mlží okna. To vám nejen prodlužuje dobu přípravy před odjezdem automobilu, ale mlžit se mohou také za jízdy. A to má vliv na bezpečnost jízdy. Po internetu koluje velké množství babských rad a osvědčených produktů. Tak se pojďme podívat na různé způsoby, jak vyřešit mlžení oken v autě. 

Vlhkost v autě je častý problém

V jednom z průzkumů pojišťoven dokonce vyšlo najevo, že mlžení oken je v zimě ta nejotravnější věc, která trápí české řidiče. Hned za mlžícími okny skončily zamrzlá okna, zamrzlé dveře, zamrzlé zámky a další problémy spojené s nízkými teplotami nebo mrznoucími dešti. 

Jak předejít zamlžení oken?

Okna se mlží kvůli výskytu vlhkosti v kabině vozu, tudíž je potřeba řešit přímo příčinu a ne důsledek. Vlhkost se v zimě v autě tvoří častěji, protože si do něj nosíme sníh a vodu na botách. Vodu následně nasají koberečky a polstrování. Pokud se nevysuší například intenzivním topením, tak mohou nastat problémy. Po dalším nastartováním vozu a zapnutím topení se začne voda odpařovat

Jak se zbavit vlhkosti v autě?

V ideálním případě se tak snažte interiér automobilu udržovat suchý a vyvětraný, aby se v něm nedržela vlhkost. Vhodné jsou v zimních měsících také gumové koberečky. K těm má spousta lidí odpor, ale automobilky je v hezčí formě zařadily do takzvaných Winter packetů. Voda z nich jde snadno vylít a nenasáknou ji. Dalším častým problémem je znečištěný kabinový filtr, který můžete znát také pod označení pylový filtr. Ten byste měli jednou ročně vyměnit, aby v něm nebyly nečistoty, které následně drží vlhkost.

Jak zachycovat vlhkost v autě

Možností, jak se zbavit vlhkosti, je také její aktivní zachytávání. K tomu můžete použít speciální prostředky, které jsou většinou ve formě pytlíčků. Ty můžete znát například z balení elektroniky nebo krabic od bot. Na trhu najdete i speciální odstraňovače vlhkosti, které stačí jen vybalit a umístit do interiéru automobilu. 

Jak zabránit mlžení oken v autě?

Co dělat, když sednete to auta a přes okna skoro nevidíte? Před pokusy o řešení problémů s klimatizací se dejte do manuální práce. Důkladně oškrábejte námrazu z oken a omeťte sníh. Díky tomu se okna prohřejí mnohem rychleji a vy tak dříve okna odmlžíte. Neopomeňte ani tolik důležité důkladné vyvětrání. Při škrabání oken si tak třeba nechejte otevřené okno nebo dveře. Dejte si ale pozor, aby vám nepadal sníh do auta. Během odjezdu je vhodné nechat trošku otevřené okno a ventilátory na maximum, aby se vlhkost dostávala co nejsnadněji ven. Ventilátory nasměrujte na okno, topení dejte na maximum a hlavně vypněte vnitřní cirkulaci vzduchu. Dobrým řešením je také klimatizace, jelikož vysušuje vzduch.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno