Domů » Vozidlo » Vlhkost v autě: Jak se jí rychle a efektivně zbavit?

Vlhkost v autě: Jak se jí rychle a efektivně zbavit?

0

Nejspíš to sami velice dobře znáte. S příchodem zimní sezóny si začnete všímat toho, že se vám mlží okna. To vám nejen prodlužuje dobu přípravy před odjezdem automobilu, ale mlžit se mohou také za jízdy. A to má vliv i na bezpečnost jízdy. Po internetu koluje velké množství různých babský rad, osvědčených produktů nebo postupů, jak se kondenzace uvnitř vozu zbavit. Pojďme se také podívat na to, proč se v autě kondenzuje voda a jak kondenzaci v autě zastavit nadobro.

Vlhkost v autě: Jak se jí rychle a efektivně zbavit?
Vlhkost v autě

Vlhkost v autě je častý problém

V jednom z průzkumů pojišťoven dokonce vyšlo najevo, že mlžení oken je v zimě ta nejotravnější věc, která trápí české řidiče. Hned za mlžícími okny skončily zamrzlá okna, zamrzlé dveře, zamrzlé zámky a další problémy spojené s nízkými teplotami nebo mrznoucími dešti. 

Co způsobuje kondenzaci ve vozidle?

Kondenzace vlhkosti uvnitř vozidla dochází především proto, když je teplota uvnitř vozidla rozdílná s teplotou venkovní. Teplý vzduch z vozidla se střetne se studeným čelním sklem a změní se z vodní páry na obyčejnou vodu. Kondenzace se může objevit kdykoliv během dne. Avšak ranní kondenzace vlhkosti na oknech a čelním skle je nejčastější. 

Kondenzaci vlhkosti ve vašem autě může způsobovat mnoho různých faktorů. Ty nejčastější jsou: dech řidiče a spolujezdců, domácí zvířata, které převážíte ve vozidle nebo také mokré věci či oblečení. Nezapomeňte, že například potravinový odpad nebo nápoje v autě také vytváří další vlhkost. Dalším problémem může být i špatná těsnost vašeho vozidla nebo také dlouho otevřená okna při deštivém nebo vlhkém počasí.

Jak předejít zamlžení oken?

Okna se mlží kvůli výskytu vlhkosti v kabině vozu, tudíž je potřeba řešit přímo příčinu a ne důsledek. Vlhkost se v zimě v autě tvoří častěji, protože si do něj nosíme sníh a vodu na botách. Vodu následně nasají koberečky a polstrování. Pokud se nevysuší například intenzivním topením, tak mohou nastat problémy. Po dalším nastartováním vozu a zapnutím topení se začne voda odpařovat

Jak se zbavit vlhkosti v autě?

Zastavení kondenzace vlhkosti v autě není jednoduchá věc. Možná si kladete otázku, jak zastavit kondenzaci vlhkosti uvnitř auta? Důležité je dodržovat několik pravidel, které vás zbaví jak kondenzace na oknech a čelním skle, ale také uvnitř celého vozidla. Zároveň tím předcházíte i vzniku plísně, která se dlouhodobou vlhkostí v automobilu může vyskytnout.

V ideálním případě se snažte interiér automobilu udržovat stále suchý a vyvětraný, aby se v něm nedržela vlhkost. Vhodné jsou v zimních měsících také gumové koberečky. K těm má spousta lidí odpor, ale automobilky je v hezčí formě zařadili do takzvaných Winter packetů. Voda z nich jde snadno vylít a voda se nikam nevsákne.

Dalším častým problémem je znečištěný kabinový filtr, který můžete znát také pod označením pylový filtr. Má za úkol čistit vzduch, který vstupuje do vozu. Ten byste měli jednou ročně vyměnit, aby v něm nebyly nečistoty, které následně také drží vlhkost.

Další možností je odstranit mokré oblečení nebo vlhké předměty, jako například mokrý deštník, promočená bunda či boty od sněhu. To jsou věci, které ve vašem automobilu také způsobují kondenzaci vody. 

Nezapomeňte také zkontrolovat a popřípadě osušit sedadla a čalounění. Pokud jsou autosedačky vlhké, můžete je vyhříváním v autě postupně vysušit a zbavit tak vlhkosti. Dalším tipem je použití fénu, který to zvládne podstatně rychleji.

Pokud máte tu možnost, parkujte své vozidlo v garáži. Garáž ochrání vašeho vozidlo před nepříznivými klimatickými podmínkami. Výhodou je i to, že celé auto, a především čelní sklo nemusíte zbavovat ledu nebo sněhu. Pokud je to možné, nechte okna otevřená klidně i několik hodin, aby mohla vlhkost odcházet ven, avšak pokud je to pro vás bezpečné. 

Dalším způsobem, jak aktivně zastavit kondenzaci v autě je pomocí klimatizace. Zapněte klimatizaci a ta se postará o zbytek.

Jak zachycovat vlhkost v autě

Máte problémy s kondenzací vlhkosti uvnitř vašeho automobilu? Možností, jak se zbavit kondenzace vlhkosti, je také její aktivní zachytávání. K tomu můžete použít speciální prostředky, které snadno koupíte v obchodě, babské rady, které jsou účinné nebo vyrobit svůj vlastní pohlcovač vlhkosti. 

  • Pořiďte si bezdrátový odvlhčovač vlhkosti určený do automobilu. Výhodou je, že je možné jej umístit kdekoliv ve vašem vozidle. Vybírejte podle výkonu a také zdali je šetrný k životnímu prostředí. Protože jej budete používat v malém a uzavřeném prostoru. 
  • Vyzkoušejte jedlou sodu. Otevřete krabici jedlé sody a umístěte ji do vašeho automobilu. Jedlá soda postupně bude absorbovat vlhkost a mimo to také odstraní nepříjemné pachy, které se mohou v autě vyskytovat.
  • Nasypejte stelivo pro kočky do dlouhé podkolenky. Stelivo umí absorbovat vlhkost a umí odstranit nežádoucí pachy. Další možností je koupit celý pytel steliva a mít ho takto celý ve vozidle.
  • Sáčky naplněné silikagelem umístěte na palubní desku. Uvádí se, že jsou velmi účinné. Jsou to ty pytlíčky, které najdete v balení elektroniky, v krabici od bot nebo v oblečení. Umí perfektně absorbovat vlhkost. 

Jak zabránit mlžení oken v autě?

Co dělat, když sednete do auta a přes okna skoro nevidíte? Nejprve se musíte zbavit sněhu a ledu. Důkladně oškrábejte námrazu z oken a omeťte sníh po celém vozidle. Díky tomu se okna prohřejí mnohem rychleji a vy tak dříve okna odmlžíte. Nezapomeňte ani tolik důležité důkladné vyvětrání. Při škrábání oken si nechejte otevřené okno nebo dveře. Dejte si ale pozor, aby vám nepadal sníh do auta. Během odjezdu je vhodné nechat trošku otevřené okno a ventilátory na maximum, aby se vlhkost dostala co nejsnadněji ven. Ventilátory nasměrujte na okno, topení dejte na maximum, a hlavně vypněte vnitřní cirkulaci vzduchu. Dobrým řešením je také klimatizace, jelikož vysušuje vzduch.

Zabraňte zamlžování oken pomocí krému na holení

Pokud jste zoufalí a nefungují vám žádné návody a postupy, které jsme zmínili ve článku, tak můžete vyzkoušet netradiční návod a zbavit se tak kondenzace na vnitřní straně oken vašeho automobilu. Obyčejná pěna nebo krém na holení umí odstranit vlhkost ze všech oken ve vašem vozidle. Postup je velmi jednoduchý. 

  1. Nejprve očistěte a vysušte všechny okna od vody a vlhkosti. Použijte hadřík z mikrovlákna nebo obyčejnou papírovou utěrku.
  2. Vezměte si krém na holení na bázi pěny a nastříkejte jej na hadřík nebo papírovou utěrku.
  3. Hadříkem pěnu rozetřete na okna a důkladně rozetřete i do každého rohu.
  4. Pěna vytvoří na vašem skle ochrannou vrstvu, která nedovolí, aby se na něm vytvářela další vlhkost. 
  5. Okna, na které byla použita pěna se nebudou mlžit až několik dní.
  6. Pokud se okna začnou zamlžovat, postup opakujte, dle potřeby.

V tomto videu najdete postup a také rozdíl mezi tím, jak vypadá okno ošetřené holící pěnou a jak se kondenzuje voda na okně bez ošetření. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články