Potřebujete ze svého automobilu odpojit autobaterii a nevíte, jak na to? Připravili jsme pro vás návod, jak to zvládnout v 7 jednoduchých krocích. Podívali jsme se také na zásady bezpečnosti i na to, jak odpojit autobaterii bez ztráty paměti.
Kdy autobaterii odpojujeme?
Autobaterii odpojujeme ve 3 případech. Kvůli:
- výměně,
- dobití,
- údržbě.
Výměna autobaterie připadá na každé dva roky až pět let. A abyste mohli starou vyměnit za novou autobaterii, nebo provést její nabití, musíte ji odpojit. Že nastal čas poznáte například podle nefunkčnosti systému stop-start nebo podle toho, že dlouho trvá, než motor naskočí. U starších vozů se zase ozývají zvláštní zvuky při studeném startu.
Ale pozor – chyba nemusí být nutně jen v autobaterii. Existuje spousta důvodů, proč auto nejde nastartovat. Může jít třeba o poškozený alternátor. Kdybyste si nevěděli rady a baterie byla v pořádku, navštivte technika.
Stav baterie byste měli kontrolovat průběžně a udržovat ji ve stavu optimálního nabití. Napětí by nemělo klesnout pod 12,2 V. Rozhodně nečekáme na to, až bude na hodnotě 0 V. Více se dozvíte v článku Jak nabít autobaterii.
Co se údržby týče, někdy je potřeba autobaterii odpojit. To proto, aby nedošlo k potížím s elektřinou, které by mohly ohrozit auto, nebo hůř, vás samotné.
Jak bezpečně odpojit autobaterii
Ještě, než začnete autobaterii z auta vyndávat, měli bychom si říct něco o zásadách bezpečnosti. Přeci jen se jedná o věc, která může být nebezpečná.
Zjistěte, kde je autobaterie umístěná. Některé vozy ji mají pod přední kapotou, jiné v zadní části kufru. Při manipulaci s baterií se chraňte pracovními rukavicemi a ideálně také pracovními brýlemi. Dále budete potřebovat klíče nebo ořechy (na autobaterii většinou klíč č. 10).
Na celý proces budete potřebovat nějaký čas, počítejte okolo 30 až 40 minut. Není radno spěchat. Ujistěte se, že máte všechny pomůcky po ruce a můžete se do toho pustit.
Jak vyndat autobaterii z auta
Vypněte zapalování a otevřete kapotu
Abyste předešli úrazu, musíte před odpojováním baterie z auta vypnout vozidlo. V případě, že jste právě teď přijeli do garáže, vyčkejte alespoň půl hodiny, než motor a baterie vychladnou. Zatáhněte za páčku a uvolněte západku kapoty. Obvykle ji najdete v blízkosti sedadla řidiče.
Najděte záporný pól
Pokračujte tím, že najdete autobaterii. Poznáte ji podle toho, že vypadá jako větší kvádr a vedou k ní dva tlusté kabely. Teď budete hledat záporný pól. To je elektrický kontakt, který je obvykle na horní straně baterie s připojeným kabelem. Je označený symbolem „−“ a většinou má černou plastovou krytku. Oproti tomu „+“ znamená kladný pól a je označený červeně.
Uvolněte matici na záporném pólu
Teď přišla chvíle na to vzít do ruky klíč. Klíčem povolíte matici upevňující kabel s baterií. To proto, aby se kabel nedotýkal karoserie nebo jiného kovu. Mohlo by dojít k jiskření. Matici uvolníte otáčením proti směru hodinových ručiček.
Odpojte kabel od záporného pólu
Jakmile uvolníte matici, odpojte kabel od záporného pólu a dejte ho stranou. Některá moderní vozidla mají kabely „zapečetěné“ nebo připevněné ke sloupku či vaničce akumulátoru. V těchto případech budete možná potřebovat speciální nástroj na odstranění kabelu baterie. Optejte se na něj v autoservisu.
Zopakujte postup u kladného pólu
To, co jste udělali u záporného pólu, nyní proveďte také u pólu kladného. Uvolněte matici a odpojte kabel.
Vyjměte baterii a očistěte prostor
Některé baterie jsou nad horní částí jištěné pojistnou svorkou s maticemi. Ty opět uvolněte klíčem a svorku dejte pryč. Následně vyjměte baterii. Udržujte ji vždy ve vodorovné poloze a manipulujte s ní opatrně. Prostor pod baterií očistěte (pomůže vám brusný papír nebo starý kartáček na zuby).
Baterii vraťte na místo
Jakmile budete připravení, vraťte nabitou baterii na místo, případně vložte novou autobaterii. Ujistěte se, že zapojujete kladný pól ke kladné svorkovnici a záporný pól k záporné svorkovnici.
Kladnou svorkovnici vložte do kladného pólu baterie a dotáhněte matici. Opakujte se zápornou svorkovnicí a záporným pólem. Jak vidíte, postup je opačný, než když jste baterii odpojovali.
Jak odpojit autobaterii bez ztráty paměti
Po prvním startu si nejspíš všimnete blikání kontrolek. Palubní počítač hlásí chyby. To je po výměně autobaterie normální. Z článku totiž neustále odebírá proud kvůli uchovávání informací, a když tento proud odpojíte, dojde ke ztrátě dat – paměť se vynuluje a s ní předvolby a parametry zařízení a ovládacích jednotek jako je GPS, tachografy, mezistavy elektronicky řízených sedaček, hodiny, autorádio, alarm atd.
Na vás tedy je vše potřebné znovu nastavit. Něco zvládne počítač sám, ale například čas a datum, a možná i další věci, budete muset nastavit vy, případně zajet do servisu.
Jestli chcete předejít ztrátě paměti, palubní systém přepněte na záložní zdroj, který ho bude napájet během procesu výměny. Tento krok je ale možný jen u moderních aut, navíc se jedná o celkem složitou operaci, kdy je nutné postupovat podle pokynů výrobce. Mohou to za vás udělat v ověřeném autoservisu.
Pozor na správné uskladnění
Jestli odpojujete baterii kvůli tomu, že hodláte auto na delší dobu odstavit, nezapomeňte, že plně nabitá baterie s odpojeným záporným kabelem vydrží nabitá 6 měsíců až 1 rok. Kabel musíte po odpojení dostatečně odsunout a ideálně i zajistit. Na místě ho udržíte třeba stahovací páskou. Další možností je pořídit spínač pro autobaterii.
Nejčastější dotazy
Nejprve vypněte zapalování a otevřete kapotu. Odpojte kabel od záporného pólu a potom pokračujte kladným pólem. Detailní postup najdete v článku.
Připravte si pomůcky – klíč, ochranné brýle a rukavice. S baterií manipulujte opatrně a držte ji ve vodorovné poloze.
Jestli chcete předejít ztrátě paměti, palubní systém přepněte na záložní zdroj, který ho bude napájet během procesu výměny. Tento krok je ale možný jen u moderních aut.