Autolékárnička 2018 – Co musí obsahovat

0
189

Od 1. října 2018 vejde v platnost novela upravující povinnou výbavu lékárniček. Najdete ji na aktualizovaném seznamu povinné výbavy.

Lékárnička patří do základní výbavy každého vozu i motocyklu. Jedná se také o nejčastěji kontrolovanou věc při policejní prohlídce. Proto je velice důležité mít takovou, která splňuje nejnovější požadavky. Je tak důležité dát si pozor na expirační dobu lékárničky, kterou s sebou vozíte. Policista vás totiž může pokutovat. Ten hodnější vás možná jen napomene a vy si ji pojedete nejkratší cestou koupit. Co tedy v lékárničce mít, aby splňovala nejnovější požadavky a zákony?

Ne každý druh vozu může mít lékárničku se stejným obsahem. Začneme tedy autolékárničkou nejrozšířenější. Tou je lékárnička pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta. Musí tedy obsahovat:

 • Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2) – 3 ks
 • Obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2) – 3 ks
 • Šátek trojcípý (z netkaného) textilu (délka stran nejméně 960 × 1360 × 960 mm) – 2 ks
 • Náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm × 5 m, minimální lepivost 7 N/25 mm) – 1 ks
 • Náplast s polštářkem (velikost 8 cm × 4 cm, minimální lepivost 2,5 N/cm) – 6 ks
 • Obinadlo škrticí pryžové (60 × 1250 mm) – 1 ks
 • Rouška plastová (20 × 20 cm, tloušťka 0,05 mm) – 1 ks
 • Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu – 1 ks
 • Nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka minimálně 14 cm – 1 ks
 • Isotermická fólie o rozměrech nejméně 200 × 140 cm – 1 ks

A co musí mít při sobě řidič motocyklu? Netýká se to mopedů a cyklistů.

 • Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2) – 1 ks
 • Obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2) – 1 ks
 • Šátek trojcípý (z netkaného) textilu (délka stran nejméně 960 × 1360 × 960 mm) – 1 ks
 • Náplast s polštářkem (velikost 8 cm × 4 cm, minimální lepivost 2,5 N/cm) – 3 ks
 • Obinadlo škrticí pryžové (60 × 1250 mm) 1ks
 • Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu – 1 ks

Platnost autolékárničky

Lékárničky mají klasicky expirační dobu na čtyři roky. Po uplynutí této doby nemusíte měnit celou, ale jen její určité části. Nejdůležitější je právě expirační doba předmětů uvnitř, ne jejich obalu. Než ale měnit jednu věc po druhé, tak raději zajedete do obchodu a koupíte si ji celou. Ušetříte čas a možná i peníze. Při výběru nové lékárničky dbejte na obsah odpovídající regulím a jejich trvanlivost. Dalším častým omylem je, že po otevření ztratí platnost. To rozhodně není pravda. Vše se totiž váže hlavně na její obsah a jeho trvanlivost.

Pokud má jedna věc v lékárničce prošlou trvanlivost, tak ztrácí trvanlivost celá lékárnička. Podle Policie ČR se taková situace bere tak, že lékárničkou v podstatě vůz vybavený není. Podivné, ale řídit se tím musíme.

Ono o „prošlé igelitové roušce a obvaze“ se již dlouho diskutuje. Praktická využitelnost těchto předmětů se nijak nemění, ale ze zákonu je měnit musíme.

Kam ji umístit

Požadavky se nemusíme řídit jen v případě obsahu, ale také kam ji umístit. Nejdůležitější je, aby nebyla umístěna na přímém slunečním světle. Hodit ji pod okno za zadní sedačky tedy „ne ne“. Její umístění musí být také velice snadno přístupné. V případě potřeby se k ní musíte dostat velice rychle. Samozřejmostí je snad umístění na suchém místě.

Kdo vám lékárničku zkontroluje

Ptáte se kdo vám vlastně ze zákona lékárničku zkontrolovat může? Při kontrole tom může být jen Policie ČR. Vaši povinnou výbavu vám nemůže zkontrolovat městská policie, celníci ani vojenská policie. Při obvyklé kontrole stačí ukázat lékárničku, kterou s sebou ve voze vozíte, a její vyznačenou dobu expirace. Během této kontroly (stejně jako u jiných policejních kontrol) máte právo proces nahrávat. V mnoha případech je totiž kontrola lékárničky policií vytažena ve chvíli, kdy měli pocit, že s nimi jednáte špatně. Nebo, když vám nemohou prokázat onen přestupe, kvůli kterému vás prvně zastavili.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here