Autolékárnička 2019 – Co musí obsahovat

0
4259

Lékárnička patří do základní výbavy každého vozu i motocyklu. Jedná se také o nejčastěji kontrolovanou věc při policejní prohlídce. Proto je velice důležité mít takovou, která splňuje nejnovější požadavky. Je tak důležité dát si pozor na expirační dobu lékárničky, kterou s sebou vozíte. Policista vás totiž může pokutovat. Ten hodnější vás možná jen napomene a vy si ji pojedete nejkratší cestou koupit. Co tedy v lékárničce mít, aby splňovala nejnovější požadavky a zákony?

Ne každý druh vozu může mít lékárničku se stejným obsahem. Začneme tedy autolékárničkou nejrozšířenější. Tou je lékárnička pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta. Je také označována jako Kategorie 1. Musí tedy obsahovat:

Velikost lékárničky

I.

Hotový obvaz s 1 polštářkem 3
Hotový obvaz se 2 polštářky 3
Náplast hladká cívka 1
Obinadlo škrtící pryžové 1
Rukavice pryžové (latexové) 1
Isotermická fólie (minimálně 200 x 140 cm 1
Nůžky 1

Kategorie II jsou vozidla, jež slouží k přepravě do 80 cestujících včetně. Mohou to tak být autobusy, mikrobusy a podobně.

Velikost lékárničky

II.

Hotový obvaz s 1 polštářkem 5
Hotový obvaz se 2 polštářky 5
Náplast hladká cívka 2
Obinadlo škrtící pryžové 3
Rukavice pryžové (latexové) 2
Isotermická fólie (minimálně 200 x 140 cm 1
Nůžky 1

Vozidla kategorie III. jsou ta, která jsou zařízena k převozu více než 80 cestujících. Ty musejí být vybaveny lékárničkou dle následující tabulky. Lékárničku kategorie III. je možné nahradit dvěma lékárničkami kategorie II.

Velikost lékárničky

III.

Hotový obvaz s 1 polštářkem 10
Hotový obvaz se 2 polštářky 10
Náplast hladká cívka 4
Obinadlo škrtící pryžové 5
Rukavice pryžové (latexové) 4
Isotermická fólie (minimálně 200 x 140 cm 1
Nůžky 1

A co musí mít při sobě řidič motocyklu? Netýká se to mopedů a cyklistů.

Zdravotnický materiál

počet kusů

Hotový obvaz s 1 polštářkem 1
Hotový obvaz se 2 polštářky 1
Obinadlo škrtící pryžové 1
Rukavice pryžové (latexové) 1
Nůžky 1

Platnost autolékárničky

Lékárničky mají klasicky expirační dobu na čtyři roky. Po uplynutí této doby již lékárničku nemusíte podle nejnovější vyhlášky měnit. Ušetříte peníze za zbytečné pravidelné obmny obvazů a podobně. V případě výběru nové lékárničky dbejte na obsah. Dalším častým omylem je, že po otevření ztratí platnost. To rozhodně není pravda. 

Kam ji umístit

Požadavky se nemusíme řídit jen v případě obsahu, ale také kam ji umístit. Nejdůležitější je, aby nebyla umístěna na přímém slunečním světle. Hodit ji pod okno za zadní sedačky tedy „ne ne“. Její umístění musí být také velice snadno přístupné. V případě potřeby se k ní musíte dostat velice rychle. Samozřejmostí je snad umístění na suchém místě.

Kdo vám lékárničku zkontroluje

Ptáte se kdo vám vlastně ze zákona lékárničku zkontrolovat může? Při kontrole tom může být jen Policie ČR. Vaši povinnou výbavu vám nemůže zkontrolovat městská policie, celníci ani vojenská policie. Při obvyklé kontrole stačí ukázat lékárničku, kterou s sebou ve voze vozíte, a její vyznačenou dobu expirace. Během této kontroly (stejně jako u jiných policejních kontrol) máte právo proces nahrávat. V mnoha případech je totiž kontrola lékárničky policií vytažena ve chvíli, kdy měli pocit, že s nimi jednáte špatně. Nebo, když vám nemohou prokázat onen přestupe, kvůli kterému vás prvně zastavili.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here