Domů » Pro řidiče » Povinná výbava auta 2024 + výjimky v zahraničí

Povinná výbava auta 2024 + výjimky v zahraničí

4

Dobrý den pane řidiči, silniční kontrola. Takto začíná snad každá silniční kontrola. Policisté za chybějící povinnou výbavu většinou nemilosrdně pokutují. Co tedy musíte v autě mít, abyste kontrolou prošli bez potíží?

Povinná výbava auta 2024 + výjimky v zahraničí

Co musí obsahovat povinná výbava auta

Náhradní kolo, klíč na matice a příruční zvedák nejsou povinné pro vozy s pneumatikami, které umožňují nouzové dojetí a indikují defekt, pro vozy vybavené prostředky pro bezmontážní opravu defektu umožňující dojetí a pro vozidla se zajištěnou asistenční službou.

Co musí obsahovat autolékárnička

 

Velikost lékárničky

I.

II.

III.

Hotový obvaz s 1 polštářkem3510
Hotový obvaz se 2 polštářky3510
Náplast hladká cívka124
Obinadlo škrtící pryžové135
Rukavice pryžové (latexové)124
Isotermická fólie (minimálně 200 x 140 cm111
Nůžky111

Poznámka: Autolékárnička velikosti III. může být nahrazena dvěma velikosti II.

Co znamenají velikosti lékárniček?

  • Velikost I – motorová vozidla s minimálně čtyřmi koly
  • Velikost II – vozidla pro hromadnou přepravu maximálně 80 cestujících včetně
  • Velikost III – vozidla pro hromadnou přepravu více než 80 cestujících

Co musí obsahovat povinná výbava motocyklu

Co musí obsahovat motolékárnička

Zdravotnický materiál

počet kusů

Hotový obvaz s 1 polštářkem1
Hotový obvaz se 2 polštářky1
Obinadlo škrtící pryžové1
Rukavice pryžové (latexové)1
Nůžky1

Doporučená výbava motorových vozidel

Doporučená výbava je nepovinná výbava, avšak jejich přítomnost v autě vám může poskytnout určité výhody a také pomoc. Obsah doporučené výbavy může být rozmanitý a závisí na vašich preferencích a způsobu využívání vozidla – například na frekvenci, vzdálenosti a účelu jízd.

  • Formulář záznamu o dopravní nehodě
  • Reflexní vesta pro každého pasažéra (v některých zemích EU povinná)
  • Přenosný hasicí přístroj (v některých zemích EU povinný)
  • Sada náhradních žárovek a pojistek
  • Tažné lano
  • Výkonná svítilna a nůž pro řezání bezpečnostních pásů
  • Kartáč a škrabka na odstranění ledu (v zimním období)
  • Zásoba pitné vody (v letním období)
  • Náhradní motorový olej
  • a podobně.

Povinná výbava v zahraničí – co byste měli vědět

S tímhle tedy bez problémů projdete silniční kontrolou na našich silnicích. Jenže, co když zamíříte automobilem do zahraničí? Tam mají policisté jiné požadavky. Již od roku 1968 je v platnosti Vídeňská úmluva o silničním provozu z roku 1968, v níž se mimo jiné říká, že povinnou výbavu vozu určuje země, ve které je automobil registrován. Mezi signatáře patří 62 světových zemí – země Evropy, Střední Asie, Blízkého východu a některé africké státy. Jejich kompletní seznam najdete na Wikipedii.

Policie za našimi hranicemi by tedy, máte-li vůz registrovaný v České republice, měla kontrolovat výbavu dle našich předpisů. Povinná výbava však není v jednotlivých státech zcela sjednocena, navíc existuje řada místních legislativních úprav a vyhlášek, které tuto problematiku komplikují. Při cestě do zahraničí je tedy dobré se dopředu informovat, jak by měl být automobil vybaven v konkrétní tranzitní, či cílové destinaci. Podívejme se tedy na to, co musíte mít v autě u našich čtyř sousedů.

Povinná výbava vozidla Rakousko

Naši jižní sousedé jsou známí tím, že mají velmi přísné předpisy, a policie bývá většinou v jejich dodržování nekompromisní. A nijak samozřejmě nešetří ve vymáhání zákona ani cizince. Velký důraz se v Rakousku klade na reflexní vesty. Ze zákona ji sice musí mít pouze řidič, ale je dobré vozit ji pro všechny pasažéry ve vozidle a spolujezdce na motocyklu. Zejména si dejte pozor na to, aby odpovídala normě EN 471. Rakouští policisté to velmi rádi kontrolují, a pokud vyhovovat nebude, pokutují. Musíte jí na sobě mít vždy při vystoupení z vozu mimo obec. Povinný je také výstražný trojúhelník a vybavená autolékárnička. Obezřetní buďte také při používání palubní kamery, o tomto tématu se dočtete více zde.

Do povinné výbavy jako takové to sice nepatří, ale vezměte si k srdci praktickou radu, že pokud není vozidlo vaše, musíte mít ve voze písemné potvrzení o tom, že vám bylo půjčeno – tedy že ho používáte legálně.

Povinná výbava vozidla Slovensko

U našich východních sousedů se povinná výbava příliš neliší. I zde musíte mít ve voze trojúhelník, lékárničku, vestu s certifikací EN 471 a ve stanoveném období mít zimní pneumatiky. Pokud jde o svícení, to je stejné jako v Čechách – svítí se celoročně, je možné použít světla pro denní svícení. Pozor si dejte na GPS – ta totiž nesmí být umístěna na předním skle, a nesmí bránit řidiči ve výhledu. Rychlostní limity jsou na Slovensku stejné jako u nás. Vozidla s pohonem na CNG nebo LPG musejí být označeny příslušnými nálepkami.

Povinná výbava vozidla Polsko

V Polsku se s příliš velkými odlišnostmi také nesetkáte. Přece jen se něco ale najde. Sice ne ve výbavě, ale ve způsobu jejího použití. Výstražný trojúhelník, který je povinný, tady má totiž ještě jedno využití, a to při tažení vozidla. Při tom totiž musíte mít trojúhelník umístěný na levé zadní straně vozidla. Za snížené viditelnosti navíc musíte rozsvítit obrysová světla. Na polských silnicích je také povinný hasící přístroj, ale pouze pro vozidla registrovaná v Polsku.

Povinná výbava vozidla v Německu

Nic se nestane, pokud při cestě do Německa náhodou doma zapomenete trojúhelník. Povinný je pouze pro v Německu registrované vozy. Lékárničku ale určitě doma nenechávejte. Stejně tak u sebe mějte sněhové řetězy, protože ve vyznačených úsecích je povinnost je použít. Této povinnosti se nevyhnou ani majitelé vozů s pohonem všech čtyř kol. Přes den musí svítit jen motorky, všechna vozidla pak pouze v tunelu.

Povinná výbava Chorvatsko

Do Chorvatska v sezóně cestuje automobilem tisícovky Čechů. Přečtěte si, za kolik se dostat autem do Chorvatska. Povinná výbava v Chorvatsku se v určitých ohledech liší od té naší. Samozřejmostí je technický průkaz a potvrzení o zaplaceném povinném ručení. Pokud cestujete vypůjčeným autem je dobré si na cestu opatřit smlouvu o pronájmu. Vozidla kategorie N (komerční) mají povinný hasící přístroj.

V Chorvatsku musíte v autě mít:

Hloubka dezénu pneumatik:

Foto: auto.sme.sk

4 Komentáře

  1. Prosim při přepisu auta musí byt novy majitel držitelem řidičského průkazu. Děkuji za odpověď.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články