Povinná výbava vozidla 2018

2
42047

Povinná výbava auta u nás i v zahraničí

„Dobrý den pane řidiči, silniční kontrola. Připravte si prosím doklady od vozidla a řidičský průkaz“ – takto začíná snad každá silniční kontrola, a snad každý řidič doufá, že řidičský a technický průkaz společně se zelenou kartou bude policistovi stačit, a že nenaváže větou „ukažte mi prosím povinnou výbavu.“ Tato položka se totiž v zákonech téměř neustále mění, a tak se může snadno stát, že vám nějaká její důležitá součást bude chybět. A policisté za chybějící povinnou výbavu většinou nemilosrdně pokutují. Co tedy musíte v autě mít, abyste kontrolou prošli bez potíží?

Co musí obsahovat povinná výbava auta

– Náhradní pojistky a žárovky

– Zvedák

– Výstražný trojúhelník

Reflexní vestu

– Klíč na kola

– Náhradní kolo / sada na opravu pneumatiky (druhá varianta je možná pouze u novějších vozů, u kterých rezerva NENÍ součástí deformační zóny vozu)

– Lékárničku

Nic v ní nesmí být prošlé a musí vyhovovat aktuálnímu znění zákona.

Co musí obsahovat povinná výbava motocyklu

– Náhradní pojistku

– Lékárničku

– Reflexní vestu

Zejména na lékárničku si dávejte pozor. Vzhledem k tomu, že zákonodárci pořád vymýšlejí, co by do ní mělo a nemělo povinně patřit, tak se její povinný obsah velmi často mění.

S tímhle tedy bez problémů projdete silniční kontrolou na našich silnicích. Jenže, co když zamíříte automobilem do zahraničí? Tam mají policisté jiné požadavky. Již od roku 1968 je v platnosti vídeňská Úmluva o silničním provozu z roku 1968, v níž se mimo jiné říká, že povinnou výbavu vozu určuje země, ve které je automobil registrován. Policie za našimi hranicemi by tedy, máte-li vůz registrovaný v České republice, měla kontrolovat výbavu dle našich předpisů. Povinná výbava však není v jednotlivých státech sjednocena, navíc existuje řada místních legislativních úprav a vyhlášek, které tuto problematiku komplikují. Při cestě do zahraničí je tedy dobré se dopředu informovat, jak by měl být automobil vybaven v konkrétní tranzitní, či cílové destinaci. Podívejme se tedy na to, co musíte mít v autě u našich čtyř sousedů.

Povinná výbava vozidla Rakousko

Naši jižní sousedé jsou známí tím, že mají velmi přísné předpisy, a policie bývá většinou v jejich dodržování nekompromisní. A nijak samozřejmě nešetří ve vymáhání zákona ani cizince. Velký důraz se v Rakousku klade na reflexní vesty. Ze zákona ji sice musí mít pouze řidič, ale je dobré vozit ji pro všechny pasažéry ve vozidle a spolujezdce na motocyklu. Zejména si dejte pozor na to, aby odpovídala normě EN 471. Rakouští policisté to velmi rádi kontrolují, a pokud vyhovovat nebude, pokutují. Musíte jí na sobě mít vždy při vystoupení z vozu mimo obec. Obezřetní buďte také při používání palubní kamery, o tomto tématu se dočtete více zde.

Do povinné výbavy jako takové to sice nepatří, ale vezměte si k srdci praktickou radu, že pokud není vozidlo vaše, musíte mít ve voze písemné potvrzení o tom, že vám bylo půjčeno – tedy že ho používáte legálně.

Povinná výbava vozidla Slovensko

U našich východních sousedů se povinná výbava příliš neliší. I zde musíte mít ve voze trojúhelník, lékárničku, vestu s certifikací EN 471 a ve stanoveném období mít zimní pneumatiky. Pokud jde o svícení, to je stejné jako v Čechách – svítí se celoročně, je možné použít světla pro denní svícení. Pozor si dejte na GPS – ta totiž nesmí být umístěna na předním skle, a nesmí bránit řidiči ve výhledu. Rychlostní limity jsou na Slovensku stejné jako u nás. Vozidla s pohonem na CNG nebo LPG musejí být označeny příslušnými nálepkami.

Povinná výbava vozidla Polsko

V Polsku se s příliš velkými odlišnostmi také nesetkáte. Přece jen se něco ale najde. Sice ne ve výbavě, ale ve způsobu jejího použití. Výstražný trojúhelník tu má totiž ještě jedno využití, a to při tažení vozidla. Při tom totiž musíte mít trojúhelník umístěný na levé zadní straně vozidla. Za snížené viditelnosti navíc musíte rozsvítit obrysová světla. Myslete také na to, že při jízdě po polských silnicích musíte mít ve voze hasící přístroj.

Povinná výbava vozidla v Německu

Nic se nestane, pokud při cestě do Německa náhodou doma zapomenete trojúhelník. Povinný je pouze pro v Německu registrované vozy. Lékárničku ale určitě doma nenechávejte. Stejně tak u sebe mějte sněhové řetězy, protože ve vyznačených úsecích je povinnost je použít. Této povinnosti se nevyhnou ani majitelé vozů s pohonem všech čtyř kol. Přes den musí svítit jen motorky, všechna vozidla pak pouze v tunelu.

Povinná výbava Chorvatsko

Do Chorvatska v sezóně cestuje automobilem tisícovky Čechů. Přečtěte si, za kolik se dostat autem do Chorvatska. Povinná výbava v Chorvatsku se nijak neliší od té naší. Samozřejmostí je technický průkaz a potvrzení o zaplaceném povinném ručení. Pokud cestujete vypůjčeným autem je dobré si na cestu opatřit smlouvu o pronájmu. Vozidla kategorie N mají povinný hasící přístroj.

V Chorvatsku musíte v autě mít:

  • trojúhelník (Neplatí pro motocykl, auto s přívěsem musí mít 2 výstražné trojúhelníky)
  • lékarnička
  • reflexní vesta
  • helma pro motorkáře

Hloubka dezénu pneumatik:

  • letní pneumatiky – 1.6 mm
  • zimní pneumatiky – 4 mm

Foto: auto.sme.sk

 

2 KOMENTÁŘE

  1. Prosim při přepisu auta musí byt novy majitel držitelem řidičského průkazu. Děkuji za odpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here