Domů » Pro řidiče » Cesta do Itálie autem – nejrychlejší trasy, levné tankování a další tipy

Cesta do Itálie autem – nejrychlejší trasy, levné tankování a další tipy

5

Blíží se období dovolených a vy zrovna přemýšlíte, kam se vlastně s rodinkou nebo kamarády vydáte. Oblíbenou možností je vydat se autem do Chorvatska, na které už jsem tak dobře zvyklí a jen málo věcí nás tam nemile překvapí. Výbornou možností je také cesta do Itálie autem. Ptáte se proč? Dopoledne se totiž můžete koupat v Jadranském moři, ale odpoledne už si můžete užívat chládku Dolomit.

Cesta do Itálie autem – nejrychlejší trasy, levné tankování a další tipy
Cesta do Itálie autem

Tak jako do každé větší turistické destinace, tak i do Itálie se můžete vydat několika různými prostředky. Při srovnání ale vítězí cesta autem, která je v několika lidech nejen levnější, ale při správně zvolené trase můžete být autem v Itálii už za 8 hodin.

Oblíbené trasy do Itálie: 

Trasa A – přes České Budějovice do Bibione

Tohle je pravděpodobně ta nejoblíbenější trasa, neboť u moře můžete být za krásných 8 hodin. Cesta se tak dá zvládnout přes noc, na což si ale připravte zábavného spolujezdce nebo dostatek energetických drinků. Tato trasa se nejvíce vyplatí těm, kteří startují z Čech. Z Českých Budějovic se vydáte po A1 do Salzburgu, na což naváže A10 do rakouského Villachu. Poté se napojíte na A2 a než se nadějete, tak projíždíte italskými Alpami.

Připravte se na to, že v Rakousku jsou zpoplatněny všechny dálniční úseky a potřeba bude rakouská dálniční známka tzv. Vignetta. Připlatit si můžete i za průjezd alpských tunelů, mostů, atd. Pamatujte, že od desíti do pěti je snížena maximální rychlost na dálnicích na 100 km/h, aby provoz na dálnicích nerušil spící zvěř a také spící Rakušany.

Trasa B – přes České Budějovice do Trenta

Tato trasa se vyplatí hlavně dovolenkářům, které zaujala spíše vidina horských průsmyků a vrcholů, než slunění se u moře. Výhodou této cesty je, že můžete využít expresní dálnice v Německu. Z Českých Budějovic si to namíříte do Mnichova, ze kterého se dáte na Innsbruck a už jste jen kousek od Itálie. Pokud vyjíždíte z Prahy, tak se vám vyplatí i trasa přes Plzeň a Regensburg, ze kterého se v Mnichově napojíte na tuto trasu. Cesta z Innsbrucku do Trenta je již velice jednoduchá a po A22 se dostanete až do svého cíle.

Trasa C – přes Vídeň do Bibione

Pokud na dovolenou k moři startujete z Moravy či Slezska, tak tohle je pravděpodobně ta cesta, kterou se vydáte. Oproti těm z Čech budete mít cestu o něco delší, ale nezoufejte. Na severní pobřeží Itálie vás dostane trasa, která jde zjednodušit jako Brno-Vídeň-Graz-Bibione. Cestou vás může nemile překvapit množství oprav na silnici, která jsou hlavně mezi Ostravou a Brnem. Podle situace tedy počítejte se zdržením, nebo volte alternativní cestu.

To stejné platí o Vídni. Ta totiž nemá žádný pořádný obchvat a v podstatě projíždíte městem. Dávejte si tedy pozor na to, abyste omylem nezajeli do některé z uliček. Ti zkušenější raději volí trasu kolem Vídně a na dálnici se napojí až několik kilometrů za Vídní. Možné je také využít hraniční přechod Hatě a na trasu se napojit ve vesnici Stockerau. Neovlivní vás tak možný kolaps dopravy ve Vídni.

Trasa D – přes Brno do Trenta

Do italských Dolomit je to z Moravy více než 900 kilometrů, ale cesta je po celou dobu velice pěkná. Českou republiku opustíte přes hraniční přechod Hatě a vyhnete se Vídni. Dáte se rovnou na Salzburg a projedete skoro celé Rakousko. Pak totiž nastává krátké opuštění Rakouska a využití německých dálnic přes Rosenheim.

Tady si ale dávejete pozor se starým autem. Tohle místo je proslulé nekompromisními kontrolami německých policistů, kteří důkladně kontrolují technický stav a emise. Mohla by vás tak postihnout tučná pokuta a cesta do Itálie autem by se rázem stala velice nepříjemnou. Ze Salzburgu se můžete vydat na Zell am See a Innsbruck.

Dálniční poplatky v Rakousku

Ve všech případech se při cestě do itálie vydáte přes našeho jižního souseda Rakousko. V drtivé většině případů se vám na dovolenou k moři bude hodit desetidenní rakouská dálniční známka, kterou využijete i při cestě domů a koupíte ji za 9€. I pokud pojedete na dvou nebo třeba pěti týdenní dovolenou, tak se vám nejvíce vyplatí koupit dvě desetidenní známky než jednu dvouměsíční. Za obě totiž zaplatíte 18 euro a jedna dvouměsíční vás vyjde na 26,2€. Od 1.1. 2018 je navíc možné si online koupit digitální známku. Vyhnete se tak nepříjemné situaci, kdy budou mít na benzínce známky vyprodané.

Dálniční známkaMotorové vozidlo do 3,5 t
10 dní9 € / 230 Kč
2 měsíce26,2 € / 670 Kč
1 rok87,3 € / 2 230 Kč

Dálniční poplatky v Itálii

Naprostá většina dálnic je v Itálii zpoplatněna a poplatky za jejich požívání se vybírají v mýtných bránách. Aby situace nebyla tak jednoduchá, tak existuje otevřený a uzavřený mýtný systém. Mýtné se vždy platí na mýtných bránách, označených jako Alt Stazione a pohybuje se v rozmezí 5,5 až 9 Euro za 100 kilometrů dálnice. Zařídit si můžete předplacenou kartu Vivacard nebo automatické mýtné Telepass. Těmto dvoum možnostem se dopodrobna věnujeme ve článku Dálniční poplatky Itálie 2019.

Taková cesta na pobřeží vás může vyjít až na 19 Euro. Doporučováno je tedy využívání silnic první třídy, které jsou velice kvalitní a nijak výrazně vás nezpomalí.

Jak se v Itálii vyhnout dálničním poplatkům

Snažte se také vyhnout dálnicím, které jsou velice drahé a dálniční poplatky v Itálii vám drasticky zasáhnou do rozpočtu. Výhodou totiž je, že v Itálii jsou velice kvalitní silnice první třidy, jež po většinu doby kopírují trasu dálnic. Ušetříte navíc nejen za dálniční známu v Itálii, ale také za extra placené úseky.

Jak ušetřit za pohonné hmoty

Ten největší problém je ale tankování a využívaní italských dálnic. Začněme pohonnými hmotami. V nejlepším případě natankujte nádrž až po víko v Rakousku, což by vám ve většině případů mělo vystačit. V Itálii tankujte jen mimo dálnice a cena za litr paliva se může i tak pohybovat mezi 1,6 až 2 eury. Pokud ale míříte na západ Itálie, tak můžete využít bezcelní zóny v Livignu. Tam natankujete litr paliva i o více než půl eura levněji.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Cestovní doklady a řidičský průkaz do Itálie

Cestu autem do Itálie nám výrazňe usnadňuje fakt, že i ona patří do Schengenského prostoru. Při překračování hranic se tedy nemusíte stresovat a pro případnou kontrolu mějte připravený platný občanský průkaz. Určitě se ptáte na to, jak je to tedy s dětmi, které ještě občanský průkaz nemají. Těm připravte platný cestovní pas. Stejná je situace s řidičským průkazem. Během cest po Evropské unii vám krásně vystačí platný řidičský průkaz vydaný v České republice. Mezinárodní řidičský průkaz si vyřídit můžete, ale je to čistě pro vaši jistotu, kdyby se klasický ztratil a čekala vás dlouhá cesta domů.

Na kolik vyjde strava a ubytování?

Itálie nijak extrémně drahá není a jídlo stojí jen nepatrně více než u nás. Samozřejmě musíte počítat s většími výdaji při stravování se v restauracích, ale v supermarketu jsou ceny srovnatelné. Třeba takové ovoce je v mnoha případech ještě levnější, ale opačná je situace u mléčných výrobků a masa. Nic z toho samozřejmě neplatí v případě ubytování. To je totiž velice drahé, a může vás vyjít až na 100 Euro/2 osoby/1 noc.

Lákavá pro vás proto může být i vidina stanování a bivakování. To na pobřeží a severu Itálie legální není, ale turisty se spacáky potkáte velice často. Postihováno je totiž jen nízkou pokutou.

A co takový roaming v Itálii?

Spojení s blízkými žádné vysoké ceny nenaruší. Poplatky za roaming jsou již zrušeny, tudíž vás volání i SMS budou stát stejně jako doma v České republice. Důležité je ale upozornit na to, že ono zrušení poplatků za roaming se týká pouze českých čísel. Při volání do hotelu, nebo kamkoliv na italské číslo, zaplatíte stejně jako při volání z České republiky do Itálie. Občas se tomu ale vyhnout nedá a i za cenu vyššího účtu si člověk musí informace ověřit.

Cesta do Itálie
Cesta do Itálie

5 KOMENTÁŘE

 1. Děkuji za článek. Letos se chystám autem do Itálie úplně poprvé. Už jsem tam byl dvakrát, ale jednou letecky a jednou autobusem. Letos jsem si řekl, že to zkusím sám. Takže článek je pro mě hodně užitečný. Snad se vše vydaří jak má. Jediné z čeho mám trochu strach je policie a nehody v zahraničí. Pár tipů při nehodě v zahraničí jsem našel třeba tady https://autotrip.cz/dopravni-nehoda-v-zahranici-jak-vymahat-odskodneni/ ale je toho mnohem víc a člověk to někdy ani nemůže ovlivnit. Snad se i vám nepříjemnosti vyhnou a šťastně dojedete do cíle

 2. Jak autor přišel na to, že zrušení roamingu se týká jen českých čísel?
  To je úplný nesmysl. Z Itálie na italské číslo se žádné extra poplatky neplatí. Stojí to stejně jako v ČR.
  Nepište o tom, čemu nerozumíte.

  • Dobrý den, přišli jsme na to tak, že jsme zvedli telefon a zavolali na českého operátora, konkrétně Vodafone, kde byla tato informace potvrzená. Můžete nám sem prosím vložit zdroj, ze kterého čerpáte Vámi uváděné informace? Děkuji.

 3. Dobrý den,
  Mé by spíše zajímalo zda někdo letěl letadlem a až v Itálii využil autopůjčovnu? Přeci jen se mi zdá cesta z olomouce až na jih dost dlouhá. Letenky Máme je za super cenu, tudíž bychom mohli ušetřit nejen peníze ale i čas. Ráda bych tedy věděla zda má někdo zkušenost s autopůjčovnou v Itálii. Děkuji

 4. Suoer článek, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit cestu přes Vídeň do Itálie. Byli jsme nahoře u Benátek v Caorle. Jeli jsme přes Znojmo a jede se pořád po super silnici, která se změní v dálnici. Vídeň je celkem v pohodě, Jen našinec z malého města trochu zírá na 6 souběžných pruhů aut. Jinak pakoviště Asfinag určitě doporučuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články