Domů » Pro řidiče » Jak získat mezinárodní řidičský průkaz? A kde je potřeba

Jak získat mezinárodní řidičský průkaz? A kde je potřeba

0

V dnešní době již výlety v autě za hranice naší republiky nejsou žádnou výjimkou. Jezdí se za prací, na nákupy, na dovolenou i za zábavou. Proto vás nejspíš již napadla otázka, jak je to vlastně vaším řidičákem v zahraničí. Kam si můžete bezstarostně jezdit a kde je již potřeba mezinárodní řidičský průkaz?

Jak získat mezinárodní řidičský průkaz? A kde je potřeba
Mezinárodní řidičský průkaz

Někde je naprostou nezbytností

Obecně platí, že při jízdě po silnicích patřících do EU nám stačí klasický český řidičský průkaz. Jaká situace ale nastává v případě, že hranice EU překročíte. To mohou být třeba cesty do Asie, Ameriky, Austrálie a podobně. V tu chvíli by měl být středem vašeho zájmu onen mezinárodní řidičský průkaz. Dle slov Ministerstva dopravy ho společně s klasickým řidičským průkazem a cestovním pasem využijete ve stovkách zemí světa. A to vám dokáže cestování obrovsky usnadnit.

Usnadní vám cestování

Při častějším cestování do zahraničí zjistíte, že onen mezinárodní řidičák stejně moc kontrolován není. Je vyžadován ale při kontrole si na něj vzpomenou jen někdy. Zkontrolují si kartičku s vlajkou EU a můžete pokračovat dále. Potřebujete ho ale více než jen k samotnému řízení. Mezinárodní řidičský průkaz je nezbytný při půjčování vozu v autopůjčovně, při celních a policejních kontrolách atd. Pomůže vám předejít zbytečně nervovým situacím. Zbavíte se tak nepříjemného celníka či policisty, nebo vám neskutečně ulehčí situaci v případě dopravní nehody. Ten mezinárodní odevzdáte vyšetřovateli a svůj si můžete nechat v záloze. Využití pro něj tedy rozhodně najdete, tudíž vám ho doporučujeme zařídit.

Existují dva druhy

Situace tak jednoduchá není. Celkově existují dva druhy mezinárodních řidičáků. Vy si tak musíte zjistit, jaký v cílové zemi vyžadují. Mají mezi sebou více rozdílů. Ten vydaný dle Vídeňské smlouvy má platnost na tři roky, zatímco ten podle Ženevské na rok jeden. Pro jistotu si dolů dáme celkový výpis, ale můžete se spolehnout na to, že na úřadě vám vždy poradí. Nebo se můžete podívat na stránky Ministerstva zahraničí.

Kde si mohu mezinárodní řidičský průkaz vyřídit?

Nachystejte si platný řidičský průkaz a občanský průkaz. Poté se vydejte na dopravní úřad. Formulář k požádání si můžete vyzvednou ta místě, ale v předstihu si ho můžete stáhnout z internetu. Můžete ho tak vyplnit dopředu a na úřad již přijdete připraveni. Najdete na něm přibližně čtrnáct kolonek. Celý proces můžete ještě urychlit objednáním k okénku dopředu přes internet. V opačném případě budete čekat v řadě. Rozhodně vás potěší, že úřad vystavuje doklad na počkání.

Je možné vyřídit mezinárodní řidičský průkaz na dálku nebo ze zahraničí?

Zažádat o vyřízení mezinárodního průkazu zatím není možné prostřednictvím datové schránky nebo na ambasádě. Myslete na něj tedy ještě před odjezdem.

Mezinárodní řidičské průkazy dle cílové země:

Státy Ženevské úmluvy o silničním provozu (1949)

Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

Státy Vídeňské úmluvy o silničním provozu (1968)

Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články