Domů » Zajímavosti » Co je to muscle car? Definice a příklady

Co je to muscle car? Definice a příklady

0

Muscle cars jsou ikonické americké sporťáky, které kdekoliv se objeví, způsobí pořádné pozdvižení. Jaká je definice muscle cars a jaké vozy mezi „auta se svaly“ patří?

Co je to muscle car? Definice a příklady

Co je to muscle car

Muscle car neboli auto se svaly byla kategorie výkonných vozů za dostupnou cenu. Jde o americké automobily s pohonem zadních kol a silnými vidlicovými osmiválci. Dalším charakteristickým znakem je agresivní vzhled a velké rozměry. Jízda v něm opravdu stojí za to. Jak si takové auto vedlo v crash testu? Podívejte se na crash tast muscle cars.

Muscle cars se vyráběly v 60. a 70. letech. V 60. letech se jim říkalo „super cars“. Název muscle car přišel až v dalším desetiletí. V dalších desetiletích se nad hvězdou muscle cars začalo smrákat. Důvodem bylo zpřísnění emisních limitů, ale i ropná krize. Průměrná spotřeba paliva těchto typů aut byla zkrátka příliš velká. Zákazníci se od nich v době utahování opasků spíš odvraceli a preferovali úspornější řešení.

Muscle cars byly ve své době oblíbené především u mladší generace a často se s nimi jezdily pouliční závody. Kromě Ameriky se těšily velké oblibě také ve Velké Británii, Austrálii, a dokonce Jižní Africe. Díky dovozu z USA si však tyto výkonné vozy můžete pořídit i v České republice.

Muscle cars vs pony cars

Muscle cars konkurovaly pony cars, dalším americkým sporťákům s vpředu uloženým motorem. Poníci měly menší rozměry, šestiválec a taktéž sympatickou pořizovací cenu.

Typickým příkladem poníka je Ford Mustang, který představoval takový mustr a vzor pro všechny pozdější výrobce pony cars. Ford Mustang bývá ale často řazený i mezi muscle cars, záleží na modelu, motoru a velikosti.  

Rozdíly mezi pony cars a muscle cars jsou minimální a tyto dvě kategorie sdílí mnoho společného. Top auta z obou táborů definovala ducha a estetiku moderních amerických automobilů. A oba typy se staly důležitou součástí pop kultury.

Zajímá vás jejich příběh do detailů? Přečtěte si náš článek Historie divokých amerických koní.

Příklady muscle cars

  • Pontiac GTO: Díky první generaci GTO se muscle cars v 60. letech dostaly do povědomí široké veřejnosti.
  • Pontiac Firebird Trans Am: Navzdory změnám na trhu, které rozpohybovaly emisní předpisy a zdražení benzínu, si Trans Am z konce 70. let zachoval charakter muscle car.
  • Dodge Charger R/T: Patří mezi typické zástupce muscle cars.
  • Dodge Challenger: Původně klasifikovaný jako pony car, moderní verze patří mezi muscle cars. Tak například Dodge Challenger SRT Demon.  
  • Shelby GT500: Zatímco první dva ročníky se řadí mezi poníky, v letech 67 a 68 Shelby nabídl výkonnější vozy jako stvořené na drag racing.  
  • Shelby Super Snake: Ač vychází z Ford Mustangu, počítá se mezi muscle cars.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články