Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Dovoz aut z USA: Vyplatí se vůbec?

Dovoz aut z USA: Vyplatí se vůbec?

Který milovník vůně benzínu nikdy nezatoužil vlastnit pravou „Ameriku“, ať se přihlásí. Velká auta se silnými motory mají své příznivce i u nás. Některé modely se dají koupit na evropském trhu běžně, ale pro některé si budete muset za oceán dojet. Jak dovoz aut z USA funguje a kolik to stojí, se dozvíte, když budete číst dál. 

Dovoz aut z USA: Vyplatí se vůbec?

Představu o tom, jak vypadá pravé americké auto jste si pravděpodobně utvořili z amerických seriálů z 80. let. Takže se vám vybaví obří krabicoidní sedan s osmiválcovým motorem a spotřebou přes 15 litrů. V zásadě máte pravdu, ale rozhodně to není jediná možnost amerického auta. 

Milovníci amerických aut je rozdělují na 5 kategorií:

  1. Auta dostupná na evropském trhu – jsou pro Evropu upravená a náhradní díly jsou běžně k dostání. Příkladem je Chrysler Voyager, Jeep a některé Fordy.
  • Sportovní americká auta – Chevrolet, Ford Mustang 
  • Moderní „běžná auta“ – např. Dodge Charger je klasické rodinné auto, jehož provoz bude srovnatelný se Škodou Superb. Vypadá ale americky a to se počítá. 
  • Trucky a SUV – americká SUVéčka jako Dodge Ram jsou v podstatě náklaďáky, které bez problému utáhnou 3 500 kg, ale pro lidskou posádku disponují komfortem kožených vyhřívaných sedaček a dalších benefitů luxusních vozů.  
  • Veteráni – Přestože opravdový americký veterán je auto z 50. let, podle legislativy jsou veteráni auta od 30 let stáří, takže klidně i ty devadesátkové Chryslery a Mustangy. 

Jak si dovézt auto z USA?

Pokud jste milovník aut, fanoušek amerických značek a toužíte po jedinečném zážitku si auto sám vybrat v Americe a dovézt si ho domů, není to nemožné. Ve zkratce budete muset absolvovat tyto kroky. 

Odleťte do USA 

Současná doba bohužel cestování přes oceán nepřeje a kromě spousty administrativy spojené s autem budete muset řešit očkování, testy na koronavirus a měnící se vládní opatření. Když vás to neodradí, nejpraktičtější bude si zakoupit letenku na Floridu. Stačí s příručním zavazadlem. Nejedete se rekreovat. Florida je oblíbená destinace pro tento účel kvůli teplému stabilnímu podnebí, které autům svědčí, a blízkosti přístavu s pravidelnou námořní dopravou do Německa (např. Jacksonville. 

Jakmile dorazíte do USA, půjčte si levné auto v půjčovně a začněte hledat své vysněné auto. Objeďte prodejce, bazary, ale můžete hledat i na internetu a projíždět okolí, jestli někde neuvidíte ceduli „Car for Sale“. U oficiálních prodejců se ptejte na auta z ukončeného leasingu, protože mají zpravidla málo najeto a za příznivou cenu. 

Nakupte

Jako cizí státní příslušník byste měli auto koupit bez problému. Může se ale stát, že vám nebudou chtít prodat auto na export a budete muset prokázat trvalou adresu v USA kvůli pojištění. Připravte se, že nákupní proces v Americe funguje trochu jinak, než jsme zvyklí v Evropě. Uvedené ceny jsou sice nízké, ale prodejci získávají profit ze splátek vozu a dalších finančních produktů. Můžete se tedy setkat s problémem, že vám nebudou chtít auto prodat za pevnou cenu a budou vás nutit do financování na úvěr. Pokud se vám tedy povede s dealerem dohodnout a kupní smlouva na auto bude podepsaná, auto bude konečně vaše. 

Stejně jako při nákupu ojetého vozu v Česku si musíte prověřit prodejce vozidla, což bude v neznámém prostředí náročnější a budete se muset spolehnout na internetové recenze. Také si prověřte auto. Stejně jako v EU mají americká auta VIN kód, ze kterého se dozvíte nejen počet najetých kilometrů, ale také, zda je auto bourané, jestli došlo k jeho převrácení na střechu nebo zatopení. Kontrola tachometru podle VIN je spolehlivá, bohužel můžete narazit i na falešný VIN kód. Proto kontrolujte nejen VIN na palubní desce, ale i na všech ostatních částech vozidla, kde je uvedený. 

Dovoz aut z USA Cadillac

Zajistěte dopravu do Evropy

Dovezte auto do přístavu, zabookujte si kontejner (sdílený kontejner vyjde výrazně levněji) a čekejte na nalodění. Případně můžete auto nalodit bez kontejneru, což je sice levnější, ale méně bezpečná varianta. Nalodění i vylodění zabere cca týden a samotná cesta pak cca 6 dní. V mezičase se můžete rekreovat ještě v Americe nebo můžete odletět domů a auto si pak vyzvednout v Brémách (nebo jiném přístavu). Počítejte s tím, že do přístavu už nepojede auto na vlastních kolech, protože pro americké pojištění byste museli mít trvalou adresu v USA a převozní značky tam také nedostanete. S přepravní firmou specializující se na transport aut vás vyjde přeprava v kontejneru přibližně na 1000 $. 

Z přístavu si pak musíte zajistit dopravu domů. Řídit auto s americkými značkami není v Evropě zakázáno, takže z přístavu může jet po vlastních, za předpokladu, že máte ke značkám povinné ručení.

Homologace 

Ještě než se dostanete k samotnému procesu přihlášení vozu z USA, který je podobný u všech aut z ciziny, budete muset nechat provést homologaci. Bude potřeba upravit světla, pneumatiky, bezpečností pásy apod. 

Přihlášení auta z USA

Přihlášení vozu probíhá stejně jako u dovozu ze zemí EU s výjimkou, že kromě evidenční kontroly musí být provedená i technická kontrola a kontrola emisí. I když budete mít k dispozici všechny dokumenty k autu z USA, můžete se setkat s problémy. Pro kontrolu emisí jsou totiž potřeba informace z databáze výrobce. Pokud vaše auto v Evropě nejezdí a pro evropský trh se nedodává, nebudou tyto informace k dispozici. V tom případě budete muset požádat specializovanou kontrolní stanici o potvrzení. To vás přijde na dalších cca 13 000 Kč.  

Kolik stojí individuální dovoz auta z USA

Vzhledem k tomu, jak náročný proces importu auta z USA je, nabízí se tady více než v jiném případě využít firmu, která se dovozem zabývá. Na kolik by takový dovoz přišel, vám pomůže zjistit online kalkulačka. Pokud firmu nevyužijete, sice ušetříte za některé položky jako její provizi, ale zase utratíte více za letenky pro sebe, za ubytování, za dopravu auta atd., takže se vám firma ve výsledku může vyplatit. 

Počítejte s tím, že finální cena s daní, DPH, clem, dopravou, homologací a všemi náležitostmi se může vyšplhat až na 2,5 násobek listovací ceny v americkém bazaru. 

Jako varianta se tedy nabízí dovoz aut z Německa, kde si vyberete americké auto, které už v Evropě je. Pozor však na ony německé výjimky, abyste auto v ČR zaregistrovali. Ameriky se také nabízejí v Polsku, a to za lákavé ceny. Dle zkušeností dovozců aut se však často jedná a auta bouraná nebo utopená, takže tam buďte opatrní dvojnásob. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články