Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek » Kontrolka brzdového obložení. Co dělat?

Kontrolka brzdového obložení. Co dělat?

0

Kontrolka brzdového obložení většinou ukazuje na opotřebení samotného obložení. Jak moc akutní problém to je? Můžete v klidu dojet, nebo je nutné zařídit odtah? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Kontrolka brzdového obložení. Co dělat?
Kontrolka opotřebení brzdových destiček

Kontrolky v autě známe bílé, zelené, modré, žluté (oranžové) i červené. Zpozornit bychom měli hlavně tehdy, když se objeví diagram ve žluté (oranžové) nebo červené barvě. Jak je to s kontrolkou brzdového obložení?

Kontrolka brzdového obložení

Kontrolka brzdového obložení vypadá jako kolečko s přerušovanými čárami na bocích. Pokud se vám tento signál rozsvítil, znamená to, že vaše brzdové destičky dosáhly minimální síly obložení. V takové situaci nezbývá nic jiného než se objednat do servisu na výměnu.

Kontrolka opotřebení brzdových destiček
Kontrolka opotřebení brzdových destiček

Jak akutní tento problém je? Není to ta nejurgentnější záležitost, a tak můžete v klidu dojet domů a objednat se na návštěvu servisu. U některých aut, například u Škody Octavia, se takto ohlašuje, že je obložení zhruba na 20 až 30 % životnosti. Což znamená, že před sebou máte v klidu ještě několik tisíc kilometrů.

Pokud se v autech vyznáte, můžete se sami na obložení a také brzdové destičky (přední i zadní) podívat a zjistit, jaký je stav. Jestli je potřeba do servisu zajet okamžitě, nebo to ještě chvíli počká. Jestli ale nejste zrovna technický typ a nevěříte si, zamiřte za technikem co nejdřív.

Přeci jen jde o komponent, který je kriticky důležitý z hlediska bezpečnosti a kdyby brzdový systém selhal, může dojít k nehodě. S brzdovým systémem je spjaté také ABS – když se rozsvítí kontrolka ABS, může to souviset s problémem v tomto systému.

K čemu slouží brzdové obložení?

Brzdové obložení je součástí brzdového systému. Ten jako celek slouží ke snížení rychlosti nebo úplnému zastavení automobilu pomocí tření. Ke tření dochází mezi brzdovými destičkami a rotujícím brzdovým diskem.

Kinetická energie vozidla se třením mění na energii tepelnou. Proto je důležité, aby brzdové destičky i kotouče byly vyrobené z odolného materiálu, který vydrží vysoké teploty. Pokud například dlouho a strmě klesáte, brzdové obložení se může zahřát klidně i na 800 °C.

Problémy s brzdami jsou různé. Spoustu z nich nám hlásí klasická kontrolka brzd. Může jít o nedostatek brzdové kapaliny, ale i další závady. Brzdové obložení (a jeho opotřebení) by se však mělo ohlásit vlastní kontrolkou.

Jak na výměnu?

Samotná výměna brzdového obložení není nijak složitá. Jakmile dojde k demontáži, technik rovnou zkontroluje i stav kotoučů. Může se totiž stát, že kromě obložení bude potřeba vyměnit i kotouče.

Pokud vás celkově výměna destiček a kotoučů zajímá trochu víc, podívejte se na náš článek Kotoučové brzdy: Jak vyměnit destičky a kotouče na autě. V textu najdete i tipy na to, jak brzdy po výměně zajet a jak prodloužit jejich životnost.

Nejčastější dotazy

Co znamená žlutá kontrolka brzdového obložení?

Ukazuje na opotřebení brzdového obložení, bude tedy nutné zařídit jeho výměnu.

Jak dlouho se může s touto kontrolkou bezpečně jezdit?

Závisí na konkrétním případu. Jelikož se ale jedná o součást důležitého bezpečnostního systému, není dobré situaci podceňovat. Brzy se objednejte do servisu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články