Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » COC list: K čemu slouží + vzor

COC list: K čemu slouží + vzor

0

Máte zálusk na auto ze zahraničí? Pak už asi tušíte, že nákupem to pro vás nekončí. Jednou z náležitostí, kterou je potřeba vyřídit, je COC list. Ten vám na úřadě k vyplnění nedají. Poradíme, k čemu slouží a kde ho sehnat.

COC list: K čemu slouží + vzor

Co je to COC list

COC (Certificate of Conformity), česky také osvědčení o souladu. Tento dokument slouží pro registraci nového vozu určeného pro vývoz. Dokládá, že vůz splňuje normy evropské homologace.

COC list se po první provedené registraci automaticky znehodnocuje jednoduše tím, že se provede záznam o provedení úředního úkonu. Jestli si tedy chystáte dovést auto ze zahraničí, nezapomeňte si COC list vzít s sebou na úřad, až ho u nás půjdete zaregistrovat.

Na úplně první registraci nového vozu s COC listem po převozu do cílové země je potřeba udělat evidenční kontrolu. S papírem z STK z evidenční kontroly se nakonec vydáte na úřad k registraci. Jakmile provedete registraci, získáte dokumenty k vozidlu jako je technický průkaz a osvědčení o registraci, plus tabulky s registrační značkou.

COC list a dovoz

Jak už jsme zmínili, COC list slouží pro auta určená k vývozu, která se budou registrovat jinde než v zemi, kde byla vyrobená. To platí například nejen při dovozu aut z Německa. Ale i tehdy, když byste si koupili Škodovku v zahraničí a potom ji chtěli zaregistrovat u nás.

Jak je to s COC listem při dovozu aut ze Švýcarska? Ač Švýcarsko nepatří do Evropské unie, v této oblasti není po právní stránce žádný rozdíl. Při registraci auta ze Švýcarska rovněž musíte předložit COC list neboli osvědčení o souladu.

kde sehnat COC list

Jak získat COC list

Kde sehnat COC list? Jde o průvodní dokument, který má povinnost vystavit samotná automobilka. Podle Směrnice Rady 70/156/EHS musí COC list dostat každé vozidlo určené k vývozu. V praxi to znamená, že COC list by vám měl zprostředkovat prodejce.  

Dostanou ho ale vždy jen úplně nová vozidla, který ještě nebyla přihlášená do provozu. Kdybyste si náhodou kupovali už jeté nebo předváděcí auto, tak k němu nedostanete COC list, ale rovnou technický průkaz. V takovém případě budete muset absolvovat evidenční kontrolu nebo emise a dovozovou STK.

COC list vzor

Každá automobilka ke svým modelům vydává vlastní COC list. Co všechno obsahuje? Najdete v něm základní informace o vozidle, identifikaci výrobce, dále číslo schváleného typu, technické údaje a další. Je to takové oficiální prohlášení, že je vše, jak má být.  

Co dělat, když COC list chybí

Ač by vám prodejce v zahraničí měl COC list dát společně s prodejem vozu, může se samozřejmě stát, že to tak neudělá, když jste si o něj sami nezažádali. Co dělat v takové situaci?

Jestli vám COC list chybí, není z logiky věci možné si stáhnout prázdný papír a vyplnit si ho dodatečně doma nebo na úřadě. Tento dokument je dokladem o tom, že vůz splňuje dané normy. A tak si ho nemůžete vypsat sami, i když máte ty nejlepší úmysly.  

Přivezli jste si vůz bez COC listu? Kontaktujte prodejce a požádejte ho, aby vám ho zpětně zaslal. Jestli to není možné, tak se budete muset vydat na dovozovou technickou prohlídku a zařádit výpis dat.

COC list se znehodnocuje i registrací na převozní značky

Zvláštní situace nastává, když bylo vozidlo zaregistrováno na převozní značky. Jakmile totiž někde předložíte COC list k registraci a vystaví se nějaké registrační doklady, COC list je znehodnocený a už se nedá znovu použít. A to platí i na situaci, když vůz registrujete jen na převozní značky.

Ničeho se nelekejte – v praxi to pro vás moc změn nepřinese. Opět s ním budete v ČR muset na evidenční kontrolu. Ptali jsme se však několika STK a bývá lepší se dopředu informovat na konkrétním úřadě, kde budete auto přihlašovat. Jsou úředníci, kteří v tomto případě totiž z nějakého důvodu vyžadují dovozovou technickou prohlídku a emise.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články