Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Nákup vozu v zahraničí » Dovoz aut ze Švýcarska: kvalitní poměr cena výkon

Dovoz aut ze Švýcarska: kvalitní poměr cena výkon

Hledáte ojeté auto s nejvyšší výbavou, které parkovalo v garáži a jezdilo jen po kvalitních silnicích? Možná vám tuzemská nabídka nebude stačit. Zvlášť pokud k tomu přidáte požadavek na netypický model, pravděpodobně najdete ve Švýcarsku. Jak zařídit individuální dovoz auta ze Švýcarska, se dozvíte v tomto článku.

Dovoz aut ze Švýcarska: kvalitní poměr cena výkon

Proč dovézt auto ze Švýcarska

Podle některých automobilistů se nákup auta ve Švýcarsku nevyplatí. Na jednu stranu mají pravdu. Pokud by byla vaší hlavní motivací cena, pak to nebude ideální řešení. Individuální dovoz ze Švýcarska se totiž poměrně prodraží a s finálními náklady se můžete dostat až na trojnásobek pořizovací ceny. 

Nevýhody: K pořizovací ceně musíte připočítat:

 • Clo 10 %
 • Daň z přidané hodnoty 21 %
 • Dopravu do ČR (Správně by auto mělo jet na vleku)
 • Další náklady na registraci, které jsou však stejné u individuálních dovozů ze všech zemí EU (Přečtěte si, jak na dovoz z RakouskaItálie a Polska)
 • Čas, který strávíte dovozem a administrativou, případně poplatek firmě, která to udělá za vás. 

Výhody: Vyšší cena se vám dlouhodobě vyplatí, protože auto: 

 • bude odpovídat inzerovanému technickému stavu. Všechna švýcarská auta jsou servisovaná v autorizovaných servisech a mají pravdivě vyplněnou servisní knížku.
 • nebude mít přetočený tachometr. Přetáčení tachometru je ve Švýcarsku trestný čin, takže vám odpadá kontrola tachometru podle VIN
 • bude mít plnou nebo komfortnější výbavu, než je zvykem v Česku. Švýcaři mají totiž platy nominálně mnohem vyšší než my, takže si mohou dovolit připlatit za výbavu a dobře se o auto starat. 
 • nebude tolik opotřebované. Švýcarské silnice jsou kvalitní a auta garážovaná, takže švýcarské auto bude méně opotřebované, než jeho stejně ojetý kolega v Česku. 
 • snadno seženete s náhonem 4×4 a silným benzínovým motorem.

Jestli se vám dovoz ze Švýcarska vyplatí, budete muset posoudit sami. Rozhodně je to řešení, pokud hledáte nějaký konkrétní netypický model. Pokud vám jde primárně o úsporu, možná pro vás bude lepší řešení dovoz aut z Německa

Auto ze Švýcarska a clo

Clo je stanovené jako 10 % z pořizovací ceny, nicméně celnice tuto částku nemusí uznat a může ji stanovit podle tabulky s hodnotou vozů, kterou mají k dispozici. Proto nepočítejte s tím, že na celníky vyzrajete s uvedením nižší kupní ceny, než jste skutečně zaplatili. 

Samotné placení cla probíhá na hranicích Švýcarska a EU, tedy v případě cesty do Česka v Rakousku nebo v Německu. Hledejte administrativní budovu a oddělení spedice. Tam proběhne samotná platba, kterou vám následně celníci buď uznají, nebo stanoví doplatek.

Proclení je teoreticky možné zařídit až v České republice. Podle zkušeností to však vyjde ještě dráž než na samotných hranicích, proto je lepší s tím neotálet. 

Vzhledem k tomu, že doklad o zaplacení cla není během registrace vozu vyžadován, může to svádět k plánu clo vůbec nezaplatit. To je však trestný čin! Hrozí za něj odnětí svobody na 6 měsíců až tři roky. 

Auto ze Švýcarska a DPH

Zatímco clo se platí ve všech případech stejně, u DPH může nastat více případů, jak a kdy se bude platit. 

Kupujete jako fyzická osoba u právnické osoby. Tedy vy jako jednotlivec v bazaru. Domluvte se s prodejcem, že kupujete auto na vývoz, takže bez švýcarského DPH. Po převozu do České republiky pak zaplatíte české DPH 21 %. Kdybyste zaplatili i švýcarské DPH, máte nárok na jeho vrácení.

Pokud kupujete jako právnická osoba, tedy „na firmu“ a jste plátcem DPH, fyzicky DPH nezaplatíte a bude se jednat pouze o účetní operaci.

Výběr vozu ve Švýcarsku

Než se vydáte za hranice, můžete si vytipovat vozy na internetu. K tomu jsou ideální tyto portály: 

Raději si vyhlídněte více aut, ať se zbytečně nevracíte s prázdnou, kdyby se váš favorit mezitím prodal, nebo nesplnil vaše očekávání. Nepoctiví lidé se najdou všude, proto vám také doporučujeme si prověřit prodejce vozidla

Jakmile budete na místě, prověřte si také samotné vozidlo. Zaměřte se na kontrolu laku na jednotlivých částech karoserie. Přechody by poukazovaly na výměnu dílů po havárii. Prohlédněte si také, zda se VIN kódy na jednotlivých dílech shodují. Bohužel, k vidění bývá i falešný VIN kód, takže pokud bude někde zarezlý nebo nebude vypadat originálně, dejte ruce pryč. 

Koupě vozu ve Švýcarsku a převoz do ČR

Jakmile se rozhodnete pro koupi vozu, bude se podepisovat kupní smlouva na auto. Ta bude v němčině nebo francouzštině, takže pokud tyto jazyky neovládáte, nechte si ji raději zkontrolovat někým, kdo jim rozumí. Vyžádejte si od prodejce všechny dokumenty k vozu

Dále byste se měli s prodejcem domluvit na odhlášení vozu. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby vám s tím prodejce pomohl. Abyste auto mohli v ČR zaregistrovat, musí být odhlášené. Jakmile auto ve Švýcarsku bude odhlášené, budete potřebovat převozní značky. 

Klíče od auta
Kromě obou klíčů si od prodejce vyžádejte také všechny dokumenty k vozidlu.

Tady přichází další úskalí. Švýcaři sice převozní značky vydávají, ale jsou platné pouze vnitrostátně. Pokud vás s nimi zastaví třeba v Německu, nejenže dostanete pokutu, ale hlavně nebudete moct pokračovat dál a budete se muset nechat odtáhnout. Správné řešení by bylo auto vézt na vleku rovnou ze Švýcarska, což by celý nákup značně prodražilo. Proto se nabízí řešení v podobě pronájmu dlouhodobých převozních značek, které nabízejí různí překupníci v ČR. 

Pokud se rozhodnete pro jízdu po vlastní ose, rozhodně nezapomeňte zakoupit povinné ručení a dálniční známku ve Švýcarsku, případně dálniční známku v Rakousku a v Česku, pokud pojedete po zpoplatněných silnicích. 

Registrace vozidla v Česku

Samotné přihlášení vozu je stejné při dovozu z jakékoliv jiné země EU, Norska, Islandu, nebo Lichtenštejnska. 

STK a evidenční kontrola

Pokud má auto platnou STK, pak ji nemusíte spolu s měřením emisí v ČR absolvovat znovu.  Tím ušetříte přibližně 2 000 Kč. K registraci však budete potřebovat protokol o STK z cizí země, takže pokud ho nemáte, kontrole se nevyhnete. Pokud ho máte, bude stačit na stanici STK jet na evidenční kontrolu, která stojí několik set korun a provádí se při každé změně majitele a jedná se spíše o formalitu. 

Magistrát

Dokumenty z STK, evidenční kontroly a COC list donesete na oddělení Technická způsobilost jednotlivě dovezeného vozidla na magistrátě spolu s dokladem o nabytí vozidla (kupní smlouvou). Pokud jste přivezli starší auto, budete také platit ekologickou daň

Rejstřík vozidel

Předložíte:

 • Přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel
 • Zelenou kartu
 • Doklady z magistrátu o technické způsobilosti vozidla: STK, COC, evidenční kontrola

Dostanete:

 • SPZ
 • Malý a velký technický průkaz

Dovoz auta ze Švýcarska na klíč

Jestli nemáte čas a kapacitu si auto dovézt sami, přesto se nechcete auta ze Švýcarska vzdát, můžete oslovit jednu z firem, které se dovozem zabývají. Mohou vám zajistit celý proces od výběru, prověření až po registraci, či jen nějakou část, zejména transport.

1 komentář

 1. Dobry den, chtel bych si dovezt motorku rocnik 2013 z CH. Je s tim prosim stejny postup jako s autem? Tedy platba clo a dph? Dekuji. Dvorak

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články