Evidenční kontrola: Kdy je potřeba a kolik stojí?

0
4405
Technická kontrola

Už jste někdy prodávali nebo kupovali ojeté auto? V tom případě jste se již zajisté setkali s pojmem evidenční kontrola. Ta je povinná při každém přepsání vozidla na nového majitele a vyžaduje kratší návštěvu stanice technické kontroly, kde porovnají opravdový stav vozidla s údaji v technickém průkazu onoho vozidla. Co přesně zajímá techniky při provádění evidenční kontroly a na kolik vás vyjde?

Prodej vozidla znamená jeho přepsání na nového majitele

Po prodeji či koupi ojetého vozidla je potřeba provést takzvaný přepis vozidla na nového majitele, kdy je vozidlo přepsáno na nového majitele v registru vozidel. Přepisu vozidla na nového majitele se detailně věnujeme v článku zde. O přepis je možné zažádat na každém úřadu obce s rozšířenou působností, přepsat vozidlo musíte do 10 pracovních dnů od podepsání smlouvy o prodeji vozidla. K přepisu vozidla potřebujete také platnou zelenou kartu, která je důkazem uzavřeného povinného ručení a samozřejmě také protokol o evidenční kontrole.

Co se kontroluje na evidenční kontrole?

Během evidenční kontroly mechanik porovná údaje v technické průkazu se skutečným stavem vozidla, čímž ověří to, že realita odpovídá tomu, co je napsáno v technickém průkazu. Pokud je vše v pořádku, tak dostanete protokol o úspěšném zvládnutí evidenční kontroly, jenž si nezapomeňte vzít na úřad kvůli přepisu. Na evidenční kontrole se mimo další věci kontroluje:

  • VIN kód (identifikační číslo vozidla),
  • barva karoserie
  • typ motoru
  • rozměry pneumatik a ráfků
  • zápis tažného zařízení
  • počet míst k sezení
  • výrobní štítky a údaje

Kde se provádí evidenční kontrola?

Naštěstí nemusíte jezdit nikam daleko a většinou nemusíte ani evidenční kontrolu plánovat dopředu. Evidenční kontrolu provedou na každé stanici technické kontroly a ve většině případů se nemusíte ani objednat dopředu a kontrolu provedou na počkání. Raději se ale ujistěte, že tohle platí i pro vaší STK.

Co je potřeba k evidenční kontrole

Výhodou je také fakt, že evidenční kontrola se váže na vůz a ne na člověka. Na evidenční kontrolu tak může s autem zajet prodávající, kupující nebo také někdo cizí. V každém případě je potřeba osvědčení o registraci vozidla, což je malý technický průkaz, potřebovat budete také velký technický průkaz. Oba dokumenty musí být originály, kopie nestačí.

Kdy je potřeba provést evidenční kontrolu?

Zmínili jsem již prodej a koupi ojetého vozidla, ale to nejsou jediné situace, kdy je potřeba úspěšně zvládnout evidenční kontrolu. Platný protokol o evidenční kontrole potřebujete také v těchto případech:

  • dovoz vozidla ze zahraničí či vývoz vozidla do zahraničí
  • přestavby vozidla
  • dodatečný zápis tažného zařízení

Jak dlouho platí evidenční kontrola

Protokol o evidenční kontrole nesmí být v den přepisu starší než 30 dnů, tudíž je platnost evidenční kontroly jeden měsíc. Vzhledem k nutnosti přepsat vozidla do 10 dnů od prodeje by tedy neměl být problém s tím, že již protokol nebude platný. Stačí nedělat evidenční kontrolu zbytečně brzo a vše vám časově krásně vyjde.

Cena evidenční kontroly

Evidenční kontrola vám možná připomíná technickou kontrolu, ale ani zdaleka není tak důkladná. I z toho důvodu je evidenční kontrola výrazně levnější, přičemž konečná cena záleží na stanici technické kontroly, která bude kontrolu provádět. Můžete ale očekávat částku v rozmezí 300 až 500 Kč pro osobní automobil. Evidenční kontrola zabere zhruba 15 až 30 minut.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno