Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Evidenční kontrola: Cena, platnost a doklady

Evidenční kontrola: Cena, platnost a doklady

0

Už jste někdy prodávali nebo kupovali ojeté auto? V tom případě znáte pojem evidenční kontrola. Ta je povinná při každém přepsání vozidla na nového majitele. Vyžaduje kratší návštěvu stanice technické kontroly, kde porovnají opravdový stav vozidla s údaji v technickém průkazu. Co přesně bude techniky zajímat a na kolik vás vyjde?

Evidenční kontrola: Cena, platnost a doklady

Evidenční kontrola auta, co je to?

Během evidenční kontroly mechanik porovná údaje v technické průkazu se skutečným stavem vozidla. Zkrátka ověří, že realita odpovídá tomu, co je napsáno ve zmíněném dokladu.

Na evidenční kontrole se kontroluje:

 • VIN kód (identifikační číslo vozidla),
 • barva karoserie
 • typ motoru
 • rozměry pneumatik a ráfků
 • zápis tažného zařízení
 • počet míst k sezení
 • výrobní štítky a údaje

Protokol o evidenční kontrole silničního vozidla

Výstupem celé prohlídky je protokol o evidenční kontrole. Pokud je vše v pořádku, dostanete ho do rukou hned po konci kontroly. Nikam ho nezakládejte, je důležitý – vezměte si ho s sebou na úřad kvůli přepisu, případně přiložte jako přílohu v datové schránce.

Kdo dělá evidenční kontrolu

Evidenční kontrolu vám udělají na každé stanici technické kontroly. Ve většině případů se nemusíte ani objednat dopředu a úkon provedou na počkání. Raději se ale ujistěte, že tohle platí i pro vaší STK. Vždy je lepší zvednout telefon, než zbytečně ztrácet čas na cestách. Kontrola zabere nějakých deset minut až půl hodiny.

Cena evidenční kontroly

Kolik stojí evidenční kontrola? Cenu si určují STK samy. Očekávejte částku v rozmezí 300 až 800 Kč, v průměru to vychází zhruba 500 Kč za osobní automobil.

Jak dlouho platí evidenční kontrola

V minulosti protokol o evidenční kontrole nesměl být v den přepisu starší 30 dnů, tudíž byla platnost evidenční kontroly pouze jeden měsíc, což mohl být v některých případech problém.

To se od března 2023 mění. Nově má evidenční kontrola platnost až 1 rok. To znamená, že je možné si evidenční kontrolu zařídit s předstihem dopředu. Tato novinka platí také zpětně i pro již proběhlé evidenční kontroly. V praxi to znamená, že pokud řidič úspěšně absolvoval evidenční kontrolu v lednu 2023, nově mu platí až do ledna 2024.

Co je potřeba na evidenční kontrolu

Výhodou je, že evidenční kontrola se váže na vůz, a ne na člověka. Na STK tak za tímto účelem může s autem zajet prodávající, kupující nebo také někdo úplně jiný.

V každém případě si s sebou vezměte osvědčení o registraci vozidla, což je malý technický průkaz. Potřebovat budete také velký technický průkaz. Oba dokumenty musí být originály, kopie nestačí.

Od roku 2024 se už velké techničáky nebudou vydávat, viz Zrušení VTP. Pokud ho váš vůz mít nebude, logicky si ho brát nebudete. Staré VTP se samozřejmě rušit nebudou. Takže auta, která mají důležité údaje v malém TP i velkém TP, stále budou na evidenční kontrolu brát oba doklady.

cena evidenční kontroly

Kdy je potřeba provést evidenční kontrolu?

Zmínili jsem již prodej a koupi ojetého vozidla. To ale nejsou jediné situace, kdy je potřeba úspěšně zvládnout evidenční kontrolu. Platný protokol o evidenční kontrole potřebujete také v těchto případech:

Od března 2023 nebude třeba provádět evidenční kontrolu při změně vlastníka či provozovatele, tedy kdy provozovatel vozidla se stává jeho vlastníkem. Typický příklad je po skončení leasingu vozidla. Tedy v případě, kdy má být jako nový vlastník zapsán jeho stávající provozovatel.

Další novinkou je i to, že nebude nutné předkládat protokol o provedení evidenční kontroly. Při zápisu vozidla do registru nebo při změně vlastníka či provozovatele je dál evidenční kontrola ve většině případů nutná, avšak potvrzení nebude nutné dokládat. Tyto informace si digitální systémy státu předají mezi sebou automaticky.

evidenční kontrola, co je potřeba

Ve zkratce: Jak postupovat při prodeji a přepisu vozidla

Po prodeji či koupi ojetého vozidla je potřeba provést takzvaný přepis vozidla na nového majitele, kdy je vozidlo přepsáno na nového majitele v registru vozidel.

Jak je to s přepisem vozidla na nového majitele se dozvíte v samostatném článku. Můžete o něj žádat na každém úřadu obce s rozšířenou působností. A nově také prostřednictvím datové schránky.

Přepsat vozidlo musíte do 10 pracovních dní od podepsání smlouvy o prodeji vozidla. K přepisu vozidla potřebujete také:

   

   • platnou zelenou kartu, která je důkazem uzavřeného povinného ručení

   • a samozřejmě také protokol o evidenční kontrole.

  Nejčastější dotazy

  Co je evidenční kontrola auta?

   

  Během evidenční kontroly mechanik porovná údaje v technické průkazu se skutečným stavem vozidla.

   

  Jaká je cena evidenční kontroly?

   

  V závislosti na lokalitě počítejte okolo 500 Kč.

   

  Jak dlouho platí evidenční kontrola?

   

  Zabere pár desítek minut. Pro jistotu se ale objednejte předem.

   

  Co je potřeba na evidenční kontrolu?

   

  Doklady na evidenční kontrolu potřebujete jen dva – malý a velký TP. V článku se dozvíte, jak to bude po zrušení velkého TP.

   

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  Nejnovější články