Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Nákup vozu v zahraničí » Dovoz aut z Německa – Na co pozor při převozu?

Dovoz aut z Německa – Na co pozor při převozu?

0

Dovoz vozů z Německa je stále populárnější a podílí se na tom hned celá řada faktorů. Je známo, že ojetá auta z Německa jsou mnohem kvalitnější, než v našich autobazarech. Důvodem je řada skutečností, ale především je to díky jiným finančním možnostem německých motoristů, kteří se mohou dovolit obměňovat svá vozidla v kratších intervalech.

Dovoz aut z Německa – Na co pozor při převozu?
Dovoz aut z Německa

Ojetá auta mají proto menší počet najetých kilometrů, lepší technický stav a nižší opotřebovanost interiéru. Proto je dovoz aut z Německa stále populární, což se může změnit jen vyrovnáním příjmů v obou zemích. Při úvaze o dovozu kvalitního ojetého vozidla z Německa je však potřeba zvážit nejen výhody, ale i zápory takového obchodu.

Dovézt ojetinu sám nebo s pomocí specializovaného dovozce?

Shánět vhodnou ojetinu na vlastní pěst je ošemetná věc. Pokud nemáte osobní vazbu na důvěryhodnou osobu v Německu, která by vám ojeté auto sama nabídla nebo doporučila, pak takový obchod přináší mnoho rizik. Pokud s sebou nevezmete zkušeného automechanika nebo osobu, která se v autech vyzná, můžete se po dovezení vozidla dočkat zklamání při objevení skrytých závad. Výhodnější je proto využít nabídek dovozců, kteří zajišťují dovoz ojetých aut z Německa. Jednak mají tyto firmy dobré kontakty, a jednak nesou zodpovědnost za kvalitu ojetého auta. I to má ovšem své nevýhody.

Jak zvládnout dovoz auta z Německa a nenapálit se?

Snažte se získat co nejvíce informací o prodejci ojetého vozu. Pokud zjistíte, že má špatnou pověst, tak si dávejte velký pozor. Ta se totiž většinou nevytvoří jen tak a i vy byste se mohli stát obětí falešného jednání. Když to trošku zjednodušíme, tak se dá říct, že ti nejspolehlivější prodejci budou značkoví dealeři a dlouholeté rodinné bazary. Není to záruka, ale aspoň se máte čeho chytit. Obezřetní buďte u překupníků, kteří za účelem zisku prodají téměř cokoliv.

Rozhodujte se rychle

Bohužel nejste sami, kdo si vyhlíží nějakou pěknou leštěnku z Německa. Snažte se tedy komunikovat rychle a pokud máte o auto zájem, tak si zarezervujte prohlídku. Usnadnit vám tohle dokážou dovozové firmy, které se zavedenými prodejci často komunikují a mohli byste tak mít výhodu před ostatními.

Pozor na neuvěřitelně dobré nabídky

Tohle platí nejen v Německu, ale i u nás. Jestli je něco až neuvěřitelně dobrá nabídka, tak v tom bude nějaký háček. Nejčastěji na sebe bere podobu skryté vady, stočeného tachometru, falešného VIN kódu či promlčené nehody.

Převozní značky a poplatky u dovozu auta z Německa

Tady hodně záleží na tom, jak chcete dovoz auta z Německa provést. První možností je převoz na podvalu, k čemuž přirozeně budete potřebovat odpovídající vozík a dostatečně silný vůz s tažným zařízením. Bude to také poměrně pomalá a zdlouhavé cesta. Druhou možností je převozní značka, kterou si můžete zařídit na místním registru vozidel Zulassungsstelle. Prodávají se ve dvou barvách a každá platí na jinou dobu. Žlutá převozní značka za 100 Euro platí pouze 5 dní a červená převozní značka za 100 Euro je platná 15 až 365 dní. Chybět vám nesmí ani platné dočasné povinné pojištění na cestu domů.

Jen pro jistotu uvedeme, že bez platných registračních značek nesmíte vyjet na silnici. Skončilo by to nepěknou pokutou a zákazem řízení.

Pozor na otevírací dobu!

Důležité: Zjistěte si otevírací dobu na místním registračním úřadu Zulassungsstelle. Množství z nic má totiž otevřeno pouze dopoledne a odpoledne již tedy zavírají a žádně převozní značky si nezařídíte. A přeci jen když se vydáme do Německa, tak nás právě značky budou zajímat spíše v odpoledních hodinách. Pokud si tento detail nepohlídáte, tak budete muset v Německu zůstat přes noc. Raději dvakrát si zkontrolujte i platnost technické kontroly vozidla, bez níž vám převozní značku nevydají.

Příjezd do České republiky

S převozními značkami a dočasným povinným ručením se tedy můžete vrátit zpět do České republiky, kde na vás čeká návštěva STK. V minulosti bylo nutné provést dovozovou STK, ale to již dnes neplatí. Stanici technické kontroly ale musíte navštívit tak jako tak, ale jde hlavně o evidenční kontrolu a měření emisí. Jde hlavně o porovnání pravdivosti údajů v malém a velkém technickém průkazu. Pokud se na STK vydáte už nově zakoupeným vozem, tak si ještě před samotnou kontrolou sjednejte povinné ručení, bez kterého nesmíte s vozem na silnici.

Kolik stojí dovoz auta z Německa po vlastní ose?

  • Převozní značka a dočasné povinné ručení – cena se může lišit dle vašeho výběru
  • Evidenční kontrola – 400 až 600 Kč
  • Měření emisí – 700 až 1 200 Kč

Výhody dovozu v porovnání s koupí v autobazaru

Především je možné koupit ojeté auto z Německa za nižší cenu, než jaké nabízejí české autobazary. Ušetřit lze dále na odpočtu DPH, což představuje snížení ceny o dalších 21%. Výhodou je i záruka výrobce nebo 12-ti měsíční záruka na skryté vady. Naproti tomu autobazary prodávají ojetá auta v komisi a za nic neručí. Skryté závady musí kupující uplatňovat u původního majitele vozidla. Pokud si koupíte ojeté auto dovezené z Německa oficiálním dovozcem, budete mít jistotu, že identita vozidla bude prověřena v systému evropského pátrání.

Existují i možnosti výběru ojetin v pohodlí domova, když si pomocí vyhledávače vyberete vůz podle svých představ a firma vám jej doveze svou odtahovkou až před dům. Vaší starostí bude pouze zaplacení ceny auta a jeho přihlášení v evidenci motorových vozidel. O vše ostatní se postará dovozce, to znamená od kontroly technického stavu ještě v Německu, přes kontrolu dokumentů až po odhlášení vozidla v Německu. Některé specializované firmy, které provádějí dovoz aut, dokonce vyřídí i STK a přihlásí vozidlo do evidence včetně vyřízení technického průkazu.

Na co si dát při dovozu pozor

Pokud si budete kupovat ojetinu od specializovaného dovozce, ušetříte hodně času i starostí s odhlašováním v Německu a přihlašováním u nás. Takový převoz auta z Německa má ale samozřejmě i své nevýhody. Tou hlavní je fakt, že budete omezeni ve výběru auta, které si nebudete moci sami nejprve prohlédnout a vyzkoušet. V případě vybírání přes internet si proto prostudujte vše, co se o daném autě píše a informace porovnejte s jinými nabídkami. Nikdy neplaťte žádnou zálohu předem, jelikož byste ji od případného podvodníka nikdy nevymohli zpět.

Bazar ojetých vozů

Foto: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články